Единствена Македонија: Полицијата прво му издаде, а потоа му го одзеде пасошот на Вранишковски

Макфакс

15/07/2018

15:57

2.612

Големина на фонт

а а а

Единствена Македонија упати порака дека, како што велат, наметнатата игра во која расколникот Вранишковски наводно бега, а властите божем го гонат, претставува опасна авантура.

„Ова му овозоможува на Вранишковски и понатаму слободно да го спроведува своето субверзивно дејствување врз Македонската православна црква која е еден од темелите на државноста и вековен чувар на идентитетот на македонскот народ и македонската држава и главен столб на македонското опстојување. Дотолку повеќе, во случајов не се работи за било кој, туку за еден расколник, отпадник и шпион на соседна разузнавачка служба, кој работи на разнебитување на македонската нација и црква“ велат од Единствена Македонија.

Вината за ова, како што рекоа, треба да се бара на домашен терен.

„Пред два дена слушнавме дека битолската полиција му ја одзела патната исправа на Вранишковски при обид за излез од државата на граничниот премин „Меџитлија„ поради постоење на осудителни пресуди.Меѓутоа, внимавајте добро, претходно, токму битолската полиција му издава на Вранишковски патна исправа под број 1904171. Што е поинтересно, покрај издадената патна исправа, битолската полиција дури и го наоружува Вранишковски со тоа шо му издава и одобрение за пиштол марка берета 9 мм“ беше соопштено на денешната прес-конференција на партијата.

Според Законот, додаваат од Единствена Македонија, кога постојат кривични постапки и пресуди патна исправа не се издава, туку напротив, се одзема, а за одборување на пиштол и не се помислува, а камоли да се издава оти при криивчно-правен прогон во никој случај не може да се поседува оружје.

„Го повикуваме министерот во МВР, Спасовски, да и објасни на јавноста како битолската полиција му издава на Вранишковски патна исправа и пиштол во време кога против него постојат кривични постапки и осудителни пресуди, иако во таков случај согласно законските прописи патна исправа и пиштол не се издаваат, туку се одземаат“ побараат од партијата.

Од таму го повикаа Спасовски да постапи согласно своите надлежности и да ги расветли овие штетни игри не само за МПЦ и за народот, туку и за државата.
Спонзорирани линкови

Маркетинг