Делегација на Единствена Македонија во Москва агитира за стратешки сојуз со Русија

Макфакс

13/04/2018

15:26

2.337

Големина на фонт

а а а

Делегацијата на Единствена Македонија ги почна официјалните разговори во рамките на петдневната посета на Москва.

Како што информираат од партијата, денеска била остварена средба со Инга Јумашева, претседателката на Комитетот за надворешни работи на Државната Дума од пратеничката група на владејачката руска партија Единствена Русија.

На средбата делегацијата на Единствена Македонија во името на македонскиот народ изразила голема благодарност за поддршката од Русија за почитувањето на територијалниот интегритет, суверенитет, унитарноста, исконското македонско име и идентитетот на Македонија и македонскот народ.

Притоа беа разгледани и конкретните чекори околу реализацијата на клучната определба на Единствена Македонија што подразбира стратешки сојуз со Русија и членство на Република Македонија во Евроазиската економска унија. Наредните денови партијата ќе ги продолжи средбите и разговорите во Москва.Спонзорирани линкови

Маркетинг