NuMe безглутенска исхрана: Ефектите на глутенот врз микробиомот и придобивките од безглутенска храна

Точка

06/03/2018

16:47

9.877

Големина на фонт

а а а

Составот на нашата микробиота се развива во текот на целиот живот. Микробиомот е еколошка заедница која вклучува бактерии, фунги, протозои и вируси. Микробиомот и домаќинот живеат во синергизам и хармонија. Науката сè повеќе ја докажува важноста на микробиомот за нашето целокупно живеење, но и за неговата улога во настанување на повеќе заболувања.

Вистината е дека глутенот има сериозни ефекти на микробиомот во нашиот стомак и тоа може да влијае врз телото на многу начини. Нашиот дигестивен тракт е дом на милиони микроби. Колку и да звучи страшно, микробите всушност се оние кои ги одржуваат процесите во добра функција. Колкку е поздрав вашиот микробиом, толку ќе биде поздраво и вашето тело во целост. Излегува дека изреката „Ти си тоа што јадеш“ е повистинита од што мислите.

Храната која ја јадете влијае врз вашиот микробиом. Глутенот особено, може да предизвика долгорочни промени кај вашите добри бактерии, вклучувајки и намалување на количеството на важни бактерии во вашиот дигестивен систем.

Глутенот исто така влијае и врз имунолошкиот систем. Ако сте чувствителни на глутен, може да чувствувате подуеност и иритирање во стомакот. Но, доколку сте нетолерантни на глутен, тука веќе може да настанат посериозни проблеми.

Што може да направите околу тоа?

Најдобро решение е да направите измени во исхраната т.е. да се исхранувате со храна која содржи минимално количество глутен, или уште подобро, да јадете безглутенска храна.  

Едно од решенијата за овој проблем може да биде NuMe нутриционистичката програма која е без глутен и ГМО. Во оваа храна нема додадени шеќери и е соодветна за луѓе кои боледуваат од дијабетес, како и за вегетаријанци.

Се состои од шест вкусни „all in one“ оброци, кои се консумираат во текот на денот. Оброците вклучуваат шејкови со повеќе вкусови, супи и штангли кои го содржат колагенот како основен елемент. NuMe пред се е наменета за оние чие темпо на живот е брзо и динамично, бидејки оваа храна во целост заменува се што ви е потребно да консумирате во текот на денот. Покрај тоа, NuMe е вистинскиот избор и за луѓе кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми. 

Преку оваа ниско калорична храна, загарантирано внесувате 100% од витамините, минералите и сите хранливи состојки кои му се потребни на телото. Додатно, nuMe исхраната го пролонгира чувството на ситост и ја намалува потребата за често внесување на храна. Оброците на NuMe се целосниот извор на храна која е потребна кај овој начин на безглутенска исхрана.

Дневното мени, кое содржи шест помали порции на храна, ви помага да се адаптирате на сосема нов начин на исхрана и да ги промените претходно стекнатите навики во однос на јадењето. Исто така, ги намалува пропорциите на стомакот при што и потребата за јадење станува значително помала. NuMe е програма која делува брзо, но за разлика од другите брзи диети, NuMe ги менува вашите навики и потреби на долгорочен план.

Некои од познатите личности, како Зои Дешанел и нејзината колешка Рејчл Вајс се нетолерантни на глутен и се придржуваат кон овој начин на безглутенска исхрана. Двете поддржувачки на безглутенската исхрана тврдат дека откако се придржуваат до оваа диета, имаат многу повеќе енергија од порано. Најпознат следбеник и промотер на овој начин на исхрана е Новак Џоковиќ, за кое што пишува и во својата книга „Сервирај за победа“. Познатиот тенисер подолго време се соочувал со проблеми при дишењето и алергии, се до моментот кога се пренасочил кон безглутенската исхрана. Спонзорирани линкови

Маркетинг