До петок сончево, од сабота дожд и пониски температури

Макфакс

04/10/2017

09:43

798

Големина на фонт

а а а

Во среда, во Македонија, ќе преовладува сончево време со умерена облачност и со слаб, а во источните делови умерен северозападен ветер.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 16 до 26 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со максимална дневна температура до 24 степени.

До петок ќе се задржи сончево и потопло време со мала до умерена облачност. Во петок во вечерните часови ќе има зголемување на облачноста, а во северните делови ќе има локален дожд.

Во сабота ќе има повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни. Ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата на воздухот.

Во недела ќе се задржи ветровито и студено, претпладне со локален дожд. Од сабота попладне ќе има услови на повисоките планини врнежите да бидат од снег.Спонзорирани линкови

Маркетинг