Меркел: Подготвени сме за Брегзит, нека биде брзо

Макфакс

10/06/2017

11:33

619

Големина на фонт

а а а

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена за почнување на преговорите за Брегзит со Велика Британија.

- Подготвени сме за преговори. Сакаме да биде тоа брзо, почитувајќи го поставениот рок, рече Меркел за време на посетата на Мексико и по парламентарните избори во Британија.

Германската канцеларка додаде дека преговорите ќе почнат деновиве, и покрај лошиот резултат на конзервативците и премиерката Тереза Меј.Спонзорирани линкови

Маркетинг