Шелинг: Сè уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Нетпрес

25/06/2015

14:36

1.071

Големина на фонт

а а а

Австрискиот министер за финансии, Ханс Јорг Шелинг пред средбата на еврогрупата изјави дека најверојатно се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите.

Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 часто по локално време, половина час подоцна од претходно договореното, со цел да имаат време министрите за разгледаат нов документ за Грција.

Австрискиот минситер нагласи дека Грција отфрла секако компромис и постојано поставува нови барања.

– Според мене е изненадувачки колку неодговорно однесување е тоа, изјави тој.


Спонзорирани линкови

Маркетинг