Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Нетпрес

25/07/2014

09:46

887

Големина на фонт

а а а

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори, пренесе МИА.

Околу стотина Палестинци загинале во вчерашните напади, покажуваат податоците на портпаролот на службата за итна помош, со што билансот на жртвите во 18-дневната офанзива на Израел врз Газа достигна 800 лица.

„Тенковска граната погоди семејна куќа во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа“, при што загина најмалку едно лице, изјави портпаролот на службата за итна помош Ашраф ал Кудра.

Ова е најкрвавиот конфликт во Појасот Газа од воената операција во 2009 година.


Спонзорирани линкови

Маркетинг