Низ фотографии: Историско финале на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ по петти пат го освои Вимблдон, со победата над Роџер Федерер со резултат 3:2 во сетови. Првиот и третиот најдобар тенисер на светот одиграа спектакуларен меч кој траеше пет часа, а беше одлучен во исклучително возбудливиот петти сет кој за првпат во историјата е одлучен во тај-брејк.