Неуништливиот Федерер ја освои рекордната осма титула на Вимблдон

Рожер Федерер со 3:0 (6:3, 6:1 и 6:4) по сетови славеше во големото финале на Вимблдон против Марин Чилиќ и ја освои својата рекордна, осма титула на еден од најпрестижните тениски турнири на светот.