Русите разочарани од заминувањето на Тилерсон: Односите помеѓу Вашингтон и Москва не може да бидат полоши

Точка

14/03/2018

13:48

686

Големина на фонт

а а а

Пред да биде назначен за шеф на дипломатијата на САД, Тилерсон работеше речиси 20 години во тесна врска со Русија во рамките на својата должност на чело на Exxon Mobile, редовно состанувајќи се со Владимир Путин.

Односите помеѓу Вашингтон и Москва не можат да бидат полоши после заминувањето на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, кој ќе биде заменет од досегашниот шеф на ЦИА, Мајк Помпео, оценија од Кремљ. Од Русија порачаа дека се надеваат на „конструктивен“ пристап на САД.

„Тешко дека можеме да паднеме пониско. Затоа во овој момент е малку веројатно дека треба да се плашиме од ново влошување на односите“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Димитри Песков.


„Во секој случај, ни преостанува надежта во конструктивниот пристап во билатералните односи. Надеж секогаш има“, додаде Песков.

Доналд Трамп во вторникот објави дека го отпушта Рекс Тилерсон со кого очигледно имаше тешки односи, иако макотрпно се обидуваше тоа да го сокрие од светската јавност. Од кабинетот на американскиот претседател порачаа дека Тилерсон ќе биде заменет од досегашниот шеф на ЦИА - Мајк Помпео.


Сепак, како и да е, односите помеѓу САД и Русија продолжуваа да се влошуваат и откако Доналд Трамп пристигна на власт, па ниту Рекс Тилерсон не можеше да направи нешто во врска со тоа.

Со самото пристигнување на власт на Трамп, веднаш започна истрагата на руската вмешаност во американските претседателски избори, па односите помеѓу Вашингтон и Москва никогаш и не тргнаа кон подобро.Спонзорирани линкови

Маркетинг