Хорнер: Ф1 не смее да биде заложник на Ферари

КРУГ.МК

13/03/2018

18:10

2.418

Големина на фонт

а а а

Кристијан Хорнер смета дека е погрешно што Ферари ја држи Формула 1 како заложник со своите закани дека ќе го напушти спортот доколку не се променат правилата од 2021 година. Актуелниот Конкорд договор истекува на крајот од 2020 година, а преговорите за новите правила се во тек.

ФИА заедно со Либерти Медиа изработија драфт на новите правила кои би требало да важат од 2021 година, но истите не беа по вкусот на Ферари и Мерцедес.

„Мислам дека несогласувањето е непочитување на Рос Браун, еден од најуспешните инженери во Формула 1. Либерти добро разбираат за што се работи, на крајот бизнисот е нивни и тие ќе донесат одлука по кој пат да тргнат.

Може да биде добро или лошо за нас, за Мерцедес, за Ферари, но Либерти се тие кои одлучуваат каква ќе биде Формула 1.

Неизбежни се два фронта во оваа ситуација. ФОМ и ФИА ќе донесат правила кои сметаат дека ќе бидат најдобри за серијата, а останува екипите да решат дали ќе ги прифатат истите или не.

Ние нема да имаме никако влијание врз новите правила затоа што ова првенство е менаџирано од ФИА и ФОМ и тие треба да кажат што и како сакаат. Се разбира дека општа желба е Ферари да остане дел од спортот затоа што е фантастично да се борите со нив како легендарна екипа, но не смее да ја држат цела Формула 1 како заложник“, појасни Хорнер.Спонзорирани линкови

Маркетинг