10 причини зошто сега е најдоброто време да го посетите Занзибар

Точка

13/03/2018

19:51

4.249

Големина на фонт

а а а

Кристално чиста вода, свежо ветре од палмите ги гали Вашите образи и свежи кокоси подготвени за пиење, не би требало да биде многу тешко за да ве увериме дека Занзибар е еден од најневеројатните дестинации на континентот на Африка. Како и да е, со толку брз раст на туристичката индустрија, оваа статија ќе Ви објасне зошто сега е најдоброто време да го посетите магичниот остров Занзибар.

1. Ќе уживате во плажите кои ќе бидат само за Вас 


Постои вистински рај на неколку острови, поради кои ќе излезете од хотелската соба и ќе уживате во плажите и тоа сами. Мнемба Островот е вистински рај кој патниците мора да го посетат.

2. Ќе уживате кога го гледате "оживувањето" на синото небо


Секое утро и секоја вечер можете да уживате во природното светлечко шоу на изгрејсонцето и зајдисонцето. Небото е повеќе живописно отколку што можете да замислете, со палети на розова, виолетова, портокалова и жолта боја.

3. Искусете го животот на локалното население на едрилица


Отпловете кон зајдисонцето заедно со шампањ во рака, фотоапарат во другата и ќе се почувствувате како да владеете со целото море. Риболовот и морската храна се голем дел од локалната кулура на населението со оглед на нивните природни ресурси, па и дури ако сте вегетаријанец, сè уште можете да уживате во културата и да стекнете подобро сфаќање на островскиот живот.

4. Јадете од локалната храна, здрава и вкусна


Назад на копното на Занзибар, мора да го посетите градот Стоун Таун и да вкусите од локалната кујна, поради која постојано ќе кознумирате вода со оглед на тоа дека се работи за храна со свежи зачини.

5. Со кајак по најчистата вода на светот


Ова можеби ќе Ви биде врвот од Вашето патување во Занзибар, бидејќи ќе поминувате време на вода - кајакарство! Морето на Занзибар е дом на широк спектар на морски диви животни, а кристално чистата вода е одлична за активности на вода.

6. Уживајте во традиционална Банда (дрвен бунгалов)


Се замислувате самите себе некаде на плажа, боси и во бикини? Звучи како да Ви е потребна Банда. Станува збор за бугалов од трски поставен покрај плажата, секако без прозорци или врати, само морето пред вас и стапала во песок!

7. Ова е најромантичното место на Земјата


Во потрага сте за уникатна дестинација за меден месец која ќе ја паметите засекогаш? На Занзибар постојат многу сокриени плажи, острови и луксузни хотели. Од романтична вечера на плажа до изолирани бунгалови и приватни плажи, островот нуди бескрајна романтика.

8. Посетете ги живописните улици на Стоун Таун


Посета на овој град е нешто што мора да го направите. Живописни бои, арома на зачини, пријателски расположено населени и комплетен хаос! Како што чекорите по улиците, ќе го забележите локалното ѕвонче кое е знак дека домашните ги поздравуваат туристите со пријателско Џамбо или Хакуна Матата.

9. Вратете се во минатото за да се запознаете со историјата на робовите


Во Стоун Таун мора да го посетите стариот пазар на робовите и музејот за да ја сфатите трговијата на робовите и како таа влијаела врз историјата на Занзибар. Како еден од последниот светски трговски пазар на робови, оваа знаменитост е доста интересна за туристите кои сакаат повеќе да научат за историјата на робовите во цела Африка и како колонизацијата влијаеше на континентот.

10. Истражете го местото каде бил роден Фреди Меркјури


Ги повикуваме сите фанови на Фреди Меркјури: Стоун Таун е местото каде уметникот беше роден и локалното население навистина се гордеат со тоа. Како еден од најпознатите жители на Занизабар, Фреди Меркјури го слават како локална ѕвезда. Доколку сте негов обожавател, осигурајте се да застанате и да го погледнете екстериерот на неговата куќа!
Спонзорирани линкови

Маркетинг