Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

Макфакс

24/02/2018

11:33

288

Големина на фонт

а а а

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

Јункер ќе го придружуваат високата преставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и комесарот за проширување, Јоханес Хан. Во Македонија засега се потврдени средби со премиерот Зоран Заев и со претседателот Ѓорге Иванов, но не се исклучуваат дополнителни средби. Јункер и Заев е планирано да одржат и заедничка прес-конференција.

Портпаролот на Жан-Клод Јункер изјави дека претстојната посета на регионот е одраз на обновениот интерес и динамиката што ЕК сака да ги внесе. Турнејата, по Западен Балкан, првиот човек на ЕК ќе ја заклучи со посета на Бугарија, која во моментот претседава со Европската Унија. Јункер во Софија ќе се сретне со престедателот Бојко Борисов и ќе присуствува на заеднички ручек со сите премиери на земјите од регионот.Спонзорирани линкови

Маркетинг