Пробиен пат низ 7 метри високиот снег на Алпите: Вакво нешто не сме виделе 20 години

Точка

13/01/2018

12:38

4.503

Големина на фонт

а а а

Патот низ седум метри високите снежни наноси на француските Алпи бил расчистен, па така, една недела може да им се пријде на селата кои биле отсечени од светот.

Снежната лавина го затрупала патот меѓу Бесанс и Боневал сур Арк, откако таа област била погодена од невиден снег. 

"Минаа 20 години откако во ова подрачје видовме ваква лавина", рекол Ален Дукло, експерт за такви лавини.

Тој додал дека тоа се очекувало со оглед на количината на снег која паднала минатите денови.
Спонзорирани линкови

Маркетинг