Португалија гори, страшни фотографии од самото место: Речиси 2.000 пожарникари се борат со шумските пожари

Точка

12/08/2017

14:16

2.150

Големина на фонт

а а а

Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата.

Португалија денес се бори со нов бран шумски пожари, додека во текот на викендот и натаму се предвидуваат високи температури. 

Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштиле властите.

"И покрај овие пожари, ситуацијата сега е стабилна", рекла портпаролката на агенцијата за цивилна заштита во Лисабон, пренесува AFP.

Новите пожари уследиле откако во јуни повеќе од 60 луѓе загинале, а повеќе од 200 биле повредени во големиот пожар во областа Педрогао Гранде.
Спонзорирани линкови

Маркетинг