Катниќ ново име во МЗТ

Макфакс

09/03/2017

13:45

674

Големина на фонт

а а а

Душан Катниќ (28) е ново име во составот на МЗТ Скопје Аеродром. Катниќ во МЗТ доаѓа како замена за Ван Острум, а со клубот потпиша договор до крајот на оваа сезона.

Катниќ е плејмејкер кој кариерата ја почнал во Мега Лекс, а има играно за Црвена звезда, Остенде, Анвил, Раднички Крагујевац, Крка и Игокеа. Тој во МЗТ дојде од редовите на српскиот прволигаш Динамик.

Во младинските конкуренции Катниќ со репрезентацијата на Србија има златни медали од европските првенства во јуниорска и младинска конкуренција, во 2007 и 2008 година, како и од светското првенство за играчи до 19 години во 2007 година.

Катниќ дебито за МЗТ ќе го има наредниот четврток, кога МЗТ во домашното првенство ќе го пречека Фени индустри.


Спонзорирани линкови

Маркетинг