Командант Соколи: Да бев јас главен во „Диво Насеље“ ќе имаше 200 жртви, а не само 18

Макфакс

17/02/2017

16:23

6.157

Големина на фонт

а а а

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска судот сведочеше за случајот „Диво Насеље“ при што потврди дека водачи на групата биле Бег Ризај и Мирсад Ндрецај, кои сакале да обезбедат спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Имено, според сведочењето на Укшини, тој со неколкумина од групата на 1-ви и 2-ри мај ја минале косовско-македонската граница нелегално, преспале во напуштени куќи и на 3-ти мај биле однесени со комбе во Диво насеље во Куманово.

„Јас во населбата дојдов на 3-ти мај по повик од мојот пријател Џафер Зумбери. Ги молев Мирсад и Бег да си заминат од населбата, но тие одбија“, рече Укшини, кој тие денови забележал дека над населбата надлетувал дрон.

Ндрецај и Ризај му рекле дека не си одат туку ќе чекаат до 19-ти мај кога планирале да свикаат прес-конференција на која ќе барале спроведување на Охридскиот рамковен договор, а ако тоа не се направело планирале борбата за тоа да ја почнат од местото каде во 2001-та година биле демобилизирани.


Сами Укшини учествувал и во битките во конфликтот од 2001-та година, од каде и му е називот Командант Соколи. Тој е дел од кумановската група терористи што се предадоа и рече дека потоа ги тепале, а ако тоа го знаел немало да се предаде.

„Еден член од групата, Шефќет Калачи, на 9-ти и 10-ти мај преговараше со ОБСЕ целата група да се предаде. Но, од ОБСЕ ни беше кажано дека и после 3 часа преговори, челниците на МВР одбивале да се предадеме“, изјави Укшини.

Единственото оружје кое го имал бил „калашников“ АК-47. Според него, полицијата имала цел да ја ликвидира целата група, а не да ги приведе. Укшини појасни, дека ако тој бил командант на групата немало да има 18 жртви туку 200, а дека македонската полиција ги нападнала бројно и со многу оружје и муниција.


Од косовската група претходно најавија дека во нивните сведочења ќе бидат споменувани полициски службеници, како и политички активни личности.

За овој случај им се суди на вкупно 37 лица. Во нападот беа убиени осуммина полицајци, припадници на слецијалните сили, а беа ранети 37 нивни колеги. Исто така беа убиени и 10 припадници на косовската група.


Спонзорирани линкови

Маркетинг