Руските атлетичари нема да учествуваат на СП во Лондон

Макфакс

07/02/2017

10:01

489

Големина на фонт

а а а

Руските атлетичари ќе го пропуштат и Светското првенство во Лондон откако Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) реши на оваа земја да и ја продолжи суспензијата поради допонг скандалите.

Русија од сите меѓународни натпреварувања е суспендирана во ноември 2015 година, како резултат на извештајот на Светската анти-допинг агенција (WADA) за системски допинг. Атлтичарите од оваа земја не учествуваа на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Првиот човек на ИААФ, Себастијан Коу, по состанокот во Монако, рекол дека суспензијата нема да биде укината пред ноември 2017 година.

Светското првенство во Атлетика ќе се одржи во Лондоно, а од ИААФ соопштија дека некои руски атлетичари ќе можат да се натпреваруваат како неутрални спортисти, но само доколку ги задоволат критериумите на повотрените тестирања.


Спонзорирани линкови

Маркетинг