Дали знаете кое е единственото пиво со хоризонтална ферментација?

Точка

29/11/2016

13:39

2.255

Големина на фонт

а а а

Зошто Heineken го ферментира пивото во хоризонтални садови, иако повеќето пиварници го користат поефикасниот метод со вертикални садови?

Затоа што само совршениот притисок го прави нашиот уникатен A-Yeast® квасец среќен.

Не, навистина, само среќниот A-yeast® квасец го дава избалансираниот вкус на Heineken со суптилни овошни ноти.

Нашиот приоритет е јасен: квалитетот е поважен од ефикасноста.

Вилем ван Васберге, глобален пивски мајстор на Heineken


Спонзорирани линкови

Маркетинг