Пејачот од „Електрични оргазам“ ќе стане монах

Нетпрес

23/08/2016

13:46

4.646

Големина на фонт

а а а

Фронтменот на рок групата „Електрични оргазам“, Срѓан „Гиле“ Гојковиќ има намера следната година да се замонаши во будистички храм во Мјанмар, објави „Блиц“.

Гиле пред неколку години се приклони кон будизмот, и сега е потпретседател на друштвото „Средишен пат“, чиешто седиште се наоѓа во Белград, и кое постои веќе пет години.

Се планира и изградба на будистички храм во околината на српскиот главен град.

Пејачот, заедно со Бранко Ковачевиќ, претседателот на друштвото, беа домаќини на Камај Дамамаи, кој држеше предавање за таа религија.


Спонзорирани линкови

Маркетинг