АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

КУЛИНАРСТВО
Би го јаделе ли некогаш овој ексклузивен специјалитет?
Ресторан во Токио кој претежно нуди француска храна со морски плодови, има и единствено мени на светот. Ова е единственото место на планетата во кое гурманскиот специјалитет на куќата содржи ни повеќе ни помалку туку – земја.
 

ВКУСНО И ЕДНОСТАВНО
Совршена паста Карбонара по традиционален рецепт
Едноставно, брзо и неверојатно вкусно е описот на популарната Карбонара.
17.02.2013, 12:32

ЉУБОВНА ХРАНА
Љубовта доаѓа преку желудникот: Оброци за Денот на вљубените
Романтичниот оброк во текот на утрешниот ден ќе биде мала љубовна порака, но сосема доволна да измами насмевка на лицето и да го усреќи вашиот партнер, особено доколку саканата личност е гурман кој што сака да ужива во храната и специјалитетите.
13.02.2013, 17:09

ВКУСНО И ЛЕСНО ПРЕСМЕТЛИВО
Совршени палачинки, математички пресметано!
Кој рече дека математиката може да ги изучува само досадните научни појави од кои што "боли глава"?!
12.02.2013, 19:25

ДЕСЕРТ
Блага фантазија: Чоколадни мини еклери
Доколку сте љубител на традиционалните еклери, тогаш сигурно ќе бидете воодушевени и од овој малку понеобичен рецепт.
10.02.2013, 19:18

ЧОКОЛАДЕН ЧИЗКЕЈК
Тројно чоколадно задоволство!
Сигурно веќе сте имале можност да пробате разни варијации од славниот колач од крем сирење, но, што велите ова кулинарско чудо да го збогатите со "малку" чоколадо?
08.02.2013, 21:42

КОНКУРЕНЦИЈА НА ЏЕЈМИ ОЛИВЕР
Чудо од дете: Тинејџер готви за холивудската елита!
Мек Гарти ја започнал својата готвачка кариера пред три години, кога имал само 11 години. Најпрво започнал да учи како се ракува со кујнските ножеви, а потоа почнал сам да создава свои рецепти за јадења кои што ги подготвувал исклучиво за своите најблиски, за денес тој да важи за вистински професионалец.
08.02.2013, 00:26

БРЗО ГОТВЕЊЕ
Вкусни намази подготвени за само дваесетина минути
Доколку сте изморени од купечка храна, а немате време со часови да готвите, одберете ја лесната, сигурна и вкусна варијанта.
31.01.2013, 23:17

БРЗО ГОТВЕЊЕ
Гурмански сендвичи: Три предлози за брза вечера
Доколку сте гладни, а не сакате да поминете неколку часа во кујната, ова е одлично решение за вас. За кратко време ќе направите вкусни сендвичи, во кои гарантирано ќе уживате повеќе, отколку да одите да ги купите во локалната пекара.
24.01.2013, 20:38

СЛАДОЛЕД
Најскапиот сладолед во светот
Сладоледот „Serendipity Golden Opulence Sundae“ е најскапиот сладолед во светот, неговата цена изнесува 1000 американски долари.
23.01.2013, 17:21

КУЛИНАРСТВО
Рецептот на планетарно познатиот сос - болоњезе
Направете совршени шпагети со болоњезе сос како вистински италијански мајстори.
20.01.2013, 15:23

ЛУКСУЗ
На здравје: Омлет од 1.000 и хамбургер од 5.000 долари
Ако некогаш сте се запрашале, кои хотели имаат најскапо мени на светот и што тоа подразбира, одговорот ви го дава „Хуфингтон Пост“. Еве го списокот на хотели кои имаат најскапи оброци на светот и кои ретко кој може да си ги дозволи.
18.01.2013, 16:09

ЗДРАВЈЕ
Најкалоричен оброк со калории доволни за два дена
Американците направија избор на најкалорични оброци кои може да се порачаат во ресторан, а на прво место на листата се искачија тестените со шкампи. За да уживате во една порција од овој оброк, ќе треба практично да се откажете два дена од јадење.
17.01.2013, 19:18

ВКУСНО
Три добри стари трикови за одлични палачинки
Додека едните ги прават "од око", другите се придржуваат исклучиво до проверени методи, а третите пак никогаш не добиваат ист резултат едно по друго.
04.01.2013, 22:48

ИТАЛИЈА
Италијанска традиционална лазања
Ова е совршениот рецепт за лазања кој може да ги задоволи сите.
30.12.2012, 13:20

КУЛИНАРСТВО
Како до вкусен домашен чипс
Ретко кој може да одолее на ова крцкаво задоволство, а сега ќе можете да се пофалите дека умеете и да го зготвите оваа вкусно честење.
23.12.2012, 12:48

РАЗЛИКА
Во што се крие разликата меѓу Пепси и Кока Кола?
Секој може без многу размислување да каже дали повеќе сака Кока Кола или Пепси, иако не може да наведе ниту една точна разлика помеѓу овие два популарни пијалоци. Сепак, разлика постои, и тоа повеќе од една!
20.12.2012, 17:19

КУЛИНАРСТВО
Квалитетната страна на брзата храна - Spizzicotto
.
17.12.2012, 14:48

ЧОКОЛАДНО ЗАДОВОЛСТВО
Чоколадни кошнички со путер од кикирики
Ова чоколадно задоволство, кое лесно се приготвува, е совршено со претсојните празнични денови. Изненадете ги вашите најмили или почестете се самите себе си.
16.12.2012, 12:37

РЕКОРД
Пица од која може да се најадат сите!
Италијанците се познати како единствени мајстори на највкусните пици во светот, а сакајќи уште еднаш да се докажат во оваа категорија, тие отсега се и горди сопственици на рекордот за најголема пица во светот.
15.12.2012, 23:58

ВКУСНО И ЕДНОСТАВНО
Необичен и вкусен сос за Цезар салата
Во потрагата по совршениот сос за Цезар салата наидовме на овој рецепт, кој сега за сега го зазема првото место, барем според нашите вкусови. Пробајте и уверете се!
09.12.2012, 12:14

КУЛИНАРСТВО
Домашно и вкусно топло чоколадо
За сите љубители на чоколадото, ова е едноставен рецепт кој ќе ви ја задоволи желбата за благо, истовремено стоплувајќи ве во деновите со ниски температури.
02.12.2012, 10:54

КУЛИНАРСТВО
Лава-колач кој лесно се подготвува и се топи во уста!
Од масло, шеќер, чоколадо и јајца до совршен десерт во кој можете да ставите ликер, портокал, нане или чили... истиот се послужува со течен крем или сладолед. Превкусно е!
15.11.2012, 01:32

КУЛИНАРСТВО
Торта од 1,2 километри го сруши Гинисовиот рекорд
Вработените во слаткарницата „Жил Деплонш“ во Женева го прославија своето 25-годишно работење со торта долга 1.2 километри, со која го срушија Гинисовиот рекорд.
14.11.2012, 10:50

ПИЈАЛОК
Во Кореја се прави вино од човечки фекалии и коски од мачки
Пијалокот „тонгсул“ се прави од човечки, кучешки или пилешки фекалии, зависи од тоа што го имате „при рака“. Сопственикот на ресторанот во која се приготвува овој „деликатес“ истакнува дека ова е многу лековито и дека состојката за последното шише ја зел од фекалиите на своите деца.
09.11.2012, 17:25

КУЛИНАРСТВО
Пијани јаболки за вечерните забави
Сезоната на забави на затворено започна со заладувањето на времето, па токму поради тоа се почести се забавите во домовите, пред одењето во некоја од дискотеките.
05.11.2012, 22:06

ГОТВЕЊЕ
Жените учат добро да готват дури на 55 години
Жените ја совладуваат уметноста на готвењето дури на 55 години, откри британска анкета, јави "Дејли телеграф".
02.11.2012, 09:34

КУЛИНАРСТВО
Коктел кој ќе ве спаси од мамурлакот
По незаборавните пијани вечери, факт е дека 90% од луѓето се мразат себе си кога ќе станат во утринските часови, а причина за тоа е големата неиздржлива главоболка и маурноста.
25.10.2012, 15:42

КУЛИНАРСТВО
Како се хранат Мадона, Клаудија Шифер, Опра...
Изгледот на холивудските ѕвезди е нешто за кое фантазираат и мажите и жените. Тие изгледаат прекрасно и на телевизија, и на филмови, на црвениот тепих... ма секаде каде што ќе се појават. Како успеваат секогаш да бидат така убави и пред се витки?
25.10.2012, 09:08

КУЛИНАРСТВО
Вкусна и необична салата "Седмо небо"
Иако летото веќе е зад нас, тоа не не спречува да направиме мал луксуз и да се препуштиме на задоволството кое оваа летна салата ни го нуди.
24.10.2012, 15:21

КУЛИНАРСТВО
Вкусно "пијано" авокадо
Станува збор за рецепт кој сигурно ќе ги освои срцата на обожавателите на егзотичната храна. Лесен е и брз за подготовка, а притоа вистинско задоволство е доколку со истиот сакате да уживате во друштво на вашите пријатели.
22.10.2012, 17:58

ВКУСНО И ЕДНОСТАВНО
Домашно песто
За сите љубители на италијанската традиционална кујна ова е вистинскиот избор за да го направите вашиот оброк сензационален и уникатен.
22.10.2012, 10:51

КУЛИНАРСТВО
Погледнете како настануваат популарните Мек Доналдс компирчиња
Еден од најпознатите ресторани за брза храна, Мек Доналдс се одлучил да се обиде да стави крај на гласините за тоа од каде ги набавуваат намирниците и снимил видео за производството на најпознатите компирчиња во светот.
22.10.2012, 10:47

ТЕШКО, НО ВОЗМОЖНО
7 начини како да го контролирате гладот
Секој човек знае колку тешко е да се одржува добрата линија и да се одолее на слатките искушенија, па затоа во продолжение прочитајте неколку совети како да го победите гладот и да го задржите ваштето тело во топ форма.
21.10.2012, 12:07

НЕСТЛЕ
Компанијата Nestlé бара алтернатива за сол
Компанијата Nestlé го најави почетокот на соработката со реномираната американска компанија Хромоцел (Chromocell Corporation), која се занимава со проучување на биолошките науки, а со цел да се исфрли од употреба непотребната количина на вештачка сол и други засилувачи на вкусот, за да може да се подобри квалитетот на производите.
09.10.2012, 11:09

ИСХРАНА
Едноставни совети за поздрава исхрана
Со малку игра во кујната, со неколку лажици креативност во купувањето и со грам паметно комбинирање на намирниците на вашето мени, ќе ја збогатите вашата исхрана и ќе го заштитите вашето здравје.
05.10.2012, 12:10

ЧОКОЛАДО
Десет заблуди за чоколадото
Латинското име за какао дрвото е Теобром какао, што во превод значи храна на боговите.
03.10.2012, 14:12

ФРАПЕ
Од каде потекнува кафето фрапе?
Ви паднало ли некогаш напамет како дошло до тоа кафето да се сервира ладно и со пена? Или уште повеќе, од кога започнува да се пие во форма на фрапе?
11.09.2012, 15:38

КУЛИНАРСТВО
Ова е најстрашната торта на светот
Се работи за многу добро сработена торта со доста уверлив и сладок питон на врвот.
15.08.2012, 09:53

ХРАНА
Што ќе јадеме за 20 години: На менито ќе има инсекти, бубачки, алги и месо од епрувети
Растот на цената на храната и се’ поголемиот број на жители на планетата ќе не’ натера да размислуваме што ќе јадеме, тврдат футуролозите кои се занимаваат со исхрана.
31.07.2012, 15:16

КУЛИНАРСТВО
Најскапиот хот дог на светот - 2.300 долари!
Познатиот ресторан во Њујорк "230 Fifth" одлучил на своето мени да внесе едно работничко јадење - хот дог.
30.07.2012, 11:09

КУЛИНАРСТВО
Внимавајте на линијата: Избегнувајте ги овие земји
Неодамна спроведено истражување откри после посетата на кои дестинации ќе се вратите со неколку килограми повеќе.
18.07.2012, 14:05

КУЛИНАРСТВО
Нов десерт: Јогурт со живи мравки?
Еден од најпознатите ресторани на светот, копенхагенскиот Нома, е горд сопственик на две Мишелинови ѕвезди и многу кулинарски новитети.
12.07.2012, 15:18

КУЛИНАРСТВО
Како да направите Big Mac дома?
Значи вака, идејата сама по себе не е лоша, да се научат луѓето како да направат дома Big Mac.
11.07.2012, 11:56

КУЛИНАРСТВО
Произведена е здрава пица!
Шкотскиот нутриционист Мајк Лин од универзитетот во Глазгов и Дони Меклин ја произвеле и на пазарот ја пласирале, како што тврдат, првата нутриционистичка урамнотежена пица.
03.07.2012, 13:56

КУЛИНАРСТВО
Храна која ќе исчезне во иднината
Климатските промени и се’ повисоките температури се закануваат на многу намирници. Меѓу оние со кои засекогаш ќе се збогуваме припаѓаат сигурно најомилените.
26.06.2012, 16:33

КУЛИНАРСТВО
Еве зошто храната изгледа повкусно на фотографии
Верувале или не, одговорот на вечното прашање, зошто храната во Мекдоналдс секогаш изгледа поубаво на фотографија конечно дојде, и тоа од самиот ресторан.
20.06.2012, 11:26

КУЛИНАРСТВО
Научниците го избраа идеалниот оброк
Научниците анализирале околу четири илјади различни произведувачи на храна и супермаркети кои со кампањи за здрава храна ги наведуваат потрошувачите да купат одреден производ.
20.06.2012, 09:53

ХРАНА
Гените “виновни“ за изборот на храната
Американски научници од универизтетот Дјук сметаат дека присутноста на генот ОР7Д4 може да влијае на склоност кон месото во исхраната.
14.06.2012, 11:48

СЕНДВИЧ
Сендвичот денеска го слави 250–тиот роденден!
Две парчиња леб, а во средината нешто вкусно и имате совршено јадење. Тоа е сендвичот.
04.06.2012, 11:45

КУЛИНАРСТВО
Е, ова е сендвич
"Сон за љубителите на месо" е името на најголемиот сендвич на светот кој го направил куварот Тристанс Велча.
23.05.2012, 12:56

КУЛИНАРСТВО
7 намирници кои слабеат наместо вас
Ако изберете диета, односно начин на исхрана во која предност ќе има храната богата со влакна, тогаш ќе го направите најдобриот избор.
24.04.2012, 11:57

КУЛИНАРСТВО
Турски чај
Два чајника, еден врз друг, два грста цејлонски чај, црн, од жолта кутија – со канаринец – и барем еден-двајца пријатели. Доволно елементи за пријатен муабет и дружење! Другото ќе го направи чајот!
19.04.2012, 17:12

КУЛИНАРСТВО
Пуканките се поздрави од овошјето и зеленчукот!
Обичните пуканки веќе се прогласени за одлична диетална храна поради малкуте калории, а новото откритие изненади многу луѓе.
26.03.2012, 14:36

СКОПЈЕ
Квалитетот на Плазма е неспорен
Македонскиот институт за јавно здравје го демантираше соопштението на Унијата на потрошувачи на Косово.
26.01.2012, 14:38

КУЛИНАРСТВО
Вака ќе ја запрете желбата за храна!
Постои ли зависност од храна и како можете да си помогнете кај секојдневното претерување со храната?
26.01.2012, 09:40

КУЛИНАРСТВО
Намирници за подобро расположение
Кога сме тажни, лути или под стрес утехата честопати ја бараме во храната. Но, наместо подобрено расположение, резултатот е грижа на совест и килограм повеќе. Тоа е така заради тоа што утехата ја бараме во погрешна храна.
23.01.2012, 13:07

РИМ
Италијанската мафија се занимава со земјоделство
Организираниот криминал во Италија контролира земјоделски и прехрамбени работи во вредност од 12,5 милијарди евра годишно, што е за 5,6 отсто од сите нелегални работи во таа земја, покажале прелиминарните податоци од спроведената истрага.
20.01.2012, 09:40

КИНА
На пазарот продаваат јајца со чуден вкус кои отскокнуваат од подот
По оризот направен од компир и пластика, па потоа месото кое свети во темница, сега на пазарот се појавија и јајца кои отскокнуваат од подот како топчиња.
13.01.2012, 09:47

ЗАНИМЛИВОСТИ
Пет намирници од кои најмногу старееме
Изборот на храна не влијае само на телесната тежина – тој е пресуден и за целосната состојба на организмот, поради што изгледаме повитални или поуморни, помлади или постари.
05.01.2012, 11:12

1234
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум