АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ЛОНДОН
Бремена млада мајка се обесила, требало да се породи за еден месец: Нејзината проштална порака е страшна
Нејзиниот сопруг Стјуарт Вилкокс рекол дека тоа биле тешки времиња и дека таа имала два инциденти пред да заврши во болница.
 

ДИЗЕЛДОРФ
Крв, крици и паника: Вака убиецот од Косово направил масакр во Германија
Полицијата во Дизелдорф го уапсила 36-годишниот Фатмир Х. со потекло од Косово, кој е осомничен дека со секира напаѓал луѓе на железничка станица.
10.03.2017, 15:21

ПАЛЕСТИНА
Практичноста пред идеалите: Хамас ќе ги прифати границите на Палестина од 1967-ма година
Хамас претходно бараше воспоставување на границите на државата по целата територија од поранешна Палестина, но негираат дека организацијата ќе се откаже од Муслиманското братство, својот историски сојузник.
10.03.2017, 15:00

ГЕРМАНИЈА
Опаѓа поддршката на десницата во Германија: Народот, сепак се врти против десничарите...
Шест месеци пред парламентарните избори во Германија, поддршката за десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) продолжува да опаѓа.
10.03.2017, 13:37

МОСКВА
Путин на Нетанјаху: Не му судете на Иран како во петтиот век, сега живееме во поинаков свет
Рускиот претседател Владимир Путин го повика Израел да се фокусира на современите светски работи, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетаниаху, кој е во посета на Москва, се повика на една древна легенда за обидот на еден ирански предок да ги искорени Евреите.
10.03.2017, 12:48

СВЕТ
Индија со категоричен услов до Русија: Преносот на технологија за заеднички развој на нов борбен авион
Индија е подготвена да развива со Русија заеднички проект за борбен авион од петтата генерација FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft), но само под услов за целосен пренос на технологија, соопшти во петокот Times of India.
10.03.2017, 12:47

ПАРИЗ
Ле Пен и Фијон обезбедија потписи за претседателските кандидатури
Лидерката на екстремно десничарскиот Национален фронт (ФН), Марин Ле Пен и претседателскиот кандидат на конзервативната партија Републиканци, Франсоа Фијон ги обезбедија потребните 500 потписи на избрани претставници, за да можат да ја официјализираат нивната кандидатура за претседтел на Франција, јави дописникот на МИА од Париз.
10.03.2017, 12:46

БЕРЛИН
Штрајк на вработените на аеродромите во Берлин, откажани стотици летови
Повеќе стотици летови се откажани денеска во Берлин бидејќи службениците на аеродромите штрајкуваат заради спор околу платите.
10.03.2017, 12:17

ГВАТЕМАЛА
Девојчињата што настрадаа во пожарот во Гватемала биле под казна заклучени во соба
Пожарот во кој загинаа 34 малолетнички, а други останаа со трајни последици во пренатрупаниот гватемалски дом за злоставувани малолетници, избувнал во мала соба во која биле заклучени по бунтот во домот, соопштија во петок властите и сведоците.
10.03.2017, 12:15

МАСАЧУСЕТС
Монструм една недела свирепо ја злоставувал својата девојка: Ја натерал орално да задоволува питбул!
Еден ден ја одвел Габи во шума и таму ја претепал, па силувал, за потоа дрогирана да ја натера орално да задоволува питбул, додека тој снимал.
10.03.2017, 12:13

ЕКОНОМИЈА
Благ раст на Dow Jones и S&P 500 индексот по тридневен пад
Dow Jones и S&P 500 индексот на Волстрит во четврток благо пораснаа, по три дена пад, што најмногу е благодарение на закрепнувањето на акциите во енергетскиот сектор.
10.03.2017, 11:16

ПОЛСКА
Полска ќе го блокира усвојувањето на заклучоците на Европскиот совет поради реизборот на Туск
Полската премиерка Беата Шидло изјавила во петокот дека нема да ги прифати заклучоците на Европскиот совет, поради повторникот избор на Доналд Туск за претседател на Европскиот совет, со што спред нејзе „самитот веќе не е релевантен“, пренесуваат светските агенции.
10.03.2017, 10:57

ГЕРМАНИЈА
Крај на најголемата потера во Германија: Уапсен тинејџерот монструм, ја одвел полицијата до уште два леша
Германската полиција во градот Херне го уапсила 19-годишниот Марсел Хесе, главен осомничен за бруталното убиство на 9-годишно дете.
10.03.2017, 10:22

ЕКОНОМИЈА
Германија го оствари најнискиот трговски суфицит
Германскиот огромен трговски суфицит, долго време е предмет на сериозна критика од страна на различни економисти, се намалил до најниско ниво од една година во позадина на порастот на увозот во почетокот на годината.
10.03.2017, 10:21

БАЗЕЛ
Престрелка во кафуле во Базел, двајца загинати
Две лица загинаа, а едно се здобило со тешки повреди во вооружен напад, во кафуле во швајцарскиот град Базел.
10.03.2017, 10:19

ЊУЈОРК
Над 200 илјади домаќинства без струја заради силен ветер во Њујорк
Над 200.000 корисници останале без струја кога ветер со орканска силина корнел дрвја и бандери во западниот дел на американската држава Њујорк.
10.03.2017, 10:15

САД
Скандал со споделување непристојни фотографии во американската војска
Aмерикански војници од сите делови на војската споделувале фотографии на разголени женски колешки на интернет.
10.03.2017, 09:54

ФУКУШИМА
Страв и ужас во градот на духови: Со Фукушима владеат крволочни радиоактивни диви животни
Заедно со ризикот од радијација, неочекувана пречка за Јапонците кои се враќаат во своите домови по нуклеарната катастрофа во Фукушима пред 6 години - се дивите свињи.
10.03.2017, 09:53

ИТАЛИЈА
Во Италија запленети 1,2 тони марихуана од Албанија
Во две одделни акции на италијанската и грчката полиција запленети се над 1,3 тони марихуана од Албанија.
10.03.2017, 09:51

ДИЗЕЛДОРФ
Крвникот од Дизелдорф со потекло од поранешна Југославија: Бегал од полицијата, скокнал од мост, па бил уапсен
Полицијата во германскиот град Дизелдорф, каде вчера седум лица биле ранети во напад со секира на железничка станица, уапсила 36-годишен маж, а се наведува дека напаѓачот е со потекло од овие простори.
10.03.2017, 09:39

ГЕРМАНИЈА
Хорор во Германија: Четворица мажи со секири напаѓале патници на железничката станица во Дизелдорф
Нови инциденти во Германија - Синоќа четири лица започнале да напаѓаат патници на главната железничка станица во Дизелдорф со секира.
10.03.2017, 09:31

САД
Ѕверот од Кандахар повторно во акција: Најстрого чуваната американска технологија добива нова намена
Фотографот фотографирал нешто што личи на нова варијанта на невидливото беспилотно летало од типот "Rq-170", и има своја теорија за очигледната модификација.
10.03.2017, 09:15

ЕВРОПА
Лидерите на ЕУ со силна поддршка ќе се обидат да спречат ескалација на состојбите на Западен Балкан
Лидерите на Европската унија(ЕУ) во четврток во Брисел се обидуваат да се договорат како со многу посилна политичка и секаква друга поддршка на европските реформи и патот на Западен Балкан кон приклучувањето во Унијата, да го запрат опасното заострување во регионот кој се заканува да ја загрози стабилноста во Европа.
09.03.2017, 21:27

СВЕТ
Асанж за аферата за прислушкувањето: „ЦИА е неспособна да ги чува хакерските тајни!“
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, денес рекол дека неговата организација ќе соработува со технолошки компании за да им помогне да се заштитат од хакерските програми на ЦИА.
09.03.2017, 20:30

ИРАК
Низ иглени уши: Лидерот на Исламската држава побегнал од Мосул!
Американски воени функционери пренесуваат дека лидерот на Исламската држава, Абу Бакр Ал Багдади побегнал од Мосул пред ирачките сили да го отсечат патот кон Тал Афар.
09.03.2017, 19:28

СВЕТ
Лавров не носи мобилен на чувствителни преговори за да ја избегне CIA
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров откри во четвртокот дека на „чувствителните“ преговори не носи со себе мобилен телефона за да не може да биде прислушуван од американската Централна разузнавачка агенција (CIA).
09.03.2017, 18:51

ЕВРОПА
Доналд Туск реизбран за претседател на Европскиот совет
Челниците на ЕУ во четврток повторно го избраа поранешниот полски премиер Доналд Туск за претседател на Европскиот совет и покрај противењето на неговата матична земја.
09.03.2017, 18:50

ШПИОНАЖА
"Wikileaks" ја разоткрива ЦИА: За шпионажа го злоупотребувале Путин
Во доверливите документи на американската Централно-разузнавачка агенција - ЦИА, кои неодамна ги објавил "Wikileaks", биле откриени тајни прислушни станици на агенти на ЦИА, за кои се верува дека се наречени по рускиот претседател Владимир Путин, пишува "RT".
09.03.2017, 18:14

ИНДИЈА
Фабрика на страв и ужас: 8-годишни деца удирале со чекани и електро шокови за да ги забрзаат во работата!
Кога не ги исполнувале своите цели во фабриката за производство на фармерки во Индија, работодавците удирале 8-годишни деца со чекани и им даваат електрошокови, пренесува британски "Metro".
09.03.2017, 18:00

МОСУЛ
Ирачки херој: Ги спасил своите соборци од бомбаш самоубиец блокирајќи ја улицата
Ирачки војник ги спасил своите соборци блокирајќи го патот на бомбаш самоубиец, кој сакал да изврши напад во Мосул.
09.03.2017, 17:07

ПРВА ДАМА
Од омразена до обожувана: Како Меланија ги "купи" Американците
Откако нејзиниот сопруг станал претседател на САД, популарноста на Меланија Трамп пораснала за неверојатни 36 проценти, покажала анкетата која ја спровела "CNN". Овој податок е прилично изненадувачки, посебно бидејќи пред неколку месеци американските медиуми ја исмевале Меланија, а Американците не биле воодушевени од идејата таа да биде прва дама. Изгледа дека Меланија успеала да ги "купи".
09.03.2017, 17:04

ЕКОНОМИЈА
Италија воведува единствен данок за странците, цел се богатите
Италија воведе единствен данок за богатите странци за да им конкурира на сличните иницијативи во Велика Британија и во Шпанија, кои успешно ги привлекуваат бројните богати ѕвезди од фудбалот и шоу бизнисот.
09.03.2017, 16:43

ЕУ
Предупредување од Европскиот парламент: Војна на Балканот не е исклучена, мала искра може да предизвика пожар!
Потпретседателот на Европската народна партија, Дејвид Мекалистер, германски пратеник во Европскиот парламент и член на CDU, за весникот "Zeit" рекол дека Европската унија не планира да прима нови членови во брзо време.
09.03.2017, 16:24

СИРИЈА
Американската чизма на терен: Стотици маринци пристигнаа во Сирија, се подготвува голема офанзива на Рака
Ангажманот на маринците наводно е привремен, но Пентагон со тоа може да добие поголема флексибилност за одлуките во врска со борбата против Исламската држава.
09.03.2017, 16:21

БЕРЛИН
Меркел: Германија ќе просперира само доколку на Европа и оди добро
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска, пред самитот на ЕУ во Брисел, уште еднаш го повтори барањето за единство во Унијата и порача дека „Брегзит“ треба да биде повик за будење на континентот, јавува дописникот на МИА од Берлин.
09.03.2017, 16:11

РУСИЈА
Опасна тишина во Белата куќа: Игнорирањето на руските нуклеарни проектили води до нова ракетна криза
Во нуклеарната арена ниту еден од овие предизвици не е поопасен од актуелното прекршување на Договорот за нуклеарно оружје со среден домет од страна на Русите.
09.03.2017, 16:01

МОСКВА
Кремљ загрижен од податоците за обидите од САД да се „прислушува“ Путин
Во Кремљ сметаат дека треба да се посвети внимание на информациите за обидите за „прислушување“ на рускиот претседател Владимир Путин од страна на САД, изјави за новинарите во четвртокот неговиот портпарол Дмитриј Песков, но истовремено истакна дека тоа не е тајна.
09.03.2017, 15:49

МОСКВА
Кремљ ги отфрла обвинувањата на Пентагон дека распоредиле ракети насочени кон Западна Европа
Кремљ ги отфрли денеска обвинувањата од Пентагон дека Русија распоредила крстосувачки ракети насочени кон Западна Европа што значи и непочитување на Договор од 1987 година за уништување на ракети со среден дострел.
09.03.2017, 15:39

ДЕТСКИ БРАКОВИ
Во оваа земја децата ги венчаат како бебиња: Многумина стравуваат дека новиот закон ќе го легализира и силувањето
Бангладеш има највисока стапка на детски бракови во Азија. Дури 52% од девојчињата се во брак пред својата 18-та година.
09.03.2017, 14:48

БРАЗИЛ
Вознемирувачко видео: Ги молела за живот, додека брутално ја мачеле до смрт
Трансродната жена била брутално претепана и убиена во Бразил од страна на неколку мажи, кои ја извлекле од нејзиниот дом, ја претепале и потоа ја одвеле на една улица каде ја убиле.
09.03.2017, 13:55

МОСКВА
Германскиот шеф на дипломатијата во Москва повика на разоружување во Европа
Германскиот министер за надворешни, Зигмар Габриел, повика денеска во текот на неговата посета на руската престолнина Москва, европските сили да преземат конкретни чекори во разоружувањето, по повеќегодишните тензии со Русија околу судирите во Украина.
09.03.2017, 13:44

БРИСЕЛ
Лидерите на ЕУ одлучуваат кој ќе го води Европскиот совет во следниот период
Германската канцеларка Ангела Меркел во четврток ќе се заложи за останувањето на актуелниот претседател на Европскиот совет Доналд Туск на неговата функција, и покрај противењето на неговата татковина Полска, пренесуваат светските агенции.
09.03.2017, 13:25

САД
Трамп го полуде Обама: Нивниот однос може да се опише како чиста катастрофа
Во последните неколку седмици Доналд Трамп го започнува и го завршува денот со поранешниот американски претседател - Барак Обама.
09.03.2017, 12:43

ЕКОНОМИЈА
На Волстрит пад трет ден по ред
На Волстрит индексите Dow Jones и S&P 500 во средата паднаа трет ден со ред, што е најмногу последица од остриот пад на цените на кациите во енергетскиот сектор по потонувањето на цените на нафтата.
09.03.2017, 12:11

ЈУЖНА КОРЕЈА
Америка пратила нуклеарни бомбардери кон Северна Кореја: Што се подготвува на полуостровот?
САД пратиле и распоредиле нуклеарни бомбардери на Корејскиот полуостров поради растечките тензии со Северна Кореја.
09.03.2017, 12:00

САД
Намален бројот на илегални мигранти кои влегуваат во САД за 40 отсто
Влегувањето на американска територија од страна на „лица кои не ги исполнуваат условите“, односно илегални мигранти, минатиот месец се намали за 40 отсто во споредба со јануари, објави американската Влада.
09.03.2017, 11:51

ЗАГАДУВАЊЕ
Во мај се очекува нов рекорд на емисии на јаглерод диоксид
Концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата во глобални рамки лани имаше изненадувачки раст, а таа тенденција продолжи и од почетокот на годинава, поради што се очекува во текот на мај да биде достигнато рекодно ниво на загаденост, соопшти Британската метеоролошка агенција (Мет Офис).
09.03.2017, 11:49

БУДИМПЕШТА
Унгарците „тепаат и злоставуваат“ мигранти, ЕУ бара „сериозен разговор“
Унгарската влада систематски злоставува мигранти преку тепање, користење на солзавец, пуштање кучиња и конфискација на нивната облека, наведува организацијата „Доктори без граници“, пренесува AFP.
09.03.2017, 10:43

СВЕТ
Произведената енергија од Сонцето бележи раст од 50% во 2016-та
Енергијата произведена од соларни панели, се зголемува со 50% во 2016-та година, благодарение на новите инсталации во САД и Кина, станува јасно од порака на организацијата „Solar Power Europe“.
09.03.2017, 10:16

АНГЛИЈА
На оваа Британка ѝ се заканува повеќегодишна робија, бидејќи два пати го силувала момчето
26-годишната Кејти Бренен од Њукасл во Велика Британија, се појавила пред суд поради обвинението дека два пати силувала маж со кој наводно била во врска.
09.03.2017, 10:15

ТИКРИТ
Двоен самоубиствен напад кај ирачки Тикрит, најмалку 23 мртви
Двоен самоубиствен бомбашки напад на свадба во средата во село во близина на ирачкиот град Тикрит уби најмалку 23 луѓе, соопштија безбедносни и лекарски извори.
09.03.2017, 10:03

ДИЗЕЛДОРФ
Евакуација на Дизелдорф поради бомба од Втората светска војна
Околу осум илјади жители на зоната покрај аеродромот во Дизелдорф, вклучувајќи и 250 гости на аеродромскиот хотел добија изутринава наредба за евакуација поради деактивирање на американска бомба, тешка 500 килограми, откриена за време на Втората светска војна, пишува весникот „Рајнише пост“.
09.03.2017, 09:59

ВАШИНГТОН
САД ја отфрлија идејата на Кина за прекин на заедничките воени вежби со Јужна Кореја
САД го отфрлија предлогот на Кина за прекин на заедничките воени вежби со Јужна Кореја, доколку Северна Кореја ја замрзне својата нуклеарна и ракетна програма.
09.03.2017, 09:56

ЕВРОПА
Евросамит посветен на иднината на Унијата
Првиот човек на Евросоветот, Доналд Туск ги повика лидерите да ја искористат денешната средба за да разговараат за декларацијата за иднината на ЕУ.
09.03.2017, 09:56

ВАШИНГТОН
Белата куќа: Не постои сомневање дека Трамп е под истрага
Нема причина да се смета дека претседателот на САД, Доналд Трамп е предмет на истрага, изјави портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер.
09.03.2017, 09:54

РУСИЈА
Смртоносни свирчиња: "Руската нуклеарна подморница сега може да ги уништи Британците"
Русија ги вооружува своите нуклеарни подморници со нови моќни далекудострелни проектили "Калибр", кои во НАТО круговите го добиле прекарот "свирчиња" и се претставени како "достигнување кое засекогаш ќе го промени односот на силите во модерното војување".
09.03.2017, 09:31

РУСИЈА
Американците тврдат: Русија тајно распоредува ракети!
Русија тајно распоредува крстосувачки ракети кои што се лансираат од земја и со тоа го прекршува договорот за контрола на вооружувањето и се заканува на НАТО.
09.03.2017, 09:15

СВЕТ
ЦИА призна дека прислушува преку смарт ТВ
Документите кои ги објави „Викиликс“ (Wikileaks) откриваат методи како електронските уреди ги ставаат во опасност американските тајни агенти и ги помагаат непријателите на САД.
09.03.2017, 09:09

ГВАТЕМАЛА
Бројот на жртви во пожарот во засолниште за деца во Гватемала се искачи на 22 лица
Најмалку 22 лица, вклучително и 19 девојчиња, загинаа во пожар во државниот центар за згрижување деца во Гватемала, соопшти тамошната противпожарна служба.
09.03.2017, 09:07

РУСИЈА
Приказната на Владимир Путин: Од живот во сиромашен кварт до најмоќниот човек во Русија
Рускиот претседател пораснал во ужасно окружување, на валканите улици во Санкт Петерсбург (Ленинград). Се верува дека тоа го изградило неговиот силен и немилосрден карактер кој го има денес.
08.03.2017, 20:30

Прва ... 45678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум