АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

БРИТАНИЈА
The Courier: Тереза Меј се упатува во посета на Велс
Тереза ​​Меј ќе го посети Велс. Посетата е во позадина на зајакнатиот притисок за зачувување на единството во Велика Британија, кое по референдум за Брегзит од ЕУ е разнишано, пишува во понеделникот шкотскиот весник The Courier.
 

БРИСЕЛ
Терористите од Брисел поседувале оружје доволно за нов напад
Терористите, кои ги извршија терористичките акции во Брисел пред една година, оставиле скриен арсенал, доволен за извршување нов напад, јавија белгиски медиуми.
20.03.2017, 11:51

ИЗРАЕЛ
Израелците со закана до Сирија: Следниот пат кога ќе го направите тоа, ќе ве срамниме со земја!
Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман се закани и упати јасна порака до режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад.
20.03.2017, 11:37

ПАРИЗ
Демонстранти фрлале молотови коктели врз полицијата во Париз
Повеќе од 700 луѓе протестираа низ Париз против насилството на полицијата..
20.03.2017, 11:25

ПАРИЗ
Терористот од Париз под дејство на алкохол и кокаин напаѓал војници: Извикувал дека сака да умре за Алах
Зијед Бен Белгасем, кој во саботата бил убиен на парискиот аеродром Орли откако нападнал припадници на француската војска, во моментот на нападот бил под дејство на дрога и алкохол.
20.03.2017, 10:48

САД
Збогум приватност: Доколку овој закон помине, Американците на работодавците ќе мора да им даваат ДНК тест
Додека светот бил преокупиран со забраната на Трамп за влез на муслимани во САД, комитетот на американскиот Претставнички дом речиси незабележително одобрил предлог закон, кој би можел да го исфрли од рамнотежа животот на многу Американци.
20.03.2017, 10:33

ПЕНТАГОН
Хаос во Белата куќа направила оваа фатална Русинка
Поранешниот американски државен советник за национална безбедност, Мајкл Флин, сокрил од Пентагон дека во 2014-тата година во Велика Британија се состанувал со студентка, која имала руско-британско државјанство, пишува "Wall Street Journal".
20.03.2017, 10:22

МОСУЛ
Во Западен Мосул е погоден штаб на Исламска држава – убиени шестмина команданти
Во западниот дел на ирачкиот град Мосул се убиени шестмина високи команданти на ИД. Авиони на меѓународната коалиција на чело со САД го извеле нападот врз штабот на локалните команданти.
20.03.2017, 10:14

ВАШИНГТОН
Шефовите на разузнавачките служби на САД ќе сведочат пред Конгресот
Шефовите на главните разузнавачки агенции на САД треба да сведочат пред Конгресот во врска со наводната вмешаност на Русија во изборната кампања на претседателот Доналд Трамп.
20.03.2017, 09:58

ВИЕТНАМ
Се напиле, па потопиле две села! Пијани си играле со вентилите и уништиле сè
Тројца пијани мажи потопиле две села во Виетнам..
20.03.2017, 09:47

ГВАТЕМАЛА
Хаос во затвор во Гватемала: Затвореници убиле двајца чувари, повредени неколку луѓе
Во нередите кои избиле во затворот во Гватемала загинале двајца затворски чувари, а неколку луѓе биле повредени, соопштиле властите.
20.03.2017, 09:41

САД
Белата куќа се обидела да ја објасни скандалозната постапка на Трамп: Интернетот се забавува со една фотографија од Меркел и Иванка
Портпаролот на Доналд Трамп вчера ги отфрлил тврдењата според кои американскиот претседател наводно одбил да се ракува со Ангела Меркел пред камерите во петокот, во текот на нивната средба во Вашингтон.
20.03.2017, 09:31

ГЕРМАНИЈА
Берлин одговори на провокациите на Ердоган: Ја премина границата!
После долгото игнорирање, официјален Берлин конечно се огласи и одговори на провокациите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.
20.03.2017, 09:15

ПАРИЗ
Оланд: Франција е одлучна во борбата против тероризмот
Францускиот претседател Франсоа Оланд ги пофали војската и полицијата поради храброста и ефикасноста за време на инцидентот на парискиот аеродром „Орли“, во кој беше убиен напаѓачот, пренесуваат светските медиуми.
18.03.2017, 18:27

СОЈУЗ
Пораз на источниот сојуз: Путин и Ердоган се обиделе да управуваат со Европа, но доживеале дебакл
Дипломатскиот судир со извадени ракавици помеѓу Турција и Холандија одекнал низ целиот свет од едноставна причина, бидејќи последиците од таквиот судир одат далеку надвор од границите и односите на двете земји.
18.03.2017, 17:23

САД
Трамп после состанокот со Меркел: Германија ни должи огромна сума на пари
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека имал „одличен состанок“ со германската канцеларка Ангела Меркел.
18.03.2017, 17:00

САД
Паника во Вашингтон: Украден компјутер од ЦИА со доверливи информации за Трамп, Меланиа и Хилари
Тајната служба која е одговорна за заштита на претседателот и официјалните претставници, во петокот објавила дека ја започнала истрагата за кражбата еден од нивните компјутери, без да прецизира какви се' податоци има во него.
18.03.2017, 16:38

ЕУ
Дали Западот ни праќа храна со лош квалитет? Дошол одговорот на прашањето кое ги мачи сите, од Чешка до Балканот
Заштитниците на потрошувачите сметаат дека концерните на потрошувачите од истокот им испорачуваат помалку квалитетни прехранбени производи.
18.03.2017, 16:11

ЈАПОНИЈА
Јапонија ѝ понудила на Русија нешто неочекувано: Ако прифатат, тоа ќе биде финансиска бомба
Пакетот предлози, вклучувајќи и мерки за туризам и риболов, но и заедничка електронска валута, ќе биде претставен во текот на разговорите помеѓу Русија и Јапонија денес во Токио.
18.03.2017, 15:01

ПАРИЗ
Прва снимка од терористот во Париз: Ова е напаѓачот на аеродромот Орли!
Француските медиуми објавија снимка од убиениот маж кој на аеродромот во Париз му го одземал пиштолот на еден од војниците, а претходно повредил полицаец.
18.03.2017, 13:41

САД
Клинтон подготвена да „излезе од сенката“
Поранешната државна секретарка и поразената кандидатка на Демократската партија на американските претседателски избори ланскиот ноември, Хилари Родам Клинтон, е подготвена да „излезе од шумата“, пренесува Associated Press.
18.03.2017, 12:57

САД
Американски конгресмен ја шокираше светската јавност: Нуклеарната војна против Русија е реалност
Членот на Представничкиот дом на Конгесот на САД од сојузната држава Масачусетс, Сет Мултон изјави дека нуклеарната војна помеѓу САД и Русија е реалност и порача дека Белата куќа треба да подготви план како однапред да одговори на тоа.
18.03.2017, 12:33

ЕСТОНИЈА
Подготвени за замките на Путин: Британските војници пристигнале во Естонија да го бранат Балтикот од Русите
Првиот контингент британски војници, во рамките на НАТО силите, пристигнал во Естонија, во широката акција која е спроведена за "Балтикот да се одбрани од Москва".
18.03.2017, 12:14

ПАРИЗ
Хаос и паника во Париз: Пукање на аеродромот Орли, се обидел да му го одземе пиштолот на војник па го убиле
На аеродромот во Париз - Орли, утрово дошло до пукање на еден од терминалите..
18.03.2017, 11:31

РУСИЈА
Летечки тврдини: Новите руски хеликоптери „растурија" на бојното поле
Русија планира (или веќе има испратено) на боиштето во Сирија да ги испрати и тестира најновите модели на борбени хеликоптери кои што се наменети за руската воена морнарица.
18.03.2017, 11:10

САД
Скандал на средбата помеѓу Меркел и Трамп: Американскиот претседател одби да се ракува со германската канцеларка
Американскиот претседател Доналд Трамп не и подаде рака на германската канцеларка Ангела Меркел за време на фотографирањето, после нивниот краток разговор.
18.03.2017, 10:37

ЕВРОПА
Унгарија мора да им исплати отштета на мигрантите, Орбан одлуката ја нарече „апсурдна“
Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја прогласи за „апсурдна“ одлуката на Европскиот суд за човекови права со која од унгарската влада се бара да исплати отштета на барателите на азил од Бангладеш, кон кои лошо се постапувало.
17.03.2017, 19:17

САД
Легендарниот Чомски ја предвиде победата на Трамп: Сега предвидува нешто пострашно, светот има причина за грижа
Ноам Чомски предупредил дека Доналд Трамп пристигнува на пазарот на капитал, а сега предупредува дека на видик е уште еден финансиски крах, пишува "The Independent".
17.03.2017, 19:14

ЕВРОПА
Хан: Заеднички пазар за смалување на тензиите на Западен Балкан
Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан изјави дека воспоставувањето на заеднички пазар на Западен Балкан „е вистинско средство“ за надминување на тензиите во регионот.
17.03.2017, 19:06

ЈЕМЕН
Ракетирана џамија во Јемен, загинаа најмалку 26 војници
Најмалку 26 провладини војници загинаа, а 40 се ранети при ракетирање на џамија во војната база источно од Сана, во јемен, соопштено е од болнички извори.
17.03.2017, 18:49

РУСИЈА
Константин (9) исчезнал пред училиште и две години не можеле да го пронајдат, а им бил пред носот
За него била организирана голема потрага. Бидејќи станувало збор за мала средина и заедница во која сите меѓусебно се познаваат, волонтерите кои ја покренале потрагата се надевале на брзо наоѓање на детето и среќен крај.
17.03.2017, 18:36

САД
Никогаш видени снимки прикажуваат тајни нуклеарни тестирања, а една од 1958-та е посебно фасцинантна
Во текот на Студената војна, за да стекнат воена надмоќ, Американците детонирале повеќе од 1.000 парчиња нуклеарно вооружување. Сега одлучиле тоа да го објават во јавноста.
17.03.2017, 18:06

ГЕРМАНИЈА
10 најлоши прашања на кои Трамп вечерва нема да смее да одговори: "Плукал" по Меркел, а денес треба да ја погледне во очи
Германската канцеларка Ангела Меркел, прв пат денес попладне ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп, а овој состанок, важен за светот и Европа, предизвикал големо внимание кај политичарите и медиумите.
17.03.2017, 17:01

ШПАНИЈА
Reuters: Баскиската сепаратистичка група ЕТА ќе објави разоружување
Баскиската сепаратистичка група ЕТА ќе објави план за разоружување, како и начин за целосно предавање на оружјето кое се предвидува да се случи на 8 април, пренесе во петокот Reuters.
17.03.2017, 16:34

НОВ ЗЕЛАНД
Педофил-убиец добил судски спор: Го тужел затворот затоа што му ја земале периката што му овозможила бегство
Новозеландското правосудство пресудило во корист на убиецот и педофил кој ги обвинил затворските власти дека ги прекршиле неговите човекови права, кога му ја заплениле периката која своевремено му послужила за бегство од земјата.
17.03.2017, 16:21

РУСИЈА
Дури и Американците признаа: Руските специјалци стануваат сè подобри и подобри
За разлика од американските единици „Делта“ или „Морнаричките фоки“, релативно новата руска Команда на силите за специјални операции има далеку помали финансиски средства.
17.03.2017, 16:00

СВЕТ
Француски воен брод пристигна во Црното море: Русите будно следат што се случува
Француската фрегата „Лафајет“ вчера го помина Босфорот и сега се движи кон западниот дел на Црното море.
17.03.2017, 14:43

СИЦИЛИЈА
Сицилија ги запира авионските летови заради вулканската пепел од Етна
Властите на Сицилија во петок ги запреа летовите од аеродромот Комизо заради вулканската пепел во воздухот по ерупцијата на вулканот Етна, која четврт ден продолжува да исфрла лава.
17.03.2017, 14:42

СОМАЛИЈА
Сомалија: Ослободена посадата на грабнатиот танкер
Пиратите ја ослободија посадата која ја киднапираа заедно со танкерот, во понеделникот, недалеку од брегот на Сомалија, соопштија во петокот поморските сили на европската унија (EU Navfor).
17.03.2017, 14:13

СВЕТ
Руси со месеци го хакирале меил сервисот Јаху
Руски хакери со месеци, а можеби и со години го пробивале и-меил сервисот Јаху, и така успеале да дојдат до лозинките на 500 милиони корисници, тврдат извори од американските безбедносни служби.
17.03.2017, 14:12

САД
Скандал во САД: Уапсен член на тимот на Трамп, го пронашле во мотел со дете и дрога!
35-годишниот Шорти во текот на претседателската кампања се претставувал како пратеник со семејни вредности.
17.03.2017, 14:12

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
По смртта на Кралицата, веднаш стартува тајниот план: Еве што се случува потоа...
И покрај фактот што англиската кралица е жива и здрава, британски „Гардијан“ откри што ќе се случи кога таа еден ден ќе почине.
17.03.2017, 13:41

АВСТРАЛИЈА
Мајка во Австралија си го убила детето за кое Имам ѝ кажал дека е опседнато со демони
Имам и' кажал на мајката на 14-месечно бебенце дека нејзиното дете е "опседнато од демони", а наводно потоа таа го убила детето.
17.03.2017, 13:34

РАКЕТА ПАТРИОТ
Дрско и непотребно: Со ракета од 3 милиони долари погодиле дрон кој се купува за "ситно"
Војската на една држава, американски сојузник, лансирала ракета "Патриот", чудо на воената технологија, кое вреди околу 3 милиони долари, за да собори дрон кој може да се купи "на секој агол за ситно".
17.03.2017, 13:21

ЈАПОНИЈА
Јапонија во паника, поради корејските проектили прва вежба за евакуација
Поради неодамнешното лансирање на севернокорејски проектили кон брегот на Јапонија, земјата во петокот ја спроведе првата граѓанска вежба за евакуација на сите лица од рибарските градови лоцирани на полуостровот Ога.
17.03.2017, 13:11

НАТО
Шефот нa НАТО повика на смирување на тензиите меѓу земјите-членки
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека е важно членовите на Алијансата „да го намалат нивото на несогласувања“ по забраната за влегување на турскиот министер во Германија и во Холандија, што доведе то тензии во тие земји.
17.03.2017, 13:09

ЕКОНОМИЈА
Вкупниот биланс на панамските банки на рекордно ниво
Вкупниот износ на билансот на состојба на банките со седиште во Панама минатата година достигна рекордни 121 милијарда долари, и покрај последиците од скандалот со избегнувањето даноци кои беше откриен со „документите од Панама”, објави здружението на банки.
17.03.2017, 12:39

СЕНАТ
Американски сенатори закрвени: "Не ја сакаш Црна Гора во НАТО? Работиш за Путин! Ти си луд"
Американските сенатори, републиканците Џон МекКејн и Ранд Пол, размениле остри зборови поради приемот на Црна Гора во НАТО.
17.03.2017, 12:37

СЕУЛ
Тилерсон не исклучува воена акција против Северна Кореја
Воена акција на САД против Северна Кореја „е една од опциите“, изјавил денеска во Сеул, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, истакнувајќи дека повеќе не е актуелна политиката на „стратешко трпение“ на неговата земја кон режимот во Пјонгјанг.
17.03.2017, 11:52

СИРИЈА
Израелски воен авион е соборен во Сирија
Системот за против воздушна одбрана (ПРО) на Сирија собори воен авион на Израел и погоди уште еден, откако претходно четири авиони влегле во воздушниот простор на земјата зафатена со воено граѓански конфликт, пренесува во петокот новинската агенција Sputnik.
17.03.2017, 11:07

ЕТНА
Спасувале жива глава: Што снимиле новинарите на "BBC" при ерупцијата на Етна
Група туристи и цела екипа на "BBC" се нашле под удар на огнени камења и жешка пареа, во инцидентот кој се случил кога жешката лава од вулканот Етна на Сицилија, наишла на студен снег.
17.03.2017, 10:52

ПАРИЗ
Принцот Вилијам со сопругата во официјална посета на Париз
Британскиот принц Вилијам и неговата сопруга Кејт, денес и утре ќе бидат во официјална посета на Париз. Вилијам кој е втор наследник на британската круна, во Париз ќе се сретна со францускиот претседател Франсоа Оланд,а во сабота ќе го гледа рагби натпреварот Франција-Велс, кој се игра во рамките на Купот на шест нации.
17.03.2017, 10:43

СИРИЈА
Палмира не мирува: И натаму се водат борби со ИСИС, Русите испратија експерти за деминирање...
Русија испрати 150 експерти за деминирање на теренот, додека во меѓувреме и натаму се водат борби помеѓу џихадистите и сириската армија во околината на историскиот град Палмира.
17.03.2017, 10:33

ЕКОНОМИЈА
ЕК и одобри заем на Украина од 600 милиони евра
Европската комисија (ЕК) одобри заем од 600 милиони евра (638 милиони долари) за Украина, кој е дел од програмата за поддршка на економијата и реформите во земјата, соопштија светските агенции.
17.03.2017, 10:18

РОТЕРДАМ
Ротердам дозволи протест на Турците против холандската полиција
Градоначалникот на Ротердам, Ахмед Абуталеб, дозволи во петок да се одржи протест на турските државјани во Холандија, против начинот на кој полицијата се однесувала кон демонстрантите минатиот викенд.
17.03.2017, 10:11

КАЗАХСТАН
Мистеријата зад исчезнувањето на Рускиот научник: Ме киднапираа и ме однесоа на фарма, правев невозможни работи
Пред три години, полицијата од Русија и Казахстан алармираа за исчезнувањето на познатиот физичар Јуриј Обрацов.
17.03.2017, 10:10

СИРИЈА
Израелски воени авиони нападнале цели во Сирија
Авиони на Военото воздухопловство на Израел синоќа ракетирале цели во Сирија, а потоа биле нападнати со противавионски ракети, соопшти израелската армија.
17.03.2017, 09:56

ВАШИНГТОН
Трамп ќе се жали на блокирањето на вториот указ за имиграција од судии во Хаваи и Мериленд
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека ќе ја обжали судската одлука за запирање на дејствието на неговиот втор указ за прашањата на миграцијата, пренесоа француските медиуми.
17.03.2017, 09:55

ТЕКСАС
Ова е нејзината последна фотографија! Бремена манекенка прегазена од воз додека позирала на шините
19-годишната Фредзаниа Топсон, студентка на колеџот Блин во Тексас, во намера да ја започне својата кариера во светот на модата, сакала да направи сет фотографии на железничка станица, а токму таа одлука ја чинела живот.
17.03.2017, 09:40

БЕЛОРУСИЈА
Неверојатен декрет: Во Белорусија е воведен данок на невработеност, народот излезе масовно на улиците
Кој нема да работи - ќе мора да плати данок. Декретот кој што го донесе Александар Лукашенко предизвика масовни протести во Белорусија.
17.03.2017, 09:31

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил кол...
РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега

ВИДЕО ВЕСТИ

Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум