АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
 

ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37

ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00

СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55

ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

АЗЕРБЕЈЏАН
Конкуренцијата на Меланија Трамп: Ја нарекувале најубава прва дама, а сега сопругот ја прогласил за потпретседателка!
Првата потпретседателка ужива полн имунитет и ги презема сите овластувања и обврски на шефот на државата во негово отсуство.
21.02.2017, 18:00

БАЛТИК
Русија има нова тактика во балтичките земји, НАТО војниците ги очекува слатка стапица
Потпаролот на разузнавачката служба на Естонија, Мик Маран ја остава можноста да дојде до конфликт помеѓу британските војници на НАТО со локалното население и ова го гледа како "среден прст од Москва", пишува весникот "Тајмс".
21.02.2017, 16:20

ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
Марин Ле Пен, кандидатка за претседател на француската крајна десница го откажала состанокот со либанскиот голем муфтија затоа што не сакала да стави марама на главата за време на нејзината средба.
21.02.2017, 15:03

САД
Таа е „Ангелот чувар" на Меланија Трамп: Сестра, кума и најдобар пријател на првата дама на САД
Најдобрата пријателка на Меланија Трамп живее на само неколку минути од пентхаусот на семејството Трамп во „Кулата на Трамп“ во Њујорк - тоа е нејзината сестра Инес чие што име ретко се споменува во медиумите.
21.02.2017, 14:00

БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
Шпанската полиција пукала во возач на камион со гас, за да го спречи да предизвика катастрофа во центарот на Барселона, пренесува британски "Telegraph".
21.02.2017, 13:43

МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
Камерата од еден автомобил го снимила моментот на трагичниот пад на авионот во Австралија, при што загинале сите 4 патници и пилотот.
21.02.2017, 13:43

УНИВЕРЗАЛЕН ДОХОД
Ова е втората држава која воведува универзален доход за своите граѓани
Од сите идеи за извлекување на луѓето од сиромаштија, една од најспорните и воедно и наједноставна: безусловна исплата на загарантиран месечен паричен износ на сиромашните. Канадската провинција Онтарио е втор пример, по Финска, земја која експериментално ја воведува оваа мерка.
21.02.2017, 13:05

САД
Дали ова значи крај на можноста за добри односи помеѓу Русија и САД? Трамп за свој советник за безбедност го именуваше генералот кој ги смета Русите за непријатели
МекМастер отворено вели дека Русија е непријател на САД, а сенаторот Џон МекКејн е воодушевен од оваа одлука на новиот американски претседател.
21.02.2017, 13:00

ЕКОНОМИЈА
Русија ја надмина Саудиска Арабија во производство на нафта
Русија во декември ја престигна Саудиска Арабија во производството на сирова нафта, кога двете земји почнаа да ги намалуваат испораките во договор со останатите производители на „црното злато“, со цел да се намали презаситеноста на пазарот.
21.02.2017, 12:54

ПАРИЗ
УНИЦЕФ и Оланд побараа заштита на децата жртви на војни
Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) и претседателот на Франција, Франсоа Оланд ја повикаа меѓународната заедница да вложи повеќе напори за заштита на над 200 милиони деца во зоните каде се водат војни, кои останале сираци и се експлоатирани како малолетни војници или како сексуални робови.
21.02.2017, 12:51

РУСИЈА
Лукашенко е загрижен: Може ли Русија да изврши инвазија на Белорусија?
Путин и Лукашенко никогаш претерано не се согласувале, па многумина велат дека нивниот однос е „брак од интерес“, а не знак на меѓусебно почитување. Сепак, овој пат белорускиот лидер направи грешка која ги натера Русите да ги преиспитаат односите со Минск.
21.02.2017, 12:41

ФРАНЦИЈА
Во Франција ќе бидат уништени 600.000 патки поради превенција од птичји грип
Француските ветеринарни власти планираат да уништат околу 600 илјади патки со цел превенција од ширење на вирусот на птичји грип од југозападниот дел од државата, изјави денеска министерот за земјоделие Стефан ле Фол.
21.02.2017, 12:12

КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион
Авионите "Eurofighter Typhoon" го придружувале "Boeing 777-300" се до слетувањето во Лондон.
21.02.2017, 11:46

САД
Десетици еврејски центри добиле закани
Десетина еврејски центри ширум САД примиле телефонски закани за подметнати бомби, поради што во понеделникот биле неопходно да бидат евакуирани и да се провери веродостојноста на повиците, соопштија во вторникот е еврејските организации и американските власти.
21.02.2017, 11:42

КОЛУМБИЈА
Во Колумбија уништени 168 лаборатории за кокаин
Колумбиската полиција соопшти дека уништила 168 лаборатории за производство на кокаин во операција во една прашума во јужниот дел на земјата.
21.02.2017, 11:41

ЕВРОПА
Година на клучни избори: Да се гласа сега, еве кој ќе ја предводи Европа
Оваа година би можела да биде година на големи проблеми за Европа. Три членки на ЕУ излегуваат на избори, чии резултати е многу тешко да се предвидат, а во сите три држави популарни се популистичките движења.
21.02.2017, 11:37

ЕКОНОМИЈА
Азиските берзи во благ раст, нафтата стабилна, доларот зајакнат
На повеќето азиски берзи во вторникот цените на акциите благо порасна, но се тргува претпазливо бидејќи нема вести кои позначително би ги поттикнале вложувачите, додека американскиот долар зајакна.
21.02.2017, 11:16

ЛОНДОН
Пет тинејџери уапсени во Лондон поради поврзаност со тероризам
Лондонската метрополитен полиција, одговорна за спроведување на законот во централен Лондон, но со задача за борба против тероризмот, објави дека уапсила пет тинејџери кои планирале да заминат и да се приклучат на терористички организации.
21.02.2017, 11:15

САД
Државниот секретар Рекс Тилерсон почна со масовни отпуштања во Стејт Департментот
Топ вест во американските медиуми е информацијата дека новиот државен секретар Рекс Тилерсон започна да го „чисти“ Стеј Депaртментот.
21.02.2017, 11:14

МОСКВА
Империјата на Путин: Рускиот претседател пријавил дека поседува два стана и "половина гаража", но всушност..
Доколку новите истражувања се покажат точни, Владимир Путин би можел да биде новиот најбогат човек на светот. Во моментов, според листата на Форбс, прв е Бил Гејтс - 75 милијарди долари, но рускиот претседател би можел да тежи дури 200 милијарди долари.
21.02.2017, 10:33

СВЕТ
Тајните архиви откриваат: Секси актерката која го завела Гебелс, всушност била таен агент на СССР
Се чини дека Марика Рок, омилената актерка на Адолф Хитлер и „блиска пријателка“ на Гебелс всушност била советска шпионка. Сето ова е откриено после декласифицирање на тајните документи.
21.02.2017, 10:30

ПАРИЗ
Франција: Рација во седиштето на Националниот фронт поради наводна злоупотреба на фондовите на ЕУ
Истражители спроведе рација во седиштето на францускиот Национален фронт (FN), како дел од истрагата за тврдењата дека екстремно десничарската партија и нејзиниот лидер Марин Лепен злоупотребиле фондови на ЕУ за плати на лица наведени како помошници во европскиот парламентот а всушност наводно работеле на други места.
21.02.2017, 10:14

СВЕТ
Меѓународен ден на мајчиниот јазик
Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран како Ден на лингвистичка и културна разновидност и мултилингвизам.
21.02.2017, 09:52

МАЛЕЗИЈА
Пристигнал во конвој со 30 агенти: Синот на Ким Јонг Нам дошол по телото на својот татко
Синот на Ким Јонг Нам, убиениот полубрат на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, пристигнал утрово во болницата во Куала Лумпур за да се изврши ДНК анализа и да го преземе телото на својот татко.
21.02.2017, 09:52

ЗИМБАБВЕ
Најстариот претседател на светот: Влегува во 10-та деценија од живот и нема намера да се симне од власт!
Мугабе пред неговиот роденден изјавил дека нема намера да се повлече од власт бидејќи смета дека моментално нема ниту еден "прифатлив" наследник.
21.02.2017, 09:41

МЕЛБУРН
Се урнал авион на трговски центар: Најмалку 5 лица загинале, во Мелбурн одекнувале експлозии
Во северниот дел на австралиски Мелбурн денес наутро по локално време, се урнал авион на подрачјето на аеродромот Есендон.
21.02.2017, 09:39

САД
Министерот за одбрана на Трамп им порача на Ирачаните: Не сме тука за да ви ја земеме нафтата
Американскиот министер за одбрана и еден од најблиските луѓе до новиот американски претседател Доналд Трамп даде „интересна“ изјава при неговата посета на Ирак.
21.02.2017, 09:31

ПОЛСКА
Варшава ги отфрла критиките од Брисел поради Уставниот суд
Полска, членката на Европската унија на којашто Брисел ѝ се заканува со санкции какви што досега не се видени во блокот поради нејзината реформа на Уставниот суд која ја оценува како спорна, ја одби критиката и оцени дека спорот е решен.
21.02.2017, 09:28

САД
Заканувачко ветување од Вашингтон: "Ова е годината во која ќе ги победиме Русите"
Се поголеми се притисоците над американскиот претседател Доналд Трамп, да го заостри својот став кон Русија и Владимир Путин. Последен од таквите доаѓа од "домашната екипа", од редовите на Републиканската партија, поточно од сенаторот Линдзи Греам.
21.02.2017, 09:15

СТОКХОЛМ
Безредија во Стокхолм со потпалувања возила
Поголема група неидентификувани лица предизвикала безредија во кои биле подметнувани пожари и ограбувани локалните продавници во понеделникот ноќта во претежно мигрантската населба Ринкебју, во престолнината Стокхолм, пренесуваат шведските медиуми.
21.02.2017, 09:07

ГИБРАЛТАР
Малку ќе паузираат од луксузот: Запленета е луксузната јахта на семејството Мељниченко
Јахтата "Sailing Yacht A" која е во сопственост на рускиот милијардер Андреј Мељниченко, е запленета во пристаништето на Гибралтар поради тврдењето на германско бродоградилиште дека бизнисменот им должи 15.3 милиони евра, пишува BBC. Затапникот на Мељниченко изјавил дека забраната за пловење набрзо ќе биде укината.
20.02.2017, 20:54

СВЕТ
Иран изведе нови тестирања на ракети и покрај заканите од САД
Елитната иранска Револуционерна гарда во понеделникот, и покрај американските нови санкции и закани за нивно заострување, извела нови ракетни тестирања во рамките на тридневните воени маневри.
20.02.2017, 20:33

СИРИЈА
Четворица руски офицери загинаа во Сирија
Четворица руски воени советници кои им помагаат на сириските владини сили загинаа а уште двајца се ранети во во експлозија на мина активирана со далечинско управување, соопшти руското министерство за одбрана во понеделникот.
20.02.2017, 20:30

МОСУЛ
"Оваа битка би била тешка за било која војска на светот"
Ирачките сили вчера, со поддршка од коалициските сили предводени од САД, започнале напад на аеродромот во Мосул, прва мета на копнената офанзива која има за цел да го заземе западниот дел на градот, кој е сè уште во рацете на Исламската држава, објавила ирачката војска.
20.02.2017, 19:52

СВЕТ
Шокантно сведочење на робинка на ИСИС: „Џихадист ме силуваше пред децата, а потоа сакаше да се венчаме”
Мети на нападите на Исламската држава често се и муслиманки кои поради некоја причина се замериле со џихадистите, а една од нив го раскажала своето горчливо искуство.
20.02.2017, 19:00

СИРИЈА
Трагедија во Сирија: Џихадисти со автомобил-бомба убија руски војници
Четворица руски војници загинаа, а двајца се ранети откако експлодирал автомобил-бомба на џихадистите во Сирија.
20.02.2017, 18:00

ШВЕДСКА
Трамп одговорил на прозивките: За нападите во Шведска за кои зборував видов на телевизија
Американскиот претседател Доналд Трамп се обидел да објасни што мислел кога зборувал за големиот инцидент кој наводно се случил во Шведска, велејќи дека неговата изјава се однесувала на нешто што го видел на телевизија.
20.02.2017, 17:35

ИРАК
Нема предавање: Исламската држава има нова тактика
Со губењето на териториите во Сирија и Ирак, Исламската држава ја промени својата пропаганда отстапувајќи од идејата за исламска утопија и фокусирајќи се повеќе на напади, пренесува „Гласот на Америка“, повикувајќи се на експертите за тероризам.
20.02.2017, 16:37

СВЕТ
Главниот американски кандидат за ЕУ-амбасадор: Новата власт во САД најверојатно ќе го екстрадира Ѓулен
Тед Малок, еден од главните кандидати за амбасадор на САД во Европската Унија верува дека новата адинистрација во Вашингтон ќе го испорача на турција Фетула Ѓулен, во насока на подобрувањето на односите меѓу САД и Турција.
20.02.2017, 16:19

СВЕТ
Анкета: Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би го сакале „чадорот“ на Русија
Жителите на четири земји членки на НАТО повеќе би сакале воено сојузништво со Русија, доколку нивната земја би била нападната од трета страна, покажува истражувањето на јавното мнение спроведено од социолошкиот институт WIN/Gallup International., објавен во пресрет на годишниот безбедносен собир на транатлантската заедница одржан викендов во германски Минхен.
20.02.2017, 15:43

ТРКА
Целиот свет се вооружува: Трговијата со оружје на највисоко ниво уште од Студената војна
Трансферот на оружје на глобално ниво во последните пет години достигнал највисоко ниво од крајот на Студената војна, при што регионот на Блискиот исток речиси го дуплирал увозот на оружје, додека САД и Русија останале најголемите снабдувачи.
20.02.2017, 15:31

ИТАЛИЈА
Италијанската полиција разби мрежа за снабдување на фалсификувани документи за мигранти
Италијанската полиција соопшти денеска дека разбила криминална мрежа за продавање на фалсификувани документи на илјадници мигранти со што тие добивале право за престој во Италија, како и пристап во сите земји на Европската унија, јави ДПА.
20.02.2017, 15:23

БРИСЕЛ
Прва средба на Мајк Пенс со лидерите на ЕУ и НАТО
Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска првпат ќе се сретне со лидерите на Европската унија и НАТО, на последниот ден од неговата официјална посета на Европа, во чии рамки сакаше да ги увери партнери на САД дека ја имаат поддршката на претседателот Доналд Трамп.
20.02.2017, 15:22

БУКУРЕШТ
Романците повторно на протести
Околу три илјади луѓе демонстрираа и во градот Клуж со романски и знамиња на Европската унија, според извештаите на медиумите.
20.02.2017, 15:20

КАИРО
Египетскиот суд ги потврди смртните казни за трагедијата во Порт Саид
Египетскиот суд ги потврди десетте смртни казни поради инволвираноста во нередите на натпреварот во Порт Саид, во февруари 2012 година, во кои загинаа 74 лица. На повтореното судење во 2015 година од вкупно 72-ца обвинети, покрај десетте смртни пресуди, судот на 40 лица им изрече затворски казни во времетраење од една до 15 години.
20.02.2017, 14:25

СВЕТ
Почина претседателката на комитетот за доделување на Нобеловата награда за мир
Каци Кулман, претседателката на Комитетот што ги селектира добитниците на Нобеловата награда за мир, почина од рак на 65-годишна возраст, објави организацијата денеска.
20.02.2017, 14:24

КАНАДА
Целиот свет полуде по него: Тој е паметен, згоден и ја брани демократијата од Трамп
Целиот свет се прашува кој би можел да ја одбрани западната демократија од популистите предводени од американскиот претседател Доналд Трамп и европските десничари, кои сакаат да ја уништат ЕУ и нејзините вредности.
20.02.2017, 14:23

БЕЛОРУСИЈА
Кој не работи, мора да плати: Големи демонстрации во Белорусија поради "законот против социјалните паразити"
Протестите против даноците на возрасните лица кои не се трајно вработени, се прошириле од белоруската престолнина Минск на други градови во земјата.
20.02.2017, 14:21

НАРОТИЧНИ СРЕДСТВА
Родители уапсени откако нивниот 8-годишен син го предозирале со хероин
Обвинети се за загрозување на животот на своето дете откако нивниот 8-годишен се предозирал од хероин минатиот месец, соопштува полицијата.
20.02.2017, 14:13

СИРИЈА
Сириската војска започна голема офанзива: Се распаѓа ли примирјето?
Сириската војска деновиве започнала голема воена офанзива во областа Кабун во близна на престолнината Дамаск - многумина веруваат дека оваа офанзива го означува почетокот на крајот на примирјето.
20.02.2017, 14:00

ГЛАД
Хуманитарна катастрофа: Во оваа земја речиси половина од населението умира од глад!
Владата на Јужен Судан објавила денес дека гладта прв пат погодила повеќе области во таа земја, уништена од 3-годишна војна, додека на речиси половина од населението му е потребна помош во храна.
20.02.2017, 13:53

ШПАНИЈА
Стотици мигранти преминаа во Шпанија во изминатите три дена
Повеќе од 300 африкански мигранти ја прескокнале граничната ограда меѓу Мароко и шпанската енклава Сеута во понеделникот наутро, соопштија службите за итни случаи.
20.02.2017, 13:44

РУСИЈА
Русите ќе им го продадат моќниот ракетен систем на Турците: Во тек се преговори за С-400
Турција сака од Русија да го купи против ракетниот систем С-400 „Триумф“, а преговорите околу договорот се во тек, изјави Сергеј Чемезов, директор на „Ростек“.
20.02.2017, 13:15

МОСКВА
Лавров ги отфрли тврдењата дека Русија заговарала државен удар во Црна Гора
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, остро ги критикуваше во понеделникот неодамнешните тврдења дека руските власти биле наводно вмешани во обид за државен удар во Црна Гора минатата година во текот на парламентарните избори. Лавров ваквите обвинувања ги нарече неосновани.
20.02.2017, 13:14

ЕВРОПА
Малите против големите во ЕУ: Или ремонт, или катастрофа
Шефот на полската дипломатија Витолд Вашиковски изјави дека неговата земја инсистира да се направи „ремонт“ на ЕУ преку измена на основниот договор, бидејќи не сака „катастрофа на Унијата“, до која би се дошло преку подлабока интеграција и посебни институции за Еврозоната, пренесуваат полските медиуми.
20.02.2017, 13:13

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум