АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ПРИШТИНА
Тачи: Безбедносните сили на Косово се подготвени за „секој предизвик“
Претседателот на Косово Хашим Тачи во вторникот оценил дека Безбедносните сили на Косово (БСК) се подготвени за секој предизвик „на целата територија на Косово“, пренесуваат косовските медиуми.
 

РЕГИОН
Комерсант: Србија и Косово се на прагот на војна
Србија и Косово се на „прагот на војна“ поради возот кој од Белград требаше да вози до Косовска Митровица, оценува московскиот весник Комерсант.
17.01.2017, 15:19

РЕГИОН
Николиќ на САД им порача дека „создале многу неволји“ поради Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека разбира оти САД безусловно го поддржува Косово, за чие создавање и директно влијаеле, но дека преку спроведувањето на својата волја „создале многу неволји“, и се надева оти новата американска администрација ќе престане „да се однесува на тој начин“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 14:14

ИСТАНБУЛ
Истанбул: Покрај напаѓачот врз клубот уапсени уште четири лица
Турската полиција во вторникот објави дека по две седмици потрага ги уапси мажот кој е одговорен за масакрот на 39 луѓе во истанбулскиот ноќен клуб „Reina“ на новогодишната ноќ, а покрај него на периферијата на Истанбул се уапсени уште четири лица осомничени за поврзаност со нападот.
17.01.2017, 12:56

ЗАГРЕБ
Грабар-Китаровиќ: Југославија беше утопија, на Хрватска сега и оди многу подобро
Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ смета дека „на Хрватска денес и оди многу подобро“, отколку во поранешна Југославија, додавајќи дека секогаш среќава луѓе кои имаат носталгија кон некогашната заедничка држава, пренесува N1.
17.01.2017, 12:13

БЕЛГРАД
Николиќ: Ако треба и јас и моите синови ќе одиме да војуваме на Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека е подготвен да се повлече од претседателската функција доколку Србија, во случај на убивања на Срби на Косово, „го премолчи тоа“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 11:31

БАЛКАН
Лавров: Не смее да дојде до нова војна на Балканот
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјавил дека не смее да дојде до нов вооружен судир на Балканот.
17.01.2017, 11:07

ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина
Напаѓачот кој во новогодишната ноќ во Истанбул убил 39 луѓе во ноќниот клуб "Реина", бил уапсен вчера, јавува "Reuters", повикувајќи се на турските медиуми.
17.01.2017, 10:35

СРБИЈА
Вучиќ: Можевме да го внесеме возот на Косово, но ќе имаше мртви на сите страни
Премиерот на Србија за "TV Pink" рекол дека не било во интерес на Србија да го “протурка” возот до Косовска.
16.01.2017, 15:11

БРИСЕЛ
Хан: Дијалогот помеѓу Белград и Приштина не смее да се доведе во прашање
Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во понеделникот во Брисел изјавил дека „не смее да се доведе до прашање она што е досега остварено во дијалогот помеѓу Белград и Приштина“ и дека „мора да се гледа напред, а не назад“, пренесуваат српските медиуми.
16.01.2017, 13:37

АНКАРА
Куртумлуш: Во нападот во ноќниот клуб во Истанбул вмешана разузнавачка служба
Нападот во ноќниот клуб во Истанбул за Нова Година беше извршен професионално со учество на разузнавачка служба, изјави денеска турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш.
16.01.2017, 12:38

БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
На Балканот традиционално доста работи се комплицирани, а според некои најави, нашиот полуостров наскоро би можел да стане полигон за политичка пресметка на Западот и Русија.
16.01.2017, 11:37

РЕГИОН
Рама: Србите ќе можат да влезат на Косово само како туристи
Албанскиот премиер Еди Рама, коментирајќи го скандалот со возот со српски православни мотиви кој требаше од Белград да патува до Косовска Митровица, изјавил дека не треба да постои загриженост поради политичките игри со „возовите и авионите“ и дека „Србите на Косово ќе можат влезат само како туристи“, пренесуваат косовските медиуми.
16.01.2017, 11:27

АНКАРА
Турскиот парламент одобри проширување на овластувањата на Ердоган
Пратениците на турскиот парламент ги поддржаа контроверзните уставни реформи кои предвидиваат проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.
16.01.2017, 10:51

ГРЦИЈА
Грчката полиција заплени 392 килограми марихуана од Албанија
Грчката полиција во месноста „Лутро“ во близина на градот Арта, заплени 392 килограми марихуана од Албанија.
16.01.2017, 09:03

БУГАРИЈА
Птичјиот грип се прошири врз 55 живинарски фарми во Бугарија
Птичјиот грип се прошири врз 55 живинарски фарми во Бугарија, заради што ветеринарните власти наредија уништување на 430.000 парчиња живина од декември до денеска, рече во сабота министерката за земјоделство Десислава Танева.
14.01.2017, 16:11

БЕЛГРАД
Тргнал "Рускиот воз": Десетина патници на железничката станица во Белград, Едита Тахири бара од ЕУ: "Сопрете го"!
Неколку луѓе, во главно новинари, се собрале утрово на перонот 1 на железничката станица во Белград, за да го испратат возот кој прв пат по војната, оди за Косовска Митровица.
14.01.2017, 15:01

КИПАР
Ново кризно жариште во Европа: "Повлекување на турските војници не доаѓа во предвид, ќе бидеме тука засекогаш!"
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес во Истанбул кажал дека целосно повлекување на турските војници од Кипар, како што бара кипарскиот претседател Никос Анастасиадес, "не доаѓа во предвид".
13.01.2017, 18:53

ИСТАНБУЛ
Се урна седумкатница во Истанбул, две жртви
Седумкатна зграда за домување во квартот Зејтинбурну во Истанбул се урна во петокот, при што загинаа две лица од кои едното е дете, пренесуваат медиумите.
13.01.2017, 18:36

РЕГИОН
Воз со српски православни мотиви ќе сообраќа од Белград до Косовска Митровица
За првпат по повеќе од 18 години српските власти воведуваат пробна железничка линија помеѓу Белград и Косовска Митровица, а новиот руски воз кој ќе сообраќа на оваа релација е украсен со мотиви од културното и духовното наследство на Србите од Косово, пренесуваат српските медиуми.
13.01.2017, 15:21

АНКАРА
Турција ќе им дава државјанство на оние кои ќе инвестираат во државата
Турција ќе им овозможи државјанство на оние кои ќе инвестираат кај нив или ќе се одлучат да купат вреден имот, објавила турската влада во Службен весник, со цел да ја зајакне влошената економија.
13.01.2017, 14:21

БЕЛГРАД
Дачиќ: Не се откажуваме од Харадинај и казнувањето на воените злосторства
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во петокот изјавил дека Србија нема да се откаже од гонењето на еден од поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Рамуш Харадинај, и барањето за негово испорачување поради воените злосторства, пренесуваат српските медиуми.
13.01.2017, 13:54

РЕПУБЛИКА СРПСКА
Нова провокација од Додик: Во САД полесно ќе влезе терорист од Ал Каеда, отколку јас
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, кој сè уште не добил редовна виза за одење во САД на инаугурацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, вели дека веројатно терорист од Ал Каеда е полесно да влезе во Америка, отколку тој.
13.01.2017, 12:35

ТУРЦИЈА
Ердоган жестоко ја нападна американската армија: Мора да престанете да ги поддржувате терористите!
„Дали навистина милите дека некој ќе поверува во ова? САД мора да престанат да ѝ даваат легитимитет на оваа терористичка група“, изјави портпаролот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.
13.01.2017, 09:31

РЕПУБЛИКА СРПСКА
Додик си игра со оган: Претседателот на Република Српска предизвикува нови санкции и НАТО интервенција
Колку се провокативните изјавите на Милорад Додик опасни по регионот и колку потсетуваат на сценариото од 90-тите?
12.01.2017, 17:16

КОСОВО
ААК: Одлуката на францускиот суд е делумна правда
Алијансата за иднината на Косово (ААК), партијата чиј лидер е Рамуш Харадинај, ја оцени како „делумна“ правда одлуката на францускиот суд да дозволи конечната одлука за испорачување да ја дочека на условна слобода и апелираше до француските власти да ја забрзаат процедурата за одлучување по барањето на Белград.
12.01.2017, 15:41

СВЕТА ГОРА
"Само Божја рака може да нацрта таква глетка": Најмногу снег во последниве 10 години на Света Гора, Хиландар остава без здив
Според зборовите на хиландарските монаси, ова е најголема количина на снег кој во последните 10 години ја прекрил Света Гора.
12.01.2017, 12:20

ЦРНА ГОРА
Две букви засекогаш ја промениле Црна Гора и ѝ заработиле милиони евра годишно
Малата земја, со нешто повеќе од 600.000 жители, пред десет години добила една од најатрактивните екстензии за домен на светот, со повеќе од милион регистрирани домени, речиси двојно повеќе од жители. Бидејќи "me" на англиски значи "мене" или "јас", списокот на можности бил непрегледен, па домените како "Kiss.me", "Follow.me" и слични достигнувале огромни цифри.
12.01.2017, 11:38

РЕГИОН
Koha Ditore: Односите помеѓу Косово и Србија се во критична фаза
Односите помеѓу Србија и Косово влегоа во критична фаза по бомбашкиот напад на канцеларијата на владата на Косово во северна Митровица и апсењето на косовскиот политичар и поранешен воен командант на ОВК, Рамуш Харадинај, пишува приштинскиот дневник Koha Ditore.
12.01.2017, 11:21

АНКАРА
Турските пратеници се степаа околу новите уставни овластувања на Ердоган
Инцидент во турскиот парламент откако за време на расправата за новите уставни овластувања на претседателот дошло до тепачка помеѓу пратениците, пренесуваат турските медиуми.
12.01.2017, 10:18

АЛБАНИЈА
Запленети 500 килограми дрога во Албанија
Во морските води на албанскиот град Валона полицијата во средата откри и заплени 500 килограми дрога од типот канабис сатива.
12.01.2017, 09:55

АЛБАНИЈА
За пет дена во Албанија од студот починаа осум лица
Во последните пет дена во Албанија дури осум лица починаа од ескретмно ниските температури, од кои четири во средата.
12.01.2017, 09:51

СООБРАЌАЈ
Поради лошото време забранет влез за камиони и автобуси во Грција
Сообраќајот на сите патни правци низ државата се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот. Поради ниски температури наместа е можна појава на голомразица.
12.01.2017, 09:01

ЈАДРАН
Незапаметено: Јадранот го погодила снежна олуја, а еве како изгледа тоа
Ниту најстарите жители на Херцег Нови не паметат ваков ден - прво градот бил поклопен со снег, а потоа, откако само што почнал да се топи, мештаните во еден од најтоплите градови на Јадранот добиле уште едно ново изненадување, во вид на нова, голема олуја.
11.01.2017, 16:27

СРБИЈА
Вучиќ: Пораз на претседателските избори ќе значи и мое заминување
Српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил дека пораз на кандидатот од неговата Српска напредна партија (СНС) на претседателските избори, би значело и негово заминување од премиерската функција, пренесуваат српските медиуми.
11.01.2017, 15:27

РЕГИОН
Грција ја тужи Хрватска заради патролни бродови
Грција побара од Хрватска да и го врати авансот уплатен за шест патролни бродови наменети за грчката Крајбрежна стража.
11.01.2017, 15:25

САРАЕВО
БиХ окована во мраз – шестмина починати, Зеница без греење, Сараево без вода…
Уште две лица починаа од последиците на смрзнување во Босна и Херцеговина(БиХ), соопштија во среда локалните медиуми, истакнувајќи дека со тоа бројот на жртви од ледениот бран во таа земја е зголемен на шест.
11.01.2017, 11:38

БУГАРИЈА
Снегот ја блокира источна Бугарија, 117 населени места без струја
Најтешка е ситуацијата на североисток. Речиси сите патишта во област Варна се затворени со исклучок на Варна-Кичево и Варна-Повелјаново. Пристаништето останува затворено.
11.01.2017, 11:37

СРБИЈА
Србија бара и заштита на своите амбасади од албански терористи
На дипломатите им е сугерирано да избегнуваат јавни настани и движењето да го сведат на најмала можа мерка.
11.01.2017, 10:23

ХРВАТСКА
Делови на Хрватска парализирани поради студот: Сплит без вода и струја
Студот не го заобиколи ниту истокот на Хрватска, а хрватските власти веќе започнаа со изрекување на мерките за справување со студот и замрзнувањето на реките Дунав и Драва.
11.01.2017, 09:06

ТУРЦИЈА
Ердоган предизвикува нова бура: Дали е можно Турција да го напушти НАТО?
Лидерот на руските Либерал демократи изјави дека Ердоган му сугерирал дека Турција би можела да го напушти НАТО, а еве и зошто...
10.01.2017, 17:00

ГАЗИЈАНТЕП
Нов напад во Турција: Терористите нападнале полициска станица, еден напаѓач убиен, полицајци ранети во крвава пресметка
Напаѓачот пукал на полицијата која го возвратила огнот, а според извештаите на "NTV" можно е да планирал и самоубиствен бомбашки напад.
10.01.2017, 16:51

ТУРЦИЈА
Снежната лавина голтала луѓе: Директорот на ски-центарот се смешкал на интервјуто
Директорот на турскиот скијачки центар се нашол на удар на јавноста поради интервјуто кое опуштено го привел при крај, и покрај драмата која му се одвивала зад грб, во која можело да има и мртви.
10.01.2017, 14:30

ПРИШТИНА
Приштина ја осуди изјавата на Дачиќ за наводните напади од страна на албанската дијаспора
Министерството за надворешни работи на Косово во вторникот остро ги осуди изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ за можните „наводи напади од страна на албанската дијаспора на дипломатските мисии на Србија“, пренесуваат српските медиуми.
10.01.2017, 13:18

РЕГИОН
Екстремно ниски температури во БиХ и Хрватска – замрзна реката Сава
Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури.
10.01.2017, 12:39

РЕГИОН
Комерсант: Планот на Додик би можел да доведе до нова војна во регионот
Доколку би дошло до реализација на планот на претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик за излегувањето на овој ентитет од составот на Босна и Херцеговина (БиХ), тоа би можело да доведе до нова војна во регионот и засилување на конфронтацијата помеѓу Русија и Западот, оценува московскиот весник Комерсант.
10.01.2017, 11:46

БЕЛГРАД
Камерман од Бугарија пронајден мртов во Белград
Снимателот на бугарската „Спортал Медија група“, Асен Петров (26), по кого изминатите денови трагаше и Интерпол, е пронајден мртов во Белград.
10.01.2017, 11:45

АТИНА
Обилни врнежи од снег во Атина
Во поголемиот дел од Грција денеска се регистрирани многу ниски температури и обилни врнежи од снег, кои се очекува деновиве да преминат во дожд поради временски влијанија кои доаѓаат од запад.
10.01.2017, 11:17

АНКАРА
Турскиот парламент ја започна расправата за јакнење на претседателските овластувања
Турскиот парламент во понеделникот ја започна расправата за уставните промени со коишто би се прошириле овластувањата на шефот на државата, должност која во моментов ја извршува претседателот Реџеп Тајип Ердоган, а неговите критичари мисла дека тој на овој начин сака да ја приграби целат власт во земјата.
10.01.2017, 10:15

КОСОВО
Тачи: Никој од Косово не е поканет на инаугурацијата на Трамп
Претседателот на Косово,Хашим Тачи, изјави дека нема да присуствува на инаугурацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп.
10.01.2017, 09:58

ПРИШТИНА
Косово: Собранието ќе расправа за притворот на Харадинај
Собранието на Косово на денешната вонредна седница ќе ја разгледа ситуацијата по притворањето на лидерот на Алијансата за Косово Рамуш Харадинај од страна на француските власти по потерница од Србија.
10.01.2017, 09:57

АТИНА
Руски дипломат во Атина пронајден мртов
Шефот на конзуларното одделение во руската Амабсада во Атина беше пронајден мртов во својот стан, но засега нема сомневања дека е предизвикана насилна смрт, јавија грчки медиуми.
10.01.2017, 09:56

АЛБАНИЈА
Албански „Анонимуси“ најавуваат војна ако Франција не го ослободи Харадинај
"Директно до француската влада. Ние сме "Anonimous-Albania". Многу сме разочарани од вашиот став за апсење на господин Рамуш Харадинај, еден од нашите херои", се наведува на почетокот на пораката.
09.01.2017, 16:37

АНКАРА
Во Анкара протести поради уставните измени
Турската полиција денеска употреби солзавец и водени топови против стотината демонстранти кои протестираа пред Парламентот во Анкара поради планираните измени на Уставот, со кои е предвидено проширување на извршните надлежности на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.
09.01.2017, 14:48

РЕГИОН
Додик: Ако не ни ги вратат овластувањата од Дејтон, нема да останеме во БиХ
Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјавил дека ентитетот нема да остане во рамките на Босна и Херцеговина (БиХ) доколку не му бидат вратени изворните овластувања од Дејтонскиот договор, пренесуваат српските медиуми.
09.01.2017, 13:37

ГРЦИЈА
Силен земјотрес ја потресе Грција
Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран северно од грчкиот град Патра, но нема информации за предизвикана материјална штета или повредени лица.
09.01.2017, 13:29

ГРЦИЈА
Бегалските кампови на грчките острови под снег и на поларни температури
Бегласките кампови на грчките острови се покриени со снег, јави весникот „Та Неа“, кој додава дека бегалците по островите водат битка за опстанок во снегот, во услови на поларни температури, без греење и во мизерни услови на живот.
09.01.2017, 11:46

РЕГИОН
Босанските Срби го одбележуваат Денот на Република Српска
Босанските Срби денеска го одбележуваат денот на државноста, односно 25 години од декларацијата на 9 јануари 1992 година кога во северниот и источниот дел на Босна и Херцеговина беше прогласена Република Српска со што се запали војната во БиХ.
09.01.2017, 11:20

ТУРЦИЈА
Идентификуван терористот од Истанбул: Напаѓачот во ноќниот клуб е Узбекистанецот Абдулгади Машарипов
Турската полиција успеала да го утврди идентитетот на напаѓачот на ноќниот клуб "Reina" во новогодишната вечер, кога биле убиени 39 лица.
09.01.2017, 09:15

АТИНА
Грчката полиција откри таен магацин со оружје на терористката Рупа
Грчката полицијата откри таен склад со оружје во домот каде што претходно беше уапсена една од најбараните терористки, 48-годишната Панајота (Пола) Рупа.
09.01.2017, 09:05

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тој ги чува богатите и славните: Во секој момент имаме и по 50 закани и мораме да го направиме ова...
„Ние сме единствени. Најголемиот дел од нашите клиенти се богати и познати. Најважна работа е тајнос...
БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
БРАЗИЛ
Отровни инсекти, отсечени глави и извадени црева: Бразилските затвори се како пекол на земјата
ТЕКСАС
Наставничка оди 10 години во затвор: Завела 13-годишен ученик и забременила со него
САД
Вака ќе го чуваат Трамп на инаугурацијата: 28 илјади полицајци, снајперисти, детектори...

ВИДЕО ВЕСТИ

Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
Полицијата во Њу Делхи соопштила дека тинејџерите не успеале на време да се тргнат и ги удрил воз.
ПОЛСКА
Хакери го нападнале "Жагањ": Повик за марш против американските војници во Полска
ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина
ИРАН
Војна во воздушниот простор на Иран: На небото над Техеран урнат неидентификуван дрон

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум