АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ЕКОНОМИЈА
Преземете бесплатни 50 евра и тргувајте со акциите на Алибаба од дома
Од почетокот на минатата година до октомври, цената на акциите на Алибаба се зголеми над 30%.
 

МАКЕДОНИЈА
Забранет сообраќајот за тешки товарни возила преку Плетвар
Забрана за сообраќај за тешки товарни возила е воведена во 18:30 часот на патниот правец Кавадарци – Прилеп преку планински превој Плетвар.
17.01.2017, 19:34

МАКЕДОНИЈА
Кардиохирурзите минатата година извршиле 388 операции
Хирурзите во Државната кардиохирургија, во 2016 година извршиле 388 операции од кои 150 се васкуларна хирургија, соопшти вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров, кој заедно со директорите на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Сашо Стефаноски и Орхан Рамадани ја посетија Универзитетската клиника за државна кардиохирургија.
17.01.2017, 16:25

МАКЕДОНИЈА
ЈП државни патишта: Институциите останаа на висина на својата задача
Не е точно дека Република Македонија е блокирана од снегот, не е точно дека има отсечени градови. Каде Бочварски и СДСМ ги видоа стотиците сообраќани несреќи или верижните сообраќајни незгоди што ги спомнуваат. Можеби во соседните земји, прашуваат од ЈП државни патишта.
17.01.2017, 16:24

НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Ахмети-Река: Барањата на ДУИ се корисни за целото општество
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети во вторникот се сретна албанскиот амбасадор, Фатос Река, со кого разговараа околу политичките случувања во земјата и регионот како и по изборите на 11-ти декември, соопштуваат од ДУИ.
17.01.2017, 16:23

СКОПЈЕ
За „Тврдина 2“ СЈО треба да бара објаснување од Дирекцијата за заштита на класифицирани податоци
Второто подготвително рочиште за предметот „Тврдина 2“ заврши со нова обврска која Судот му ја наложи на СЈО, кое треба да се обрати до Дирекцијата за заштита на класифицирани податоци и до МВР за дообјаснување околу барањето на ова обвинителство за судска употреба на доказите кои се сметаат за класифицирани информации во случајот.
17.01.2017, 16:19

КРИВА ПАЛАНКА
Собрани 53 единици крв на крводарителската акција во Крива Паланка
На крводарителската акција што денеска се одржа во сала во Општина Крива Паланка беа собрани 53 единици крв. Таа беше втора акција во овој месец организирана од Општинската организација Црвен крст Крива Паланка.
17.01.2017, 16:11

МАКЕДОНИЈА
Еко герила: Југохром е голем загадувач на Тетово
Најновите податоци за загадувањето на воздухот од мерењата кои се вршат постојано од Министерството за животна средина и просторно планирање, според Еко герила покажуваат дека кога Југором не работи четири месеци, загадувањето на воздухот на Тетово се намалило.
17.01.2017, 15:44

МАКЕДОНИЈА
МТСП: Семејството Демиров ќе добие еднократна парична помош
Седумчленото семејство на 40 годишниот Ѓунеј Демиров од Штип чија што куќа вчераутро се опожари и коешто остана без кров над глава, ќе добие помош од Министерството за труд и социјална политика.
17.01.2017, 15:42

СКОПЈЕ
Се пукало во скопско Батинци, еден ранет
Во понеделникот попладне, околу 18.10 часот во село Батинци-скопско на ул. „7“ додека М.Н.(44) се движел со М.Ш.(51) со возило кон нив било пукано од огнено оружје од страна на Ш.А.(29) од село Батинци.
17.01.2017, 15:40

ШТИП
Се намалува бројот на заболени од грип во Штип
Во изминатите три недели во Штип се регистрирани 1.430 случаи на заболени од грип, од кои најголем број во последната недела од старата и првата недела од Новата година, додека за минатата недела бројот на заболени е за половина намален, информира директорот на Центарот за јавно здравје-Штип, Велик Грков.
17.01.2017, 15:18

МАКЕДОНИЈА
МЗШВ: За водостопанството до 2020 година 140 милиони евра
Почнуваат да се реализираат трите капитални инвестиции во водостопанството, вредни 90 милиони евра, најави денеска заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски. Договорите за проектите се склучени кон крајот на 2016 година, а нивното заокружување се очекува во 2019-та.
17.01.2017, 14:51

СКОПЈЕ
На улица во Скопје му украл близу 850.000 денари
Во понеделникот, под закана со нож и со неколку уради, на 27-годишен скопјанец му била одземена вреќа со пари.
17.01.2017, 14:13

ПОЛИТИКА
Левица бара општините да објават каде ги донирале заштедените пари од новогодишните прослави
Левица бара локалните самоуправи кои ги откажаа новогодишните прослави да објават јавно и транспарентно каде точно завршија средствата, кои ветија дека ќе ги пренаменат за хуманитарни цели.
17.01.2017, 14:11

СКОПЈЕ
Мртов маж пронајден зад „Буњаковец“
Вчеравечер во 21,10 часот во полициската станица ОН-Центар телефонски било пријавено дека на ул. „Иван Милутиновиќ“ непознато машко лице на возраст од околу 60 години лежело во бесознание и не давало знаци на живот.
17.01.2017, 13:43

МАКЕДОНИЈА
На продажба околу 11.000 станови, цените во благ пад
Благ пад на цените на недвижностите пред се поради зголемената градежна активност, а значително намалената побарувачка на станови, очекува Агенцијата за катастар на недвижности во наредниот период доколку условите на пазарот останат исти подолг временски период.
17.01.2017, 13:41

МАКЕДОНИЈА
Transparency International: Македонија не ги исполни препораките од ГРЕКО за собранието, судството и јавното обвинителство
Transparency International Македонија ја известува јавноста дека иако Извештајот од четвртиот круг на евалуација на ГРЕКО (земји за борба против корупцијата) е усвоен на 62-от пленарен состанок на ГРЕКО одржан на 6 декември 2013-та година, Република Македонија сè уште нема преземено активности во насока на имплементирање на дел од препораките наведени во извештајот, а за тоа дава неиздржани изговори.
17.01.2017, 13:15

ПОЛИТИКА
Партија за движење на Турците: Криминалците не смеат да бидат дел од новата Влада
Во изминатиов период граѓаните на Република Македонија цврсто и одлучно ја потврдија својата визија за просперитетна и демократска Македонија. Македонија во која веќе нема место за политичари кои во минатиот период работеле против законите, политичари за кои веќе постојат сериозни индиции дека се вмешани во криминални дејствија и политичари за кои веќе се отворени судски процеси за сторени криминални дела, велат од Партијата за движење на Турците (ТХП).
17.01.2017, 13:14

СКОПЈЕ
Новинарите отстранети од судницата за „Тврдина 2“
По барање на aдвокатот Никола Додoвски, судијката ги отстрани новинарите од судницата додека се чита дописот од Министерството за внатрешни работи до Специјалното јавно обвинителство, иако според обвинителката Ленче Ристоска тоа не е класифициран документ и нема потреба да се отстрани јавноста.
17.01.2017, 13:11

СКОПЈЕ
Зимската служба интензивно расчистува на терен
Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на градските улици и булевари и истите во моментов се расчистени и проодни.
17.01.2017, 12:58

КОМПАНИИ
„МЗТ Леарница“ оди во стечај
На расправата што се одржа во Основниот суд Скопје 2, судот одлучи да отвори стечајна постапка за МЗТ Леарница. За стечјна управничка е назначена Ленка Илиоска.
17.01.2017, 12:55

КРИМИ ХРОНИКА
Ограбена бензинска пумпа во струмичко Муртино
Две непознати маскирани лица ноќеска околу 02:50 часот ја ограбиле бенизнската пумпа на „Макпетрол“ во струмичкото село Муртино.
17.01.2017, 12:54

ГЕВГЕЛИЈА
15-тина мигранти од прифатниот центар во Гевгелија се вратиле во Грција
Неколку фамилии со вкупно 15 мигранти деновиве самостојно го напуштиле Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија и се вратиле во Грција, соопштија од гевгелискиот камп активисти на меѓународната организација за мигранти, според кои, тие веројатно ќе се обидат на друг начин да стигнат до нивните одредишта.
17.01.2017, 12:52

ЕКОНОМИЈА
Миноски: Над 35% од македонскиот извоз се произведува во ТИРЗ
Миноски вели дека придобивката од странските инвестиции е и поврзувањето на странските со домашните компании, пренесувањето на искуства, know-how, отворање на некои врати за македонските компании на меѓународните пазари, кои претходно за нив биле затворени.
17.01.2017, 12:10

ЕКОНОМИЈА
КХВ: Марковски и Пулејков со уште еден мандат да раководат со ДУИФ ,,КБ Публикум Инвест,, АД Скопје
Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на 105. седница даде согласност Горан Марковски да биде именуван за главен извршен член на Одборот на директори на Друштвото за управување со инвестициски фондови „КБ Публикум Инвест“ АД Скопје, а Андреј Пулејков да биде извршен член на истото друштво.
17.01.2017, 11:46

ПОЛИТИКА
СДСМ ветува шанса за свој бизнис во бесплатен деловен простор
СДСМ ветува дека ќе им помогне на граѓаните да можат да отворат сопствен бизнис, со тоа што ќе добијат бесплатен деловен простор.
17.01.2017, 11:26

ПРОГНОЗА
Утре и во четврток најмногу врнежи од снег
Времето денес ќе биде облачно со повремени снежни врнежи, само на пониските места на југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Температурите ќе се движат од минимални -6 до максимални 5 степени.
17.01.2017, 11:17

МАКЕДОНИЈА
Контактирани 68.502 хронични пациенти од кол центарот на ФЗОМ
Реализацијата на проектот на Владата „Фондот се грижи за хроничните болни“ се одвива според планираната динамика, соопштија од Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Преку телефонски јавувања, смс пораки и е-пошта, ФЗОМ досега контактираше 68.502 осигуреници со дијабетес, кардиолошки и бубрежни заболувања, како дел од проектот за грижа на хронично болни.
17.01.2017, 11:16

ТУРИЗАМ
Агенцијата за туризам на саем за туризам во Холандија
Саемското претставување на туризмот на Република Македонија за 2017-та година почна со саемот за туризам во Утрехт, Холандија, каде Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија како и секоја година, така и оваа ја промовираше туристичката понуда на земјава.
17.01.2017, 11:15

СООБРАЌАЈ
Укината забраната за камиони преку Стража и Пресека
Од 9:45 часот изутрина е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планински превој Стража, а на патниот правец Кичево - Охрид преку планинскиот превој Пресека е укината во 09:50 часот, соопшти Автомото сојузот на Македонија (АМСМ).
17.01.2017, 11:13

МАКЕДОНИЈА
Најмногу снег во Лазарополе, Скопје 15 сантиметри
Висина на снежна покривка во 7 часот утрово изнесувала 1 сантиметар во Охрид, 4 Штип, Прилеп, 6 Куманово, Виница, Претор, 7 Демир Капија, 11 Тополчани, 12 Крива Паланка, 14 Скопје, 15 Скопје Петровец, 18 Струмица, 19 Битола, 22 Крушево, 25 Тетово, 28 Ѓуриште, 29 Берово, 41 Пожаране, 64 Маврово, 71 Лазарополе.
17.01.2017, 10:42

БИТОЛА
Опожарена куќа во Битола од плинска боца
Експлозија на плинска боца предизвикала пожар во куќа на улицата „Пореч“ во Битола.
17.01.2017, 10:40

ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: ЗНМ функционира како претседател да е Роберт Поповски
Здружението на новинари функционира како нејзин претседател се уште да е директорот на Центарот за комуникации на СДСМ, Роберт Поповски, обвинија денеска од ВМРО-ДПМНЕ.
17.01.2017, 10:15

МАКЕДОНИЈА
Продолжува судењето на началникот на Петта управа Грујевски
Продолжува судскиот процес против поранешниот началник на Петтата управа во Министерството за внатрешни работи, Горан Грујевски за случајот кое Специјалното јавно обвинителство го покрена против него, а е познат како „Тврдина 2“.
17.01.2017, 10:14

СКОПЈЕ
Фрлени 113 тони сол на градските улици и булевари
Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатита ноќ фрлија 113 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места.
17.01.2017, 10:06

СКОПЈЕ
Во Скопје 13 сообраќајки изминатото деноноќие
Тринаесет сообраќајни несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје. Според евиденцијата на СВР Скопје, во пет со полесни телесни повреди се здобиле 10 лица, а во осум е причинета материјална штета.
17.01.2017, 09:53

ЕКОНОМИЈА
Со три блок трансакции започна седмицата на Македонска берза
Првиот ден од новата трговска седмица на Македонската берза со хартии од вредност го одбележаа блок трансакциите со акциите три домашни компании кои остварија милионски износи.
17.01.2017, 09:02

СКОПЈЕ
Облачно со повремени врнежи од снег
Облачно со повремени врнежи од снег, само на пониските места на југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег.
17.01.2017, 09:01

СООБРАЌАЈ
Снегот го отежнува сообраќајот, забрана за камиони на Стража и Пресека
Снежните врнежи што ја зафатија Македонија го отежнуваат сообраќајот на повеќе патни правци. Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патот Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека и Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража.
17.01.2017, 09:00

МАКЕДОНИЈА
Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патот Гостивар – Кичево преку Стража
Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража е воведена од 18:30 часот, информираат од АМСМ.
16.01.2017, 19:36

ЕКОНОМИЈА
Проблемот со Југохром ќе го решава новата влада
Владата цени дека во решавањето на проблемот со Југохром треба да се земаат во предвид интересите на вработените, интересите за почитување на еколошките стандарди и интересите на компанијата.
16.01.2017, 19:35

ПОЛИТИКА
Ахмети: Во ДУИ се разговара за сите опции
Опциите за кои во ДУИ се развива отворена и конструктивна дебата, вклучуваат коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, со СДСМ, широка владина коалиција, да останат во опозиција, како и повторување на изборите.
16.01.2017, 18:35

МАКЕДОНИЈА
ЗНМ: Власта да престане со координирано вербално насилство против новинари
Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) го осудува напливот на координирано вербално насилство на власта против новинари, кои се насочени против слободата на медиумите и правото на јавноста да се информира.
16.01.2017, 18:04

МАКЕДОНИЈА
Вакцината ди-те-пер, наместо на 4 децата ќе ја примаат на 6 години
Наместо на 4 години, вакцината ди-те-пер децата ќе ја примаат на 6 години, со што ќе имаат една вакцина помалку. Станува збор за ревакцинација ди-те-пер, ако ја примаа на 4 години а со нови измени ќе ја примаат на 6 години.
16.01.2017, 16:31

СКОПЈЕ
Во среда комеморација во чест на маестро Ѓумар
Во Македонската опера и балет, в среда, на 18 јануари со почеток од 11 часот, ќе се одржи комеморација во чест на прерано починатиот Саша Николовски Ѓумар.
16.01.2017, 16:27

ОБРАЗОВАНИЕ
Екстерното тестирање ќе опфати 18.600 матуранти
Екстерното тестирање ќе опфати 18.600 ученици од завршните години во средното образование, соопшти Државниот испитен центар.
16.01.2017, 15:52

ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: Лажните и нереални ветувања на СДСМ не поминуваат
Мнозинството граѓаните јасно кажаа на 11-ти декември дека нема да дозволат да бидат излажани од СДСМ, реагираат од ВМРо-ДПМНЕ на ветувањата од СДСМ за намалување на давачките и зголемување на приходите на граѓаните.
16.01.2017, 15:12

СКОПЈЕ
Паркот „Нирнберг“ во Ново Лисиче ќе добие автоматски систем за наводнување
Паркот „Нирнберг“ во Ново Лисиче претстојново лето ќе добие автоматски систем за наводнување.
16.01.2017, 15:11

МАКЕДОНИЈА
Нови пет илјади вработувања во здравството
Клиниката за токсикологија како и во поголем број здравствени установи има постојано потреба од нов кадар и од доктори, сестри и од болничари, посочи денеска министерот за здравство Никола Тодоров.
16.01.2017, 15:10

СКОПЈЕ
Клиниката за токсикологија доби нови апарати
Голем број нови апарати се набавени и донесени на Клиниката за токсикологија, а најголем дел од нив се ставени во функција. Станува збор за опрема во вредност од 11,5 милиони денари (околу 180 илјади евра).
16.01.2017, 14:44

МАКЕДОНИЈА
Царинската управа во 2016 остварила за 8,5 отсто повисоки приходи од предминатата година
Царинската управа на Република Македонија ја заврши 2016-та година со вкупно остварени приходи во износ од 72,9 милијарди денари, што претставува за 8,5 отсто, односно за 5,7 милијарди повеќе од приходите во 2015 година.
16.01.2017, 14:31

ЕКОНОМИЈА
Поднесување на Годишна даночна пријава и пријавување на приходи во УЈП
Годишна даночна пријава задолжително се поднесува најдоцна до 15-ти март 2017 година, доколку во изминатата 2016 година, освен плата или пензија или приход од земјоделска/самостојна дејност, се оствариле и дополнителни приходи.
16.01.2017, 14:26

ТЕТОВО
Тетовци претепале сограѓанин
Неколкумина непознати нападнале и претепале тетовец, кој потоа е пренесен во болница.
16.01.2017, 14:24

ШТИП
Пожар во Штип: Изгоре семејна куќа
Во пожар на улица „Мирче Ацев“ во Штип вчера изгоре семејна куќа, а по интервенција на Територијалната противпожарна единица пожарот е изгаснат и нема повредени лица, но уништена е целата покуќнина.
16.01.2017, 14:23

МАКЕДОНИЈА
Зголемен прометот во индустријата
Прометот во индустријата лани во ноември е зголемен за 11,9 отсто во споредба со истиот месец од претходната година, во однос на октомври 2016 година пораснал за 2,8, а во првите 11 месеци од 2016 година за 10,2 отсто.
16.01.2017, 13:59

ЕКОНОМИЈА
Зголемени цените во земјоделството
Цените во земјоделството во декември 2016 година се зголемени за 1,7 отсто кај импутот, а намалени за 2 отсто кај аутпутот во однос на истиот месец од претходната година.
16.01.2017, 13:58

ЦРНА ХРОНИКА
Жена се задушила од јаглен моноксид во Прибилци
66-годишната В.Н.(66) синоќа била пронајдена почината во демирхисарското село Прибилци, соопшти МВР.
16.01.2017, 13:57

СКОПЈЕ
Во општина Кисела Вода легализирани 5235 дивоградби
Продолжува процесот на легализација во општина Кисела Вода. Нови 52 семејства од општина Кисела Вода денес се стекнаа со документ со кој стануваат реални сопственици на својот дивоизграден објект.
16.01.2017, 13:36

МАКЕДОНИЈА
Проверка на состојбата со лозовите насади по ниските температури
Стручни лица од денеска ќе извршат теренска проверка на виновите лози во Тиквешијата со цел да се утврди состојбата со лозовите насади, по многу ниските температури кои го зафатија регионот.
16.01.2017, 13:35

КАИРО
Иванов: Неопходна е соработка на нашите безбедносни сили со Египет
Неопходна е соработка на македонските безбедносни сили со Египет, и нашите армиски сили, која досега е извонредна, оцени претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој во Египет учествува на Меѓународниот форум посветен на безбедноста во време на екстремизам и насилство.
16.01.2017, 13:33

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тој ги чува богатите и славните: Во секој момент имаме и по 50 закани и мораме да го направиме ова...
„Ние сме единствени. Најголемиот дел од нашите клиенти се богати и познати. Најважна работа е тајнос...
БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
БРАЗИЛ
Отровни инсекти, отсечени глави и извадени црева: Бразилските затвори се како пекол на земјата
ТЕКСАС
Наставничка оди 10 години во затвор: Завела 13-годишен ученик и забременила со него
САД
Вака ќе го чуваат Трамп на инаугурацијата: 28 илјади полицајци, снајперисти, детектори...

ВИДЕО ВЕСТИ

Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
Полицијата во Њу Делхи соопштила дека тинејџерите не успеале на време да се тргнат и ги удрил воз.
ПОЛСКА
Хакери го нападнале "Жагањ": Повик за марш против американските војници во Полска
ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина
ИРАН
Војна во воздушниот простор на Иран: На небото над Техеран урнат неидентификуван дрон

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум