АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
 

МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00

ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14

АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41

ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

ЕКОНОМИЈА
Во светот ќе останат само 15 брендови!
Луѓето нема да се грижат, ниту ќе забележат доколку 74 отсто од брендовите кои ги користат едноставно, исчезнат.
04.02.2017, 16:33

АНАЛИЗА
Никола Груевски не успеа да формира нова влада - следен на потег е Иванов: Кои се сега опциите за нова коалиција во Македонија?
Oткако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и дефинитивно не успеа да формира нова влада, откако не успеа да постигне договор со досегашниот коалициски партнер ДУИ, следен на потег е претседателот Ѓорѓе Иванов, од којшто пак се очекува мандатот за состав на новата влада сега да му го довери на СДСМ. Но, Никола Груевски овојпат бара нови избори. Што може да очекуваме?
30.01.2017, 12:14

АНАЛИЗА
Опасна руска стратегија на Арктикот: Ако мислевте дека САД воено ја опкружува Русија, погледнете ја оваа мапа...
Иако многу се зборува за американските воени бази кои што се распространети насекаде низ светот, Москва за само неколку години успеа на северот да изгради 14 авио писти, 16 пристаништа, распоредени се 40 мразокршачи и оформена е посебна „Арктичка воена команда“.
27.01.2017, 12:21

АНАЛИЗА
Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та
Одбележана со победата на новиот американски претседател Барак Обама и референдумот за излегувањето на Велика Британија од Европската унија мина 2016 година, во која се случија десничарски потреси од двете страни на Атлантикот, а имајќи ги предвид претстојните избори во некои членки на ЕУ годинава ќе биде многу понеизвесна во смисла на насоката во која ќе се движи американската политика.
27.01.2017, 09:09

АНАЛИЗА
Инструмент за владеење: Како тероризмот служи за остварување на политички интереси
Војната против глобалниот тероризам прерасна во инструмент со кој што се постигнуваат одредени цели и стратешки интереси на многу земји ширум светот.
25.01.2017, 12:11

АНАЛИЗА
Зошто Русија ја продаде Алјаска, буквално за “смешна” сума?
Русија во 1867-та година му ја продаде на САД територијата на Алјаска за симболични 7.2 милиони долари. А потоа, само во првите 50 години од владеењето над таа територија, Американците од неа заработија барем сто пати повеќе. Па како тоа царските чиновници можеа да направат нешто толку бесмислено?
24.01.2017, 13:58

АНАЛИЗА
Што стои зад партнерството на Путин и Ердоган: Русите и Турците станаа „браќа по оружје"
Руските и турските воздухопловни сили на 18-ти јануари ја изведоа првата заедничка воена операција против Исламската држава во сирискиот град Ал Баб кој што се наоѓа во близина на Алепо.
20.01.2017, 12:11

АНАЛИЗА
Нештата по кои ќе се памети Обама
Американскиот претседател Барак Обама ја напушта, по два мандата, должноста а неговото претседателствување, со според многумина единствената вистинска суперсила во светот во моментов, ќе остане запаметено во прв ред по девет нешта.
17.01.2017, 09:07

АНАЛИЗА
Додека Трамп аплаудираше: Како Путин го победи Обама во нивната последна меѓусебна рунда...
Американскиот однос кон Русија за прв пат после долги години е пречекан во позитвна атмосфера во Москва – имено, поддржувачите на Путин тоа го препознаа како знак дека Русија е повторно светска сила.
11.01.2017, 11:07

АНАЛИЗА
Глобалната слика радикално се менува: Ваков ризик не постоел ниту во времето на Студената војна
Американските разузнавачки служби објавија извештај во врска со нивните предвидувања на ситуацијата на глобален план во идните пет години. Ситуацијата моментално во светот и тоа како е загрижувачка.
10.01.2017, 13:07

АНАЛИЗА
Дали Обама успешно му се спротивстави на Путин, или доживеа тотален пораз?
Американската администрација на чело со претседателот Барак Обама неодамна превзеде досега невидени чекори против Русија поради руската наводна вмешаност во американските претседателски избори.
05.01.2017, 11:37

АНАЛИЗА
Десет години од погубувањето на Садам Хусеин
Пред десет години, 30-ти декември 2006 година, поранешниот ирачкиот претседател Садам Хусеин беше погубен со бесење, три години по апсењето и судењето на ирачкиот суд на кој беше прогласен за виновен за злосторствата против човечноста и беше осуден на смрт.
30.12.2016, 14:34

АНАЛИЗА
Година за челични нерви: Еве што предвидува Стратфор за 2017-та година
Некои од факторите кои што драматично и трајно ќе влијаат на глобалната економија и обликување на светскиот поредок не само што веќе започнаа, туку може да се почувствува и нивното влијание.
29.12.2016, 16:17

АНАЛИЗА
АР: Литванските елфови во битка против пропагандата на руските тролови
Елфови против тролови – звучи како битка од филмскиот серијал „Господар на прстените“, но за 43-годишниот Литванец Рикардас Савукинас, ова е битка која повеќе не е фантазија, пишува АР.
28.12.2016, 14:17

АНАЛИЗА
Светот во 2017-та година: Русите „атакуваат" на Балтикот, Трамп на Кинезите...
Турбулентната 2016-та година се наоѓа пред крајот, а судејќи според случувањата во меѓународните односи, дефинитиво не очекува интересна 2017-та година.
28.12.2016, 11:37

АНАЛИЗА
Тероризмот во Германија – успешни и спречени исламистички напади
Министерот за правда на Германија, Хајко Маас, откри во јули, годинава, дека обвинителството води истрага за „околу 120 случаи против 180 лица, осомничени за припадност или за давање поддршка на терористички групи“, најчесто „Исламска држава“. Но, во земјата има многу повеќе лица, кои се потенцијална закана за безбедноста на граѓаните.
23.12.2016, 09:09

АНАЛИЗА
Македонците потрошиле 63 милиони евра за онлајн купувањa од јануари до септември 2016 година
Раст на вредноста на остварени трансакции преку персонален комјутер, но само 19,3% од 72% интернет корисници нарачале/купиле стоки или услуги на интернет во 2015 година.
22.12.2016, 13:14

АНАЛИЗА
Косово и Африка се клучни: Како да се спречи појава на нова Исламска Држава
Светските лидери во 2017. година ќе мора да се концентрираат на спречување на појавата и растот на "нова Исламска држава", исто како и на уништување на остатокот од старата.
22.12.2016, 11:42

АНАЛИЗА
CNN: Америка мора да ѝ одговори на Русија, но не воено, бидејќи Путин може да не избрише од лицето на Земјата
Начинот на кој американските медиуми и политичари ја карактеризираат руската закана често е хистеричен и пренапумпан. Сепак, сега конечно имаат и "алиби". Разузнавачките служби на САД веруваат дека Русија ги хакирала американските политички организации и на тој начин директно влијаела во резултатот на изборите. Претседателот во заминување Барак Обама, ветил "одмазда во вистинско време и на вистинско место".
20.12.2016, 19:17

АНАЛИЗА
Како да живеел во денешно време: Еве што напишал Тито за светските проблеми пред повеќе од половина век
Од бесмисленоста на постоењето на НАТО, до опасноста од поделбата на светот на сфери на влијание, Јосип Броз Тито уште кон крајот на 50-тите одлично ги разбирал проблемите кои што ќе го мачат светот половина век подоцна.
20.12.2016, 12:21

АНАЛИЗА
Ноќта која што ја потресе Русија: Кој, како и зошто го уби рускиот амбасадор во Анкара?
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа му се јавил на својот колега Владимир Путин за да го информира за вчерашниот напад во Анкара во кој што беше убиен рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов.
20.12.2016, 09:31

АНАЛИЗА
Одмаздата на Кинезите: Дали Пекинг може да им го возврати ударот на Американците?
Ниту едно од можните три сценарија не е невозможно да се оствари, а во сите три случаи главен адут на Кинезите е Северна Кореја.
19.12.2016, 10:33

АНАЛИЗА
Кој всушност се бореше во Алепо? Сириската војска е неспособна за да се бори!
Вториот круг од евакуацијата на источниот дел на Алепо е целосно завршена, соопштија турските власти, додека од сириската влада велат дека наскоро ќе има трет конвој кој ќе евакуира дополнителни 100 илјади цивили.
17.12.2016, 11:45

СКОПЈЕ
Анализа: Загревањето на домаќинствата најмногу го загадува воздухот во Скопје
Најголемото загадување со ПМ10 честички во воздухот во Скопје потекнува од загревањето на домаќинствата.
16.12.2016, 12:26

АНАЛИЗА
Зошто крајот на битката во Алепо не значи дека ќе биде ставен крај на војната во Сирија?
Победата на сириската војска над милитантите во овој последен бастион на исламистичките бунтовници ја отвори расправата за иднината на Сирија и дали падот на Алепо ќе стави крај на граѓанската војна во оваа земја.
13.12.2016, 21:00

АНАЛИЗА
Доцна е за закани: Еве зошто е невозможно Кина да биде сопрена во Јужното кинеско море
Народна Република Кина започна да се наметнува во Јужното кинеско море пред околу седум години. Денес, на вештачките острови се изградени воени бази, авионски писти и друга инфраструктура која што може да се користи во воени цели.
10.12.2016, 17:41

ЕКОНОМИЈА
Анализа: Просечниот Македонец живее исто како лани – јаде многу леб, а малку месо
Минимално намалување на трошоците на живот, минимално зголемување на просечната плата и речиси непроменета потрошувачка кошница.
07.12.2016, 15:44

АНАЛИЗА
Тоа што разменија убави зборови не значи ништо: Еве како Трамп и Путин можат да пронајдат заеднички интереси
Соединетите Америкаски Држави треба да ја третираат Русија како суперсила со свои легитимни интереси, но истовремено таа мора да ја спречи тие интереси да не ги остварува со нелегитимни средства.
06.12.2016, 17:00

АНАЛИЗА
Некој мора да „настрада": Еве што ќе им донесе на Иранците и на Асад ерата на Доналд Трамп
Зближувањето на Вашингтон со Москва и Техеран може да биде многу опасно за сирискиот претседател, пред се затоа што Иранците немаат став „Асад или ништо“.
01.12.2016, 19:00

АНАЛИЗА
Анализа Макфакс: Ранливостите на сајбер просторот, човечкиот фактор далеку пред сите други
Ранливостите во сајбер просторот и сајбер безбедноста се должат на многу работи, но еден од тие фактори е најкритичен, а тоа е човечкиот фактор, објаснуваат експертите на регионалниот форум посветен на сајбербезбедноста кои деновиве се одржува во Белград, во организација на швајцарската организација DCAF.
30.11.2016, 12:46

АНАЛИЗА
Српски новинари за Макфакс: Граѓаните во регионот се целосно изиграни
Зголемени плати, нови работи места, подобар живот и евроатлански интеграции – се само неколку од фразите кои периодов постојано ги слушаме на политичките митинзи ширум Македонија во екот на предизборната кампања. Колку од овие ветувања по изборите целосно или делумно се исполнуваат и дали кога ќе дојдат наредните избори, граѓаните го паметат она што што претходно било ветено и исполнето?
29.11.2016, 12:44

АНАЛИЗА
Макфакс истражување: Има ли Македонија соодветна стратегија за сајбер безбедност и капацитети за реализација?
Во време кога националната безбедност е секојдневно присутна тема во јавноста ширум Европа и светот, сајбер безбедноста и градењето на стратегија за имплементација на истата претставува еден од клучните елементи на кои се базира успешноста на одбранбениот систем на една земја.
28.11.2016, 11:01

ЕКОНОМИЈА
Најлошо можно сценарио: Чекор во погрешна насока и петте последици од тоа
Во анализата на можните последици за финансиските пазари од најавениот потег на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да се повлече од ТПП, Дембик изјави дека главно ќе има пет директени последици.
24.11.2016, 14:28

АНАЛИЗА
САД предупредуваат – Европа е под големи новогодишни терористички закани
Предупредувањето на властите на САД доаѓа откако францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнеф изјави дека терористичките закани никогаш не биле толку големи на целата територија на Франција.
23.11.2016, 09:14

ЕКОНОМИЈА
Крај на ерата со независни централни банки?
Во оваа фаза се уште не знаеме што ќе значи претседателството на Доналд Трамп. Всушност уште не знаеме што точно ќе значи „Brexit“. Но има две многу тесно поврзани последици и од двата настани: Спроведувањето крај на ерата на независност на централните банки и истовремено со тоа – губење на влијанието на академските макроекономисти, коментира Волфганг Мунхау од „Eurointelligence“ за „Financial Times“ (FT).
19.11.2016, 15:05

АНАЛИЗА
„Трампизмот“ во Европа ќе донесе економски последици
Европските политичари, кои се опоненти на утврдените елити, едвај успеаа да се воздржат од задоволството од победата на Дондалд Трамп на претседателските избори во САД.
17.11.2016, 10:18

АНАЛИЗА
Deutsche Welle: Што може Молдавија да очекува од Игор Додон – опасноста е во федерализацијата
Иако овластувањата на шефот на државата на Молдавија се ограничени, најголемите ризици кои се кријат во претседателството на Игор Додон се поврзани со предизборните планови за федерализација на републиката, коментира Deutsche Welle.
16.11.2016, 11:52

АНАЛИЗА
Пари има, мостот кај Зрновци никако да се изгради
Жителите на селото Зрновци, кочанско, со години поминуваат по небезбеден мост на реката Брегалница, кој ги поврзува со Кочани, а мостот иако повеќепати било ветувано дека ќе биде поправен и оспособен за употреба, тоа не се случи.
15.11.2016, 10:01

САД
BBC открива: Доналд Трамп ќе го промени целиот свет на овие 5 начини!
Победата на Доналд Трамп на претседателските избори би можела да ги промени односите на САД со остатокот од светот во повеќе важни сегменти. BBC овојпат ви донесува преглед од петте за коишто се смета дека се најважни.
14.11.2016, 12:55

АНАЛИЗА
Еврометар 2016: Скоро 60 проценти сметаат дека членството во ЕУ би било добра работа
Скоро 60 проценти, односно 59,3 отсто до граѓаните сметаат дека членството на Македонија во Европската унија би било добра работа, покажува анкетата спроведена од агенцијата М-Проспект, на прашалник подготвен од страна на Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО).
11.11.2016, 15:22

АНАЛИЗА
Анализа на Извештајот на ЕК: Немање на политичка волја за реформи и огромни назадувања во многу области
Последниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија во изминатата година јасно укажува на недостатоците во оние области кои се сметаат како клучни за европската интеграција на земјата, но како и претходните извештаи, сите забелешки кај властите поминуваат незабележано и состојбата од година во година станува се полоша и полоша, коментираат присутните на дебатата „Итни реформски промашувања“, во организација на Македонскиот центар за европско образование и Фондацијата Отворено општество Македонија.
11.11.2016, 14:24

АНАЛИЗА
Transparency International: Политичките елити на Балканот имаат преголема моќ
Борбата против корупцијата во земјите од западен Балкан и Турција заостанува, што го доведува во ризик пристапувањето на овие земји во Европската унија (ЕУ), се оценува во извештајот на организацијата Transparency International, објавен во четвртокот, пренесува РСЕ.
10.11.2016, 16:49

АНАЛИЗА
Трамп, Путин, рускиот носач на авиони и мирот во светот: Дали започна новата ера во меѓународната политика?
Додека очите на светот се вперени во Доналд Трамп и неговата победа на претседателските избори во САД, Владимир Путин, на едно „далечно“ место повлекува нов потег на шаховската табла.
10.11.2016, 12:01

ЕКОНОМИЈА
Новото задолжување на Македонија, во услови на рекорден јавен долг
Тековнава седмица, во периодот од 8-ми до 15-ти ноември Македонија планира да се задолжи 12,1 милиони евра, преку две аукции на кои на домашните кредитори ќе им видат понудени државни записи и државни обврзници. Така се зајакнува трендот од последните осум години секој жител на земјата задолжува по половина евро на ден, и годинава се зголеми за уште двојно.
09.11.2016, 11:28

АНАЛИЗА
Прашање на национален идентитет: Еве зошто Американците секогаш мора да имаат непријатели
Американците мора да пронајдат непријател против кого ќе се борат, нацијата секогаш мора да биде обединета...
07.11.2016, 11:31

АНАЛИЗА
Макфакс меѓу пеливаните во Едрене: Градот ризница меѓу двата континента
Едрене или Одрин, градот кој се наоѓа во европскиот дел на Турција на најзападна точка во близина на тромеѓeтo со Бугарија и Грција, во последните години е повеќе актуелен по вестите за бегалците од Азија, токму поради својата специфична местоположба на град кој се наоѓа во близина на границата со Европската унија.
03.11.2016, 10:51

АНАЛИЗА
Добрата страна од кризата во Европската унија: Враќањето на националните држави
Се додека не се отфрли фантазијата за некакво единство на континентот и не се признае геополитичкиот плурализам, Европа нема да може да одговори на најголемите предизвици кои што ја очекуваат.
02.11.2016, 11:41

АНАЛИЗА
Полни плажи, празна каса – има ли парадокс во Грција?
Не е само неиздавањето на фискални сметки. Грчките угостители се многу инвентивни и кративни. На пример, парите кои клиентите ги плаќаат со картички, во многу случаи заминуваат директно во странство, и воопшто не се регистрираат во Грција. Тоа е возможно ако електронските апарати за плаќање се поврзани со сметка во странство - нешто што се’ почесто се сретнува
02.11.2016, 10:36

АНАЛИЗА
Унгарската реакција на мигрантската криза: Шлаканица за европските политики и повик за будење на ЕУ
Унгарското негодување на планот на Европската унија (ЕУ) за задолжителните квоти за прераспределбата на мигрантите практично ја стави земјата да биде во позиција „сама против сите“ во рамките на Унијата.
02.11.2016, 09:09

АНАЛИЗА
Радикалниот ислам како буре барут: Каква врска има падот на Мосул со Балканот?
Доколку регионалните не започнат веднаш, брзо и ефикасно да соработуваат, Балканот нема да биде подготвен да се соочи со големиот безбедносен предизвик.
01.11.2016, 16:00

АНАЛИЗА
Американската стратегија за Русија: Овие следни предизвици го очекуваат новиот претседател на најмоќната земја на светот
Кој и да го наследи Барак Обама во Белата куќа, ќе мора да ги примени овие 7 работи доколку сака САД да ја врати загубената предност од Русија.
31.10.2016, 12:41

АНАЛИЗА
Некој мистериозно ги убива про-руските бунтовници во Украина: Може ли Москва да стои зад тоа?
Угледниот Foreign Policy ги анализира неразјаснетите убиства кои што се случуваат под чудни околности во Украина.
28.10.2016, 17:55

МАКЕДОНИЈА И ПОШИРОКО
Храната во болниците: Каква е состојбата во Македонија, а каква во светот околу нас и пошироко?
На социјалните мрежи се појави фотографија која наводно е оброк за лице кое лежи во Државна здравствена установа во Македонија.
28.10.2016, 17:16

АНАЛИЗА
САД се многу слаби за да воспостават ред во немирниот свет
Тоа што денеска изгледа како фикција, утре може да заврши во хаос, кризи и војни. Со САД светскиот поредок изгледа кревок и ранлив, но без нив тој е невозможен.
28.10.2016, 10:23

АНАЛИЗА
Парадоксот на Путин: Еве како стратегијата на општ хаос ќе се сврти против рускиот лидер
Со оглед на големите напори кои што ги вложи Русија за да ја дискредитира Хилари Клинтон и да влијае на американските избори, колку навистина постигнаа Русите и која е цената за тоа?
27.10.2016, 19:00

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум