АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

РАКОМЕТ
Анализа: Кои се фактите пред кои Червар молчи?
Како и другите игри со топка, ракометот сепак е суров кон оние што на крајот на денот се поразени, макар и за еден гол, а тоа најдобро го почувствуваа Хрватите кои се трагичари на завршниот турнир од ракометниот мундијал. Многумина би го посакале нивниот пласман на четвртото место, но за жал историјата не памети подалеку од првите три позиции кои носат медали.
 

РАКОМЕТ
Андреа Пенезиќ една од „Трите ѕвезди“ на колото
Левиот бек на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ е една од трите ѕвезди на ЕХФ во првото коло од главната фаза во Лигата на шампионките. Покрај Пенезиќ ова коло го обележаа Стине Јоргесен од Митјиланд и Ана Грос од Мец.
30.01.2017, 11:55

РАКОМЕТ
Вујовиќ: Да ги внесеше Бабиќ помладите ние ќе пукневме
Селекторот на ракометната репрезентација на Словенија, Веселин Вујовиќ, изјавил дека е изненаден од одлуките кои ги носел неговиот колега Жељко Бабиќ, во епскиот меч за третото место на СП.
30.01.2017, 10:47

РАКОМЕТ
Франција со лекција за Норвешка до шеста светска титула
Француската ракометна репрезентација ја одбрани светската титула на шампионатот кој денеска заврши токму во оваа земја, а домаќинот во финалето ја совлада Норвешка со убедливи 33:26.
29.01.2017, 22:40

РАКОМЕТ
Норвешка преку продолженија и драма до историско финале
Норвешка излезе како победник во драматичното мундијалско полуфинале во „Берси“ каде успеа да ја елиминира ракометната репрезентација на Хрватска, победувајќи ја со резултат 28:25 по две продолженија.
27.01.2017, 22:54

РАКОМЕТ
Червар: Хрватска е апсолутен фаворит, Норвешка нема да може да си поигрува како со Македонија
Вечерва ќе го дознаеме и вториот патник во финалето на Светското првенство во Франција или поточно Хрватска и Норвешка ќе одлучат кој ќе излезе на мегдан со домаќините за титулата.
27.01.2017, 12:07

РАКОМЕТ
Французите славеа на „исландски начин“, Омејер во главна улога
Домаќинот на Светското Првенство и бранител на титулата од Катар, Франција, е првиот финалист, откако во полуфиналниот двобој беше подобра од Словенија со 31:25. Избраниците на Дидие Динар ја оправдаа фаворитската улога, водеа од самиот старт на мечот и не ја испуштија предноста до крајот.
27.01.2017, 10:55

РАКОМЕТ
Французите сепак пресилни за Словенија
Домаќините на Светското првенство во ракомет се првите финалисти на турнирот откако синоќа ја победија Словенија на првиот полуфинален натпревар.
27.01.2017, 09:10

РАКОМЕТ
Тисељ ги шокираше Словенците: Треба да се чуваме за мечот за трето место
Искусниот словенечки ракометен стручњак, Тоне Тисељ, има контраверзен став за она што треба да го направи репрезентацијата на Словенија на вечерашното мундијалско полуфинале против Франција.
26.01.2017, 14:18

РАКОМЕТ
Чудната ситуација која ја шокираше Шпанија: Судиите дигнаа рака за пасивен напад, а потоа…
Селекцијата на Хрватска во драматичен меч славеше над Шпанија со 30-29 и обезбеди пласман во полуфиналето на мундијлот во Франција.
25.01.2017, 14:23

РАКОМЕТ
Вујовиќ: Во соблекувалната на Словенија важат само две правила
Веселин Вујовиќ успеа да ја одведе ракометната репрезентација на Словенија до посакуваното полуфинале, со што оваа селекција го израмни својот најголем мундијалски успех постигнат во 2013 година.
25.01.2017, 14:21

РАКОМЕТ
Мирниот Бабиќ се опушти, Хрватите ја „превртеа“ соблекувалната по пласманот во полуфиналето во Франција
Хрватска го одигра убедливо најдобриот натпревар на шампионатот против селекцијата на Шпанија и со храбра игра се пласираше меѓу најдобрите четири екипи на ракометниот мундијал во Франција, достигнување кое секако ја изненади и јавноста во оваа земја која сепак не очекуваше ваков резултат од страна на тимот предводен од Жељко Бабиќ.
25.01.2017, 10:56

РАКОМЕТ
Ривера не го прифати лесно поразот од Вујовиќ, па му одржа лекција на шпански новинар
Селекцијата на Катар направи огромно изненадување во осминафиналето на Светското првенство елиминирајќи го европскиот шампион Германија, но сепак изминатава вечер немаше сили да се носи со расположената Словенија предводена од Веселин Вујовиќ.
25.01.2017, 10:51

РАКОМЕТ
Познати се полуфиналистите на Светското првенство во Франција
Репрезентациите на Франција, Норвешка, Словенија и Хрватска ќе се борат за влез во финалето и освојување на шампионскиот пехар.
25.01.2017, 09:10

РАКОМЕТ
Висла го потврди и претстави Обрадовиќ: Ми се допаѓа визијата на клубот, ќе помогнам да се остварат целите
Српскиот интернационалец, Немања Обрадовиќ остави одличен впечаток во оваа сезона во Металург, но за жал тој нема да биде дел од македонскиот вицешампион и во следните години.
24.01.2017, 13:25

РАКОМЕТ
Вујовиќ: Не го разбирам германскиот селектор, ако тоа се случеше со балканска репрезентација ќе нè гаѓаа со камења по улица
Селекцијата на Катар направи огромно изненадување и од мундијалот во Франција го исфрли европскиот шампион Германија што значи во четвртфиналето ќе игра со Словенија.
23.01.2017, 12:16

РАКОМЕТ
Циндриќ и другарите во елемент: Хрватите на балкански начин го прославија пласманот во четвртфиналето на СП
Хрватската ракометна репрезентација се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство во Франција, откако подмладената селекција предводена од селекторот Бабиќ славеше против незгодниот Катар со 21:19.
23.01.2017, 11:21

РАКОМЕТ
Ослабената Македонија немаше сили за мундијалско четвртфинале
Македонската ракометна репрезентација не успеа да се пласира меѓу најдобрите осум репрезентации на Светското првенство во Франција, откако денеска загуби во осминафиналето од Норвешка со резултат 34:24.
21.01.2017, 17:40

РАКОМЕТ
Норвешкиот селектор Берге: Имаме план А и план Б за Македонија
Најдобрите македонски ракометари денеска од 16 часот го играат осминафиналето на СП во Франција, а противник ни е репрезентацијата на Норвешка која за разлика од нас нема никакви проблеми со повреди во пресрет на дуелот во Албервил.
21.01.2017, 13:27

РАКОМЕТ
Коментар: Продолжуваме! Червар не ветува ништо (ама го исполнува)!
Македонија успешно ја мина првата фаза и се пласираше во втората, каде низ елиминациски натпревари ќе го бара својот пласман во светската ракометна елита на јубилејниот (25) ракометен Мундијал што се одржува во Франција.
20.01.2017, 20:00

РАКОМЕТ
Капитенот на Норвешка: Не сме подготвени за нивната игра
Македонската ракометна репрезентација се избори за драгоцено реми на вчерашниот одлучувачки меч во групата со селекцијата на Исланд, а со самото тоа нашите ракометари го избегнаа најголемиот фаворит за титулата на Светското првенство, домаќинот Франција.
20.01.2017, 14:49

РАКОМЕТ
Манасков ги исплаши македонските новинари и соопшти непосакуван проблем пред осминафиналето со Норвешка
Дејан Манасков имаше значаен придонес во вчерашното драматично реми со репрезентацијата на Исланд, но посебно загрижувачки е тоа што при постигнувањето на последниот петти гол во клучните моменти од средбата се упати веднаш кон клупата каде се пожали на повреда.
20.01.2017, 11:54

РАКОМЕТ
Капитенот Лазаров прв на листата со најдобри стрелци
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров и на овој Мундијал блеска на терените.
20.01.2017, 09:11

РАКОМЕТ
Македонија со реми против Исланд до посакуваното трето место во групата
Македонија успеа да избори реми (27:27) на дуелот против Исланд и го освоија третото место во својата група на Светското првенство во Франција, а со тоа го избегнуваме домаќинот во осминафиналето.
19.01.2017, 19:26

РАКОМЕТ
Спектакл во Мец: Македонските ракометари со два цепелини ги понижија Шпанците
Македонските ракометари во две акции направија вистинско шоу за кое што долго ќе се зборува на ова Светско првенство во Франција.
19.01.2017, 09:00

РАКОМЕТ
Храбра Македонија ги намачи фаворизираните Шпанци
Македонската ракометна репрезентација успеа да ги намачи фаворизираните Шпанци и не само што одржуваше неизвесност дури 50 минути, туку на моменти имаше и солидна предност против „црвената фурија“ на дуелот од Светското првенство во Франција.
18.01.2017, 22:19

РАКОМЕТ
И тоа е можно: ДВА гола за ЕДНО полувреме на ракометен Мундијал!
Репрезентацијата на Аргентина го доживеа третиот пораз на Мундијалот во Франција, откако загуби од Катар со 21:17. Навидум ништо неочекувано. Но доколку го погледнете резултатот од првиот дел, 9:2, ќе сфатите дека се одиграло можеби најнеефикасното полувреме на некој Мундијал во поновата ракометна историја.
18.01.2017, 10:52

РАКОМЕТ
Од Вардар во Пелистер: Ристо Вујачиќ се пресели во Битола
Досегашниот десен бек на Вардар Јуниор, кој во СЕХА Лигата играше и за првиот тим на Вардар, Ристо Вујачиќ, е нов ракометар на битолски Пелистер и во вториот дел од сезоната ќе биде дел од тимот на Касим Каменица.
18.01.2017, 10:50

РАКОМЕТ
Перез де Варгас: Македонија игра без клучниот играч кој може да направи разлика на секој меч!
Шпанија без никакви проблеми ја декласираше Ангола со 42:22 и дефинитивно го завери својот пласман во осминафиналето на Светското првенство, но повеќе од јасно е дека „црвената фурија“ ќе брка победа и на преостанатите два натпревари во групата со цел да добие што полесен противник во наредната фаза.
17.01.2017, 14:19

РАКОМЕТ
Коментар: Вујо му даде легитимитет на Лино да продолжи со „ремонтот“
Поразите се болни, па макар и кога доаѓаат од светска велесила која завршила на 4 место на Летните олимписки игри. Најмногу боли загубената надеж, бидејќи сепак сме верувале дека можеме да играме за победа, а сме добиле лекција дека сме далеку од таа лига.
17.01.2017, 10:55

РАКОМЕТ
Скок го прецизираше клучниот сегмент кој направи голема разлика во победата над Македонија
Првиот голман на Словенија, Матевж Скок ги отпиша нашите ракометари со своите блескави интервенции во текот на сите 60 минути, а она што беше посебно импресивно кај противничкиот чувар на мрежата беше тоа што речиси секој пат ги читаше мислите на Македонците кои очигледно добро ги просудирал.
17.01.2017, 10:49

РАКОМЕТ
Червар: Бевме казнети за слабостите во нападот
Хрватскиот стручњак на клупата на Македонија, Лино Червар, посочи на официјалната прес конференција дека натпреварот со Словенија го добила нивната одбрана.
16.01.2017, 20:28

РАКОМЕТ
Миркуловски: Скок не ни дозволи да се вратиме во игра
Македонската ракометна репрезентација загуби од Словенија, што е прв пораз за нашиот национален тим на СП во Франција, а по натпреварот и нашите играчи го признаа поразот бидејќи Словенците беа подобар противник во текот на сите шеесет минути.
16.01.2017, 20:27

РАКОМЕТ
Словенија нѐ надигра, прв пораз за Македонија на СП во Франција
Македонија го доживеа првиот пораз на Светското ракометно првенство во Франција, а прва непремостлива пречка за избраниците на Лино Червар е репрезентацијата на Словенија која триумфираше со 29:22.
16.01.2017, 19:21

РАКОМЕТ
Цветковски продолжува да блеска во Шведска
Јане Цветковски со уште едно вонсериско издание продолжува да ја гради својата интернационална кариера во Шведска, каде што од оваа сезона го носи дресот на Хелсингборг.
16.01.2017, 14:47

РАКОМЕТ
Македонија против Словенија во третото коло на Светското во ракомет
Денеска, со почеток од 17.45 часот Македонија игра против Словенија на Светското првенство во ракомет во Франција во рамките на третото коло.
16.01.2017, 14:46

РАКОМЕТ
Талески: Добивме нов квалитет на ова првенство
Филип Талески со нетрпение го очекува својот трет настап на Светското првенство во Франција, а тој и неговите колеги од репрезентацијата овојпат ќе го имаат и најтешкиот испит. Следува дуелот со Словенија, а Талески од Мец со мини-анализа за досега постигнатото и она што доаѓа.
16.01.2017, 11:51

РАКОМЕТ
Габер: Македонија има еден незгоден новитет
Победникот на натпреварот меѓу Македонија и Словенија ќе добие претерано важни бодови во борбата за што подобра позиција во пресрет на осминафиналето, па затоа и двете селекции сериозно се подготвуваат за дуелот во Мец кој денеска се игра од 17:45 часот.
16.01.2017, 11:49

РАКОМЕТ
Манасков: Не смееме да ги повториме грешките против Словенија
Македонската ракометна репрезентација стигна до втората победа на СП во Франција, а по Тунис и Ангола, следува дуелот со репрезентацијата на Словенија која ќе ја има улогата на фаворит во балканското дерби.
15.01.2017, 01:32

РАКОМЕТ
Македонија покажа класа против Ангола за втора мундијалска победа
Македонската ракометна репрезентација ја оправда улогата на фаворит на дуелот со Ангола на Светското првенство во Франција и со победата од 31:22 на најдобар начин го потврди премиерниот успех против Тунис.
15.01.2017, 01:31

РАКОМЕТ
Червар: Попаметен сум кога сум на трибината
Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар, на брифингот со новинарите се задржа на две точки, состојбата со повредените играчи и анализа на противникот во второто коло од Светското првенство.
14.01.2017, 13:50

РАКОМЕТ
Талески: Знаеме што треба да направиме за полесна победа против Ангола
Македонија се наоѓа пред уште еден сериозен испит на Светското ракометно првенство во Франција, а дуелот со Ангола има дополнителен товар поради фактот што избраниците на Лино Червар во него влегуваат како фаворити. Еден од помладите членови на нашата репрезентација, Филип Талески, со свој став за вториот мундијалски дуел во Мец.
14.01.2017, 13:49

РАКОМЕТ
Светското првенство заврши за Карабатиќ
Француската ракометна репрезентација на дуелот со Јапонија рутински стигна до втората победа на Светското првенство, но остана без еден важен играч.
14.01.2017, 13:48

РАКОМЕТ
Македонија вечерва игра против Ангола
Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017.
14.01.2017, 11:48

РАКОМЕТ
Лазаров: Мора да ја подобриме играта во одбрана
По почетната победа против Тунис, македонската ракометна репрезентација веќе се подготвува за вториот предизвик, а тоа е селекцијата на Ангола. Македонија е фаворит во дуел со африканската селекција, но капитенот Кире Лазаров покрај кратката анализа за првиот дуел, предупредува дека не смееме да го потцениме противникот на вториот настап во Мец.
13.01.2017, 21:12

РАКОМЕТ
Чиле ја направи првата сензација на СП, Египет го изненади Катар
Египет и Чиле ги направија првите две поголеми изненадувања на Светското првенство во Франција, откако ова попладне во терминот од 14:00 часот славеа над фаворизираните селекции на Катар, односно Белорусија.
13.01.2017, 16:50

РАКОМЕТ
Селекторот на Ангола: Ќе ни биде многу тешко против Македонија
Македонија го победи Тунис во можеби најзначајната пресметка во групната фаза на СП во Франција, но таа победа ќе треба да биде потврдена и со успех против Ангола, репрезентацијата која важи за аутсајдер во групата и веќе загуби убедливо од Словенија.
13.01.2017, 11:52

РАКОМЕТ
Коментар: Червар „на екстерно“, играчите си ја олеснија душата
Тунис повторно падна под налетот на македонските репрезентативци, во тврд натпревар сличен на претходниот мондијалски дуел во Катар, а најголемата придобивка од него е залечувањето на раната од Гдањск со што нема да се дозволи оваа африканска земја да стане наш комплекс.
13.01.2017, 11:25

РАКОМЕТ
Маргуч посочи која е разликата меѓу Македонија и Словенија
Словенија на крајно импресивен начин го започна Светското првенство во Франција, откако вчера попладне едноставно не најде достоен ривал во селекцијата на Ангола која е најголем аутсајдер во нашата група.
13.01.2017, 11:24

РАКОМЕТ
Миркуловски: Изгинавме на терен!
Филип Миркуловски се врати во нашата ракометна репрезентација за ова Светско првенство, па повторно беше меѓу најзаслужните за победата над Тунис која е многу важна во битката за пласманот во следната рунда.
12.01.2017, 19:50

РАКОМЕТ
Македонија најде лек за Тунис за победнички старт на СП во Франција
Македонската ракометна репрезентација го започна настапот на Светското првенство во Франција со голема и значајна победа над Тунис изразена со резултат 34:30.
12.01.2017, 19:49

РАКОМЕТ
Стариот познаник Тунис прв противник на Македонија на СП
Македонската ракометна репрезентација, во четврток, ќе го одигра својот прв натпревар на 25-то Светско првенство. Подмладената репрезентација на Лино Червар во првото коло за противник го има Тунис.
12.01.2017, 12:22

РАКОМЕТ
Распоредот на Македонија на СП во Франција
Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12. јануари, четврток против селекцијата на Тунис, потоа следува аутсајдерот Ангола, па доаѓаат посилните предизвици, Словенија, Шпанија и Исланд.
11.01.2017, 16:15

РАКОМЕТ
Франција располага со фантастичен буџет од 30 милиони евра за СП, се очекува најдобриот ракометен спектакл во историјата
Ракометниот спектакл наречен Светско првенство ќе стартува оваа вечер со дуелот меѓу домаќинот Франција и селекцијата на Бразил, а бројките кои ни пристигнуваат од официјалниот сајт на ИХФ ни доловува една навистина позитивна слика за ракометот како спорт.
11.01.2017, 14:52

РАКОМЕТ
Започнува 25-то СП во ракомет
Франција од денеска до 29-ти јануари ќе биде домаќин на Светското ракометно првенство. Французите ја браната светската круна, на шампионатот на кој фаворити уште се и олимпискиот шампион Данска, односно европскиот првак Германија.
11.01.2017, 11:18

РАКОМЕТ
Голема загуба: Тунис остана без играчот кој ги отпиша нашите ракометари во Гдањск!
Македонската ракометна репрезентација ќе ги започне своите настапи на Светското првенство во Франција со дуел против стариот должник Тунис, селекција која сите добро се сеќаваме дека ни го уништи животниот сон наречен Олимписки игри.
10.01.2017, 20:30

РАКОМЕТ
Јуре Доленец се договори со Барселона
Ракометниот репрезентативец на Словенија, Јуре Доленец, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Монпелје и ќе се пресели во најтрофејниот европски клуб Барселона.
10.01.2017, 15:23

РАКОМЕТ
Червар: Повеќе пати мислев дека ќе се откажат, но успеав да им ја всадам најважната идеја!
Експедицијата на македонската ракометна репрезентација оваа вечер ќе отпатува за Софија од каде ќе има лет до Мец, а пред заминувањето на Светското првенство во Франција, најважните членови на селекцијата се погрижија да ја одработат својата задача пред македонските новинари.
09.01.2017, 16:19

РАКОМЕТ
Лазаров: Подготвени сме како никогаш, во Франција одиме со јасна желба!
Македонската ракометна репрезентација со три победи во контролните средби со Босна и Херцеговина ќе отпатува на светското првенство во Франција, но ако нешто е јасно во мислите на сите наши ракометари, тоа е дека нема да отидат со бело знаме на ракометниот мундијал кој стартува за два дена.
09.01.2017, 14:52

РАКОМЕТ
Младите ракометари изборија пласман на СП во Алжир
Младата ракометна репрезентација на Македонија избори пласман на Светското првенство во Алжир, откако го освои првото место на квалификацискиот турнир кој изминатите три дена се играше во Скопје.
06.01.2017, 16:56

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Туран посочи во кој клуб се гледа во наредната сезона
Турскиот интернационалец од редовите на Барселона, Арда Туран го искажа својот став во однос на тоа ...
ФУДБАЛ
Симеоне: Не ни е потребен Коста, го имаме…
ФУДБАЛ
Билетите за Реал-Барселона во Мајами продадени за 30 минути
ФУДБАЛ
Интересна комбинација на новата холандска надеж: Синот на Клајверт откри кој му е фудбалски идол и клубот од соништата
ФУДБАЛ
Симеоне признава - се отвара можност за Јунајтед: Гризман може летово да го напушти Атлетико

ВИДЕО ВЕСТИ

Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач
Пеп Гвардиола се ослободи од услугите на Џо Харт со образложение дека не се совпаѓа во неговиот систем на игра поради тоа што не знае добро да игра со нога, а ако англискиот голман го демантираше шпанскиот стручњак со неколку интересни потези во дресот на Торино, изминатава ноќ докторираше на тема „снаодливост во сопствениот шеснаесетник“.
ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
ФУДБАЛ
Шпанската лига жестоко ја казни Севиља
КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
ФУДБАЛ
Реакцијата на Алексис по големата грешка на Оспина
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум