АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

РАКОМЕТ
Перез де Варгас: Македонија игра без клучниот играч кој може да направи разлика на секој меч!
Шпанија без никакви проблеми ја декласираше Ангола со 42:22 и дефинитивно го завери својот пласман во осминафиналето на Светското првенство, но повеќе од јасно е дека „црвената фурија“ ќе брка победа и на преостанатите два натпревари во групата со цел да добие што полесен противник во наредната фаза.
 

РАКОМЕТ
Коментар: Вујо му даде легитимитет на Лино да продолжи со „ремонтот“
Поразите се болни, па макар и кога доаѓаат од светска велесила која завршила на 4 место на Летните олимписки игри. Најмногу боли загубената надеж, бидејќи сепак сме верувале дека можеме да играме за победа, а сме добиле лекција дека сме далеку од таа лига.
17.01.2017, 10:55

РАКОМЕТ
Скок го прецизираше клучниот сегмент кој направи голема разлика во победата над Македонија
Првиот голман на Словенија, Матевж Скок ги отпиша нашите ракометари со своите блескави интервенции во текот на сите 60 минути, а она што беше посебно импресивно кај противничкиот чувар на мрежата беше тоа што речиси секој пат ги читаше мислите на Македонците кои очигледно добро ги просудирал.
17.01.2017, 10:49

РАКОМЕТ
Червар: Бевме казнети за слабостите во нападот
Хрватскиот стручњак на клупата на Македонија, Лино Червар, посочи на официјалната прес конференција дека натпреварот со Словенија го добила нивната одбрана.
16.01.2017, 20:28

РАКОМЕТ
Миркуловски: Скок не ни дозволи да се вратиме во игра
Македонската ракометна репрезентација загуби од Словенија, што е прв пораз за нашиот национален тим на СП во Франција, а по натпреварот и нашите играчи го признаа поразот бидејќи Словенците беа подобар противник во текот на сите шеесет минути.
16.01.2017, 20:27

РАКОМЕТ
Словенија нѐ надигра, прв пораз за Македонија на СП во Франција
Македонија го доживеа првиот пораз на Светското ракометно првенство во Франција, а прва непремостлива пречка за избраниците на Лино Червар е репрезентацијата на Словенија која триумфираше со 29:22.
16.01.2017, 19:21

РАКОМЕТ
Цветковски продолжува да блеска во Шведска
Јане Цветковски со уште едно вонсериско издание продолжува да ја гради својата интернационална кариера во Шведска, каде што од оваа сезона го носи дресот на Хелсингборг.
16.01.2017, 14:47

РАКОМЕТ
Македонија против Словенија во третото коло на Светското во ракомет
Денеска, со почеток од 17.45 часот Македонија игра против Словенија на Светското првенство во ракомет во Франција во рамките на третото коло.
16.01.2017, 14:46

РАКОМЕТ
Талески: Добивме нов квалитет на ова првенство
Филип Талески со нетрпение го очекува својот трет настап на Светското првенство во Франција, а тој и неговите колеги од репрезентацијата овојпат ќе го имаат и најтешкиот испит. Следува дуелот со Словенија, а Талески од Мец со мини-анализа за досега постигнатото и она што доаѓа.
16.01.2017, 11:51

РАКОМЕТ
Габер: Македонија има еден незгоден новитет
Победникот на натпреварот меѓу Македонија и Словенија ќе добие претерано важни бодови во борбата за што подобра позиција во пресрет на осминафиналето, па затоа и двете селекции сериозно се подготвуваат за дуелот во Мец кој денеска се игра од 17:45 часот.
16.01.2017, 11:49

РАКОМЕТ
Манасков: Не смееме да ги повториме грешките против Словенија
Македонската ракометна репрезентација стигна до втората победа на СП во Франција, а по Тунис и Ангола, следува дуелот со репрезентацијата на Словенија која ќе ја има улогата на фаворит во балканското дерби.
15.01.2017, 01:32

РАКОМЕТ
Македонија покажа класа против Ангола за втора мундијалска победа
Македонската ракометна репрезентација ја оправда улогата на фаворит на дуелот со Ангола на Светското првенство во Франција и со победата од 31:22 на најдобар начин го потврди премиерниот успех против Тунис.
15.01.2017, 01:31

РАКОМЕТ
Червар: Попаметен сум кога сум на трибината
Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар, на брифингот со новинарите се задржа на две точки, состојбата со повредените играчи и анализа на противникот во второто коло од Светското првенство.
14.01.2017, 13:50

РАКОМЕТ
Талески: Знаеме што треба да направиме за полесна победа против Ангола
Македонија се наоѓа пред уште еден сериозен испит на Светското ракометно првенство во Франција, а дуелот со Ангола има дополнителен товар поради фактот што избраниците на Лино Червар во него влегуваат како фаворити. Еден од помладите членови на нашата репрезентација, Филип Талески, со свој став за вториот мундијалски дуел во Мец.
14.01.2017, 13:49

РАКОМЕТ
Светското првенство заврши за Карабатиќ
Француската ракометна репрезентација на дуелот со Јапонија рутински стигна до втората победа на Светското првенство, но остана без еден важен играч.
14.01.2017, 13:48

РАКОМЕТ
Македонија вечерва игра против Ангола
Денеска македонските ракометари во вечерниот термин од 20:45 часот ќе се соочат против селекцијата на Ангола во рамки на Светското првенство во Мец, Франција 2017.
14.01.2017, 11:48

РАКОМЕТ
Лазаров: Мора да ја подобриме играта во одбрана
По почетната победа против Тунис, македонската ракометна репрезентација веќе се подготвува за вториот предизвик, а тоа е селекцијата на Ангола. Македонија е фаворит во дуел со африканската селекција, но капитенот Кире Лазаров покрај кратката анализа за првиот дуел, предупредува дека не смееме да го потцениме противникот на вториот настап во Мец.
13.01.2017, 21:12

РАКОМЕТ
Чиле ја направи првата сензација на СП, Египет го изненади Катар
Египет и Чиле ги направија првите две поголеми изненадувања на Светското првенство во Франција, откако ова попладне во терминот од 14:00 часот славеа над фаворизираните селекции на Катар, односно Белорусија.
13.01.2017, 16:50

РАКОМЕТ
Селекторот на Ангола: Ќе ни биде многу тешко против Македонија
Македонија го победи Тунис во можеби најзначајната пресметка во групната фаза на СП во Франција, но таа победа ќе треба да биде потврдена и со успех против Ангола, репрезентацијата која важи за аутсајдер во групата и веќе загуби убедливо од Словенија.
13.01.2017, 11:52

РАКОМЕТ
Коментар: Червар „на екстерно“, играчите си ја олеснија душата
Тунис повторно падна под налетот на македонските репрезентативци, во тврд натпревар сличен на претходниот мондијалски дуел во Катар, а најголемата придобивка од него е залечувањето на раната од Гдањск со што нема да се дозволи оваа африканска земја да стане наш комплекс.
13.01.2017, 11:25

РАКОМЕТ
Маргуч посочи која е разликата меѓу Македонија и Словенија
Словенија на крајно импресивен начин го започна Светското првенство во Франција, откако вчера попладне едноставно не најде достоен ривал во селекцијата на Ангола која е најголем аутсајдер во нашата група.
13.01.2017, 11:24

РАКОМЕТ
Миркуловски: Изгинавме на терен!
Филип Миркуловски се врати во нашата ракометна репрезентација за ова Светско првенство, па повторно беше меѓу најзаслужните за победата над Тунис која е многу важна во битката за пласманот во следната рунда.
12.01.2017, 19:50

РАКОМЕТ
Македонија најде лек за Тунис за победнички старт на СП во Франција
Македонската ракометна репрезентација го започна настапот на Светското првенство во Франција со голема и значајна победа над Тунис изразена со резултат 34:30.
12.01.2017, 19:49

РАКОМЕТ
Стариот познаник Тунис прв противник на Македонија на СП
Македонската ракометна репрезентација, во четврток, ќе го одигра својот прв натпревар на 25-то Светско првенство. Подмладената репрезентација на Лино Червар во првото коло за противник го има Тунис.
12.01.2017, 12:22

РАКОМЕТ
Распоредот на Македонија на СП во Франција
Првиот меч кој може да биде и клучен за пласман во нокаут фазата, го играме на 12. јануари, четврток против селекцијата на Тунис, потоа следува аутсајдерот Ангола, па доаѓаат посилните предизвици, Словенија, Шпанија и Исланд.
11.01.2017, 16:15

РАКОМЕТ
Франција располага со фантастичен буџет од 30 милиони евра за СП, се очекува најдобриот ракометен спектакл во историјата
Ракометниот спектакл наречен Светско првенство ќе стартува оваа вечер со дуелот меѓу домаќинот Франција и селекцијата на Бразил, а бројките кои ни пристигнуваат од официјалниот сајт на ИХФ ни доловува една навистина позитивна слика за ракометот како спорт.
11.01.2017, 14:52

РАКОМЕТ
Започнува 25-то СП во ракомет
Франција од денеска до 29-ти јануари ќе биде домаќин на Светското ракометно првенство. Французите ја браната светската круна, на шампионатот на кој фаворити уште се и олимпискиот шампион Данска, односно европскиот првак Германија.
11.01.2017, 11:18

РАКОМЕТ
Голема загуба: Тунис остана без играчот кој ги отпиша нашите ракометари во Гдањск!
Македонската ракометна репрезентација ќе ги започне своите настапи на Светското првенство во Франција со дуел против стариот должник Тунис, селекција која сите добро се сеќаваме дека ни го уништи животниот сон наречен Олимписки игри.
10.01.2017, 20:30

РАКОМЕТ
Јуре Доленец се договори со Барселона
Ракометниот репрезентативец на Словенија, Јуре Доленец, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Монпелје и ќе се пресели во најтрофејниот европски клуб Барселона.
10.01.2017, 15:23

РАКОМЕТ
Червар: Повеќе пати мислев дека ќе се откажат, но успеав да им ја всадам најважната идеја!
Експедицијата на македонската ракометна репрезентација оваа вечер ќе отпатува за Софија од каде ќе има лет до Мец, а пред заминувањето на Светското првенство во Франција, најважните членови на селекцијата се погрижија да ја одработат својата задача пред македонските новинари.
09.01.2017, 16:19

РАКОМЕТ
Лазаров: Подготвени сме како никогаш, во Франција одиме со јасна желба!
Македонската ракометна репрезентација со три победи во контролните средби со Босна и Херцеговина ќе отпатува на светското првенство во Франција, но ако нешто е јасно во мислите на сите наши ракометари, тоа е дека нема да отидат со бело знаме на ракометниот мундијал кој стартува за два дена.
09.01.2017, 14:52

РАКОМЕТ
Младите ракометари изборија пласман на СП во Алжир
Младата ракометна репрезентација на Македонија избори пласман на Светското првенство во Алжир, откако го освои првото место на квалификацискиот турнир кој изминатите три дена се играше во Скопје.
06.01.2017, 16:56

РАКОМЕТ
Агенцијата за Млади и Спорт и додели 6,6 милиони денари на РФМ
Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт беше одржана прес-конференција на која беа присутни директорот на АМС, Марјан Спасески и првиот човек на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов.
05.01.2017, 14:21

РАКОМЕТ
Ракометарите втор пат ја победија БиХ
Македонските ракометари, во контролен натпрервар, одигран зад „затворени врати“, ја совлада Босна и Херцеговина 35:31. Овој дуел беше втор од трите закажани помеѓу двете репрезентации, Македонија победи на првиот одигран во вторникот (28:24), а третиот ќе се одигра в четврток.
05.01.2017, 10:12

РАКОМЕТ
Миркуловски: Ќе биде уште подобро, имаме добра иднина
Македонската репрезентација славеше на првиот пријателски меч против Босна и Херцеговина кој се одигра во СРЦ Кале во рамките на завршните подготовки во пресрет на Светското првенство во Франција.
04.01.2017, 14:24

РАКОМЕТ
Како Македонија ја „затвори“ БиХ: Школска акција со ефектен цепелин на Манасков и Георгиевски
Македонската сениорска ракометна репрезентација славеше на првиот од трите контрлни натпревари со Босна и Херцеговина во рамките на подготовките за Светското првенство во Франција.
04.01.2017, 11:54

РАКОМЕТ
Талески: Не очекував вакво сценарио
Филип Талески прераснува во еден од најважните членови на нашата ракометна репрезентација, а периодов паралелно со подготовките со сениорите, ќе игра и квалификациски натпревари со младинците.
04.01.2017, 11:49

РАКОМЕТ
Талески по Мундијалот се сели во Рајн Некар
Филип Талески по завршувањето на Светското првенство во Франција ќе се пресели во редовите на актуелниот германски првак Рајн Некар Левен, а нема да ја чека 2018 година како што првично се договорија двата клуба, објави Рајн Некар на својата официјална интернет страница.
03.01.2017, 12:58

РАКОМЕТ
Французите здивнаа, повредата на Карабатиќ не е сериозна
Еден од најдобрите светски ракометари Никола Карабатиќ го повредил скочниот зголб, но како што соопштија од француската репрезентација, повредата не е сериозна и тој ќе биде посогтвен за настап на Светското првенство кои за две недели ќе започне во Франција.
29.12.2016, 11:18

РАКОМЕТ
Червар: Две работи се најважни за играта на Македонија
Македонската сениорска репрезентација во јануари ја очекува настап на Светското првенство во Франција, па Лино Червар ништо не остава на случајноста и со напорни тренинзи максимално ги подготвува неговите воини за големиот предизвик.
27.12.2016, 14:54

РАКОМЕТ
Перфектна партија на Миркуловски за нова победа на Вецлар
Искусниот македонски бек, Филип Миркуловски одигра уште еден фантастичен меч за Вецлар во најсилниот ракометен шампионат на светот Бундеслигата.
22.12.2016, 11:14

РАКОМЕТ
Иранецот Јусефинеџад нов играч на РК Металург
Иранецот Амин Јусефинеџад е нов играч во редвовите на ракометниот клуб Металург. Јусефинеџад (20) е стандарден сениорски репрезентативец на Иран и игра на позиција лев бек.
20.12.2016, 14:21

РАКОМЕТ
Ракометарите започнаа со подготoвките, Червар бара дисциплина и ентузијазам
Селекторот Лино Червар со македонските ракометари, во вторникот, ги започна подготoвките за Светското првенство кое на 11 jануари наредната година ќе почне во Франција.
20.12.2016, 10:54

РАКОМЕТ
РФМ: Ракометарките наградени парично, Пепи Манасков во тимот на Червар
Ракометната федерација на Македонија ќе ги награди ракометарките со 10.000 евра за изборениот пласман во баражот за Светското првенство е една од одлуките која е донесена на четвртата седница на Управниот одбор. Исто така на седницата селекторот на машката репрезентација Лино Червар објави дека легендата на Мак ракометот Пепи Манасков ќе биде дел од стручниот штаб.
19.12.2016, 15:18

РАКОМЕТ
Начевски и Николов најдобри ракометни судии во светот
Ракометната судиска двојка од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов е избрана за најдобра во светот за оваа година. Изборот го организираше Светската ракометна федерација, IHF.
15.12.2016, 14:40

РАКОМЕТ
Романија и Данска во борба за полуфинале
Репрезентацијата на Норвешка избори пласман во полуфиналето на Европското првенство за ракометарки, додека за второто место во Групата 2, во директен дуел ќе решаваат Романија и Данска. Шансите за пласман во полуфиналето ги загуби олимпискиот првак Русија.
14.12.2016, 10:01

РАКОМЕТ
Шведска и Србија останаа без шанси за полуфинале
Ракометните репрезентациии на Шведска и Србија останаа без шанси за пласман во полуфиналето откако загубија и во второто коло во Групата 1, на Европското првенство. Последното коло во оваа група ќе ги одреди полуфиналистите, а за двете места конкурираат Франција, Холандија и Германија.
13.12.2016, 09:55

РАКОМЕТ
Голем повратник во репрезентацијата: Миркуловски ќе му помогне на Червар на СП во Франција
Лино Червар во овој момент ја одржува прес-конференцијата на која ќе го соопшти списокот на ракоментари кои ќе ја претставуваат Македонија на Светското ракометно првенство во Франција, а од неговата првична изјава се доби заклучок дека на мундијалот ќе добиеме помош од многу важен повратник во тимот.
12.12.2016, 12:53

РАКОМЕТ
Значајни промени: Червар објасни зошто ги изостави Ристовски и Јоноски за ракометниот мундијал
Лино Червар презентираше план со кој порача дека крајна цел на оваа репрезентација на Македонија ќе биде пласманот на едни Олимписки игри, па во своето излагање на денешната средба со новинарите беше крајно искрен и детално ја објасни секоја своја одлука која ја донесе пред СП во Франција.
12.12.2016, 12:51

РАКОМЕТ
Ново признание за нашиот капитен: Лазаров прогласен за најдобар десен бек на светот за 2016
Најдобриот македонски ракометар и капитен на националниот тим, Кирил Лазаров е прогласен за најдобар десен бек во светот за 2016 година во изборот на специјализираниот ракометен медиум „Handball-planet”.
10.12.2016, 17:45

РАКОМЕТ
Србија во последната секунда освои бод против Шведска
На Европското првенство за ракометарки кое се одржува во Шведска заврши првата фаза во групите А и Б. Пласман во наредната рунда изборија домаќинот Шведска, Србија, Шпанија, Германија, Франција и Холандија.
09.12.2016, 10:00

РАКОМЕТ
Алиловиќ има тромбоза, ја заврши сезоната
Поранешниот хрватски ракометен репрезентативец, голман на Веспрем, Мирко Алиловиќ, поради тешка болест, ја заврши сезоната.
08.12.2016, 15:04

РАКОМЕТ
Проектилот на Талески во Топ 5 голови во Лигата на шампионите
Составот на Металург доживеа пораз на гостувањето кај Ла Риоха со 31-25 и со тоа ги загуби сите шанси за пласман во наредната фаза во Лигата на шампионите, меѓутоа една мала утеха е фактот што еден од нивните најдобри играчи Филип Талески се најде на топ листите на Европската ракометна федерација (ЕХФ).
05.12.2016, 13:25

РАКОМЕТ
Херојскиот гол на Ѓорѓиевска во последната секунда вреден бараж за СП
На македонската репрезентација и требаше чудо и победа од седум голови разлика над фаворизираниот Исланд во последниот натпревар од квалификациската група за СП, но нашите девојки се покажаа во најдобро светло во најтешките моменти, и за среќа на крајно драматичен начин изборија бараж за СП.
05.12.2016, 11:57

РАКОМЕТ
Кире Лазаров предводник на идеалниот тим
Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, го предводи идеалниот тим на деветтото коло во Лигата на шампионите. Свое место во идеалната постава на колот избори и голманот на Вардар Страхиња Милиќ.
05.12.2016, 11:12

РАКОМЕТ
Ракометарките на квалификациски турнир за пласман на СП
Женската ракометна репрезентација на Македонија од петок до недела, во Торшван на Фарските острови ќе играат во квалификациите за пласман на Светското првенство. Од четирите селекции во групата првите две ќе изборат пласман во баражот.
02.12.2016, 10:07

РАКОМЕТ
Лазаров ја наполни мрежата на Бјерингбро, сигурна победа за Барселона
Кире Лазаров беше најефикасен во редовите на Барселона која оствари лесна и убедлива победа (34:19) против данскиот тим Бјерингбро/Силкеборг во групната фаза од Лигата на шампионите.
29.11.2016, 20:22

РАКОМЕТ
Челинџ куп: Пелистер против Спортинг Лисабон
Ракометарите на Пелистер го дознаа името на противникот со кого ќе играат во осминафиналето на Челинџ купот.
29.11.2016, 13:33

РАКОМЕТ
Кузмановски го пропушта ракометниот Мундијал
Филип Кузмановски поради повреда ќе го пропушти Светското ракометно првенство во Франција. Младиот играч на Металург се повреди во неделата на натпреварот со татран Прешов (26:20).
28.11.2016, 10:21

РАКОМЕТ
Прифатен предлогот на ЖРК Вардар, се враќа регионалната лига
На предлог на ЖРК Вардар по неколку години пауза повотрно ќе се игра женската регионална лига (VRHL).
24.11.2016, 13:49

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Мурињо го посочи најголемиот недостаток на Јунајтед по ремито со Ливерпул
Жозе Мурињо не беше премногу импресиониран од нерешениот исход на големото дерби меѓу Манчестер Јуна...
ФУДБАЛ
Мурињо и Клоп се „зајадоа“ крај аут линијата, Жозе објасни зошто влезе во клинч со Германецот
ФУДБАЛ
Стеван Јоветиќ им пресуди на „Кралевите"
ФУДБАЛ
Рамос ја искоментира одлуката на Зидан за променетата формација против Севилја
ФУДБАЛ
Ловрен заборави како се вика „џокерот“ на Мурињо и стана хит во Англија

ВИДЕО ВЕСТИ

Руди Гарсија влезе во расправија со судијата, па со мобилниот телефон му докажуваше дека греши
Марсеј беше декласиран на домашен терен од Монако во големото дерби кое се одигра изминатава недела, но ставајќи ја на страна лошата игра на неговите играчи, тренерот Руди Гарсија имаше и една забелешка до судиите при еден од четирите гола на тимот од кнежевството (1:4).
ФУДБАЛ
Бака се залета да го изведе пеналот додека Харт правеше необичен ритуал, Таљавенто спречи бизарен погодок
КОШАРКА
Голден Стејт го понижи Кливленд во „Оракл арената“
ФУДБАЛ
Роналдо со директна замерка до Рамос по голот на Јоветиќ: Мора да ја вклучиме главата, смирено да му…

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Асот на Реал донел одлука: Роналдо знае на која позиција ќе игра неговиот син
ФУДБАЛ
Ибрахимовиќ направи уникатна анализа и објасни зошто Кристијано никогаш нема да биде како Бразилецот Роналдо
ФУДБАЛ
Магија која остава без здив: Марсело со нереален прием ги „излуде“ фановите на Реал, играчот на Севиља не знаеше каде е топката
ФУДБАЛ
Пике предизвика скандал во Шпанија по ремито со Виљареал: Го виде ли ова…
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум