АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

ТЕНИС
Федерер сигурно ќе игра до 2019 година
Роџер Федерер, на радост на армијата навивачи, го продолжил договорот со турнирот во родниот Базел до 2019 година.
 

ТЕНИС
Дежа ву за Едмунд: Противникот беснее, тој службено го добива мечот
Пред 15 дена британскиот тенисер Кајл Едмунд службено го доби мечот од Дејвис Купот против Канаѓанецот Денис Шаповалов, откако овој го погоди главниот судија со топче во окото за што следеше дисквалификација.
21.02.2017, 13:14

ММА
Дејан Стефаноски се подготвува за нова борба
Велешанецот Дејан Стефаноски зад себе има 7 борби, од кои 6 победи и само еден пораз. Ова младо момче го има освоено и интернационалниот шампионски појас во ММА (мешани борачки вештини), кој е прв ваков појас во Македонија од Интернационален карактер.
17.02.2017, 11:58

СКИЈАЊЕ
Ристевски се пласираше во второто квалификациско возење во велеслалом, Симјановска го заврши настапот во Сент Мориц
Четиримината македонски скијачи настапија на денешните квалификации за велеслалом на Светското првенство во скијање кое се одржува со Сент Мориц, а по првата извозена квалификациска трка, стана јасно дека само еден ќе се бори за пласман во главната трка.
16.02.2017, 13:15

СКИЈАЊЕ
СП скијање: Четворица Македонци потврдени во квалификацискиот велеслалом
Лука Божиновски, Антонио Ристевски, Марјан Нашоку и Виктор Петров ќе бидат четиримината скијачи од Македонија што утре ќе настапат во квалификациите за велеслалом на Светското првенство во скијање што се одржува во Сент Мориц.
15.02.2017, 20:45

КАРАТЕ
Карате репрезентацијата на ЕП за кадети и јуниори во Софија
Карате репрезентацијата на Македонија ќе земе учество на Европското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У-21, кое ќе се одржи во периодот 17-19.02 во Софија, Бугарија.
14.02.2017, 15:12

БОКС
Мејведер и МекГрегор договориле борба од милијарда долари?
Британските и американските медиуми пренесоа дека Конор МекГрегор и Флојд Мејведер договориле бокс меч во Лас Вегас вреден една милијарди долари.
14.02.2017, 14:47

ТУЖБА
Американската влада го тужи Армстронг за 98,5 милиони евра
Ленс Армстронг не успеа пред судот да издејствува да биде отфрлена тужбата на американската Влада вредна 98,5 милиони долари.
14.02.2017, 12:55

АТЛЕТИКА
Савинова остана без златото од Лондон
Марија Савинова, која во 2012 година на трката на 800 метри, на ОИ во Лондон, го освои златниот медал, остана без најсјаното одличје, поради користење на недозволени супстанци. Исто така, на Савинова и се избришани сите резултати кои ги постигнала во периодот од 2010 до 2013 година.
10.02.2017, 14:12

АТЛЕТИКА
Дибаба собори уште еден светски рекорд
Атлетичарката од Етиопија Гензебе Дибаба, на меѓународниот митинг во шпанскиот град Сабадељ, го собори светскиот рекорд на 2.000 метри во сала.
08.02.2017, 12:50

ТЕНИС
Бичкова излезе со сензационално набројување: Секоја десетта тенисерка е лезбијка!
Русинката Екатерина Бичкова е позната за сите оние кои редовно ги следат случувањата во белиот спорт, тенисерка за која добро познато е дека своите најдобри денови ги имаше пред десетина години кога дојде и до својот најдобар ранкинг на ВТА листата (66).
07.02.2017, 22:00

ТЕНИС
Судијата кој доби нокдаун од Шаповалов: Изгледав како Роки Балбоа, морав да…
Дејвис куп пресметката меѓу Велика Британија и Канада заврши неславно поради потегот на Денис Шаповалов, младата тениска надеж која при негатива во петтиот одлучувачки сет реагираше крајно нервозно и го погоди главниот судија во окото.
07.02.2017, 13:16

ЛОНДОН
Руските атлетичари нема да учествуваат на СП во Лондон
Руските атлетичари ќе го пропуштат и Светското првенство во Лондон откако Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) реши на оваа земја да и ја продолжи суспензијата поради допонг скандалите.
07.02.2017, 10:01

НФЛ
Некој добро ќе се збогати: Украден шампионскиот дрес на најголемата ѕвезда на „Супербоул“
Њу Ингланд успеа на направи пресврт кој не се памети во историјата на НФЛ финалињата и да стигне до петтата шампионска титула, но покрај сензационалното враќање, „Супербоул“ спектаклот сега ни донесе и една необична ситуација која всушност ја откри најдобриот играч на натпреварот.
06.02.2017, 14:11

ТЕНИС
Дејвис куп: Канада дисквалификувана, Шаповалов со топче го погоди судијата
Тениската репрезентација на Канада е дисквалификувана од Дејвис купот, откако на мечот со Велика Британија играч со топче го погодил судијата во окото.
06.02.2017, 10:25

НФЛ
Супербоул: Историски пресврт и титула за Њу Ингланд
Њу Ингланд Петриотс ја освоија петтата титула во НФЛ. Њу Ингланд во Супербоул финалето, со голем пресврт, ја надополнија негативата од 25 поени и славеа над Атланта Фалконс 34:28.
06.02.2017, 10:04

СПОРТБИЗ
График на денот: Колку чинат билетите за водечките спортски настани?
Кога во неделата ќе започне 51-виот „Супер Боул“ – финалето на сезоната во Националната фудбалска лига на САД, само мал дел од оние кои ќе го гледаат, ќе имаат среќа да бидат на стадионот во Хјустон, коментира „Statista“.
04.02.2017, 15:52

ТЕНИС
Австралија и Франција го минаа првото коло во Дејвис купот
Поради временската разлика веќе се одиграа мечевите од вториот ден, во 1. коло во Дејвис купот, во Мелбурн и Токио.
04.02.2017, 13:21

СКОПЈЕ
Бесплатен прв тренинг во Bodytec
Единствениот Bodytec центар во Македонија нуди бесплатен прв тренинг со што веднаш може да се почувствуваат ефектите од истиот.
01.02.2017, 08:00

ТЕНИС
Пет Кеш: Федерер мамеше, Федерер: Кеш претерува
Поранешниот тенисер Пет Кеш го критикуваше Роџер Федерер поради медицинскиот тајм-аут, кој Швајцарецот го побара по завршувањето на четвртиот сет, во финалниот меч против Рафаел надал на Аустралијан Опен. Кеш го нарече Федерер „измамник“.
30.01.2017, 15:21

ТЕНИС
ВТА: Ранкинг на кариерата за Ѓорческа, Серена се врати на првото место
Серена Вилијамс со освоената титула на Аустралијан Опен се врати на челната позиција на ВТА листата. Осовјувачката на рекордни 23 грен слем трофеи во опен ерата, на првата позиција ја мина Анжелик Кербер. На најновата ВТА листа најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го бележи својот најдобар пласман, таа се наоѓа на 192-то место.
30.01.2017, 10:08

ТЕНИС
АТП: Мари лидер, Федерер се врати во Топ 10
Енди Мари ја зголеми предноста на челната позиција на АТП листата во однос на Новак Ѓоковиќ по завршениот Аустралијан Опен, иако двајцата испаднаа во раната фаза на турнирот. Роџер Федерер кој победи во Мелбурн се врати во Топ 10 на АТП листата.
30.01.2017, 09:55

ТЕНИС
Димитров не успеа, Надал избори финале против Федерер
Бугаринот Григор Димитров го одигра најдобриот меч во кариерата но не успеа да го победи Рафаел Надал во полуфиналето на Аустралијан Опен. Шпанецот славеше во пет сета 6:3, 5:7, 7:6, 6:7, 6:4 и во финалето ќе игра против Роџер Федерер.
27.01.2017, 16:15

ТЕНИС
АО: Матек-Сендс и Шафаржова победија во дубл
Американката Бетани Матек-Сендс и Чехињата Луси Шафаржова ја освоија титулата во двојки на Отовореното тениско првенство на Австралија.
27.01.2017, 12:05

ТЕНИС
Федерер се пласира во 28-то грен слем финале во кариерата
Роџер Федерер го доби Стан Вавринка со 3:2 (7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3) во сешвајцарското полуфинале на Аустралијан Опен. Федерер, в недела, ќе игра во своето 28-мо грен слем финале и ќе се обиде да ја освои петтата титула на Аустралијан Опен, откако најдобар во Мелбурн беше во 2004, 2006, 2007 и 2010 година.
26.01.2017, 13:40

ТЕНИС
Сестринско финале во Мелбурн
Сестрите Вилијамс, Венус и Серена, ќе се борат за титулата на првиот гренс лем во сезоната, Аустралијан Опен. Во полуфиналето Венус (36) по голема борба ја победи сонародничката Коко Вандевеј, додека Серена (35) експресно славеше над уште една ветеранка, Мирјана Лучиќ-Барони.
26.01.2017, 09:54

ТЕНИС
Надал го збриша Раониќ
Рафаел Надал е последниот полуфиналист на Аустралијан Опен. Шпанецот во четвртфиналето славеше над Милош Раониќ во три сета 6:4, 7:6, 6:4.
25.01.2017, 13:04

ТЕНИС
Серена и Лучиќ-Барони полуфиналистки на АО
Серена Вилијамс го продолжи походот кон 23-та грен слем титула, додека Хрватката Мирјана Лучиќ-Барони го повтори својот најдобар резултат во кариерата со пласманот во полуфиналето на Аустралијан Опен. Серена рутински славеше над Џоана Конте, додека Лучиќ-Барони ја елиминира петтата носителка Каролина Плишкова.
25.01.2017, 10:11

ТЕНИС
Димитров во полуфиналето на АО
Григор Димитров го совлада Давид Гофан со 3:0 и се пласира во полуфиналето на Аустралијан Опен. Бугарскиот тенисер втор пат во кариерата ќе игра во полуфиналето на накој од грен слем турнирите, пред три години играше во полуфиналето на Вимблдон.
25.01.2017, 10:09

ТЕНИС
Си се „испукаа“ за време на паузата: Вавринка и Цонга се „фатија за гуша“ во Мелбурн
Стен Вавринка по нешто повеќе од два часа го среди Жо Вилфред Цонга (7-6, 6-4, 6-3) и обезбеди пласман во полуфиналето на Австралија Опен каде ќе ги одмери силите со неговиот добар пријател и сонародник Рожер Федерер.
24.01.2017, 12:53

ТЕНИС
Виландер шокираше со изјавата: Ново финале меѓу Надал и Федерер е погубно за тенисот!
Матс Виландер е специјален експерт за „Еуроспорт“ и тој ја има главната улога за коментирање на сите актуелности и случувања на Австралија Опен, турнир на кој досега видовме две големи изненадувања кои никој не ги очекуваше.
24.01.2017, 11:56

ТЕНИС
Јотовски застана на последното скалило во Вестон
Најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски не избори пласман во главната фаза на ИТФ фјучерсот во Вестон, Флорида (САД) кој се игра на земјена подлога.
24.01.2017, 11:55

ТЕНИС
Федерер закажа полуфинале со Вавринка
Роџер Федерер експресно избори пласман во полуфиналето на Аустралијан Опен каде го чека сонародникот Стан Вавринка кој претходно славеше над Жо-Вилфред Цонга со 3:0.
24.01.2017, 11:27

ТЕНИС
Венус Вилијамс-Вандервеј прво полуфинале во Мелбурн
Американките Венус Вилијамс и Коко Вандервеј ја формираа првата полуфинална двојка на женскиот дел од грен слем турнирот во Мелбурн. Венус во четвртфиналето ја порази Анастасија Пављученкова, додека Вендервеј направи големо изненадување со победата над Гарбине Мугуруса.
24.01.2017, 10:07

ТЕНИС
АО: Вавринка прв полуфиналист
Четвртиот носител Швајцарецот Стан Вавринка е првиот полуфиналист на Аустралијан Опен. Вавринка во четвртфиналето славеше против Жо-Вилфред Цонга со 3:0 (7:6, 6:4, 6:3).
24.01.2017, 10:05

ТЕНИС
АО: Надал, Димитров, Гофан, Раониќ четвртфиналисти во Мелбурн
Давид Гофан, Милош Раониќ, Рафаел Надал и Григор Димитров ја комплетираа листата на четвртфиналисти на Аустралијан Опен. Четворицата, во понеделникот, одиграа по четири сета против опонентите, пред да се пласираат меѓу најдобрите осум на првиот грен слем во сезоната.
23.01.2017, 14:42

ТЕНИС
АО: Четвртфинале за Серена, Лучиќ-Барони, Плишкова и Конта
Серена Вилијамс, Џоана Конта, Каролина Плишкова и Мирјана Лучиќ-Барони се пласираа во четвртфиналето на Аустралијан Опен.
23.01.2017, 12:06

ЛОНДОН
Рекорден седми Мастерс за О’Саливен
Рони О’Саливен ј освои рекордната седма титула на Мастерсот во Лондон, откако во финалето го совлада Џо Пери со 10-7.Еден од најдобрите снукер играчи во историјата стана рекордер со освоените седум титули на мастерс турнирите.
23.01.2017, 10:03

ФИТНЕС
Иновативна фитнес метода достапна во Скопје: Само со 20 минути неделен тренинг до поздраво и поцврсто тело
Концептот Bodytec е базиран на едноставен персонален фитнес тренинг со помош на електро-мускулна стимулација (ЕМС). Bodytec е водечко светско ЕМС решение и пионер на ЕМС технологијата во Македонија.
23.01.2017, 09:01

ТЕНИС
Надал со херојски пресврт го „скрши“ Зверев, големиот суперталент ги собра овациите со неверојатен поен
Рафаел Надал успеа да се врати од крајно незгодна ситуација и да го скрши отпорот на суперталентираниот Александер Зверев, во меч кој едноставно можеа само да уживаат сите присутни тениски фанови на Род Лејвер арената, но секако и оние покрај малите екрани кои останаа будни во раните утрински часови.
21.01.2017, 13:25

ТЕНИС
Рожер не врати во годините: Федерер го преслуша Бердих за 90 минути и си закажа пресметка со Нишикори
Тениските фанови беа скратени од задоволството да го гледаат Рожер Федерер во изминативе шест месеци, но дека швајцарскиот маестро се уште може да понуди спектакуларен тенис на 35-годишна возраст денека најдобро се увери Томаш Бердих кој едноставно беше збришан од централниот терен на Австралија Опен.
20.01.2017, 14:46

ТЕНИС
Сензација во Мелбурн, Истомин го детронизира Ѓоковиќ
Узбекистанецот Денис Истомин го направи едно од најголемите изненадувања во изминатата деценија на грен слем турнирите откако во второто коло го елиминира бранителот на титулата и шесткратниот освојувач на Аустралијан Опен, Новак Ѓоковиќ.
19.01.2017, 13:34

ТЕНИС
Трамп му испрати интересна порака на Надал, Шпанецот му возврати искрено и доста дрско
Рафаел Надал утре наутро ќе го одигра својот втор натпревар на Австралија Опен, но наместо за неговиот следен противник Маркос Багдатис, светската тениска јавност пишува за една изјава која ја даде американскиот претседател, Доналд Трумп.
18.01.2017, 14:22

ТЕНИС
Троицки збесна откако беше оштетен за еден поен, па и се нафрли на хрватската судијка Чичак
Виктор Троицки е познат по тоа што често знае да ги загуби нервите со тениските судии, а во едно такво издание се прикажа и во второто коло на Австралија Опен, односно на неговиот меч против Паоло Лоренци.
18.01.2017, 12:56

ТЕНИС
Разиграниот Ѓоковиќ не дозволи реприза на Доха и лесно го среди Вердаско во Мелбурн
Предвидувањата беа дека Новак Ѓоковиќ го доби најтешкиот противник од фаворитите со оглед на тоа што ждрепката посака да се падне со Фернандо Вердаско, но за разлика од мечот кој го понуди шпанскиот тенисер пред две недели во Доха, ова утро не гледавме ни одблиску изедначен натпревар како споменатиот.
17.01.2017, 12:18

ТЕНИС
Алмагро одигра само 20 минути и предизвика бура на Австралија Опен: Имам 10 милиони, не играм за 50 илјади долари!
Николас Алмагро пред неколку години важеше за тенисер од најголемата светска елита и постојан член од тенискиот топ 10, но во последно време игра далеку од очекувањата и се почесто ги завршува грен-слем турнирите уште во раната фаза.
16.01.2017, 12:45

СКИЈАЊЕ
Откажани спустот за жени во Алтенмарк и спустот за мажи во Венген
Спустот за скијачки во првенството за Светскиот куп требаше да се вози во саботата во Алтенмарк и спустот за скијачи во Венген се откажани поради лошите временски услови, објавија оранизаторите.
14.01.2017, 13:22

ТЕНИС
Лина Ѓорчевска загуби на чекор пред главниот турнир
Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го заврши настапот на Аустралиан Опен 2017.
14.01.2017, 11:04

ТЕНИС
Искусната Фогеле последна пречка за Ѓорческа на патот до главната фаза
Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен.
13.01.2017, 14:18

ТЕНИС
Лина „меле“ во Мелбурн: Ѓорческа ја почисти фаворизираната Унгарка и се пласираше во последното коло на Австралија опен!
Лина Ѓорческа направи уште еден подвиг на Австралија опен, па така по вчерашната премиерна и деби победа на грен слем турнирите, нашата најдобра тенисерка денеска и одржа лекција на уште една противничка за пласман во завршното трето коло од квалификациите.
13.01.2017, 12:03

ТЕНИС
АО: Мари на стартот со Марченко, Ѓоковиќ со Вердаско
Новак Ѓоковиќ одбраната на титулата на Аустралијан Опен ќе ја започне против Шпанецот Фернандо Вердаско, додека првиот носител на грен слемот во Мелбурн Енди Мари на стартот ќе се сретне со Украинецот Иља Марченко.
13.01.2017, 10:05

ТЕНИС
Неверојатен хуманитарен потег: Ѓоковиќ играше во инвалидска количка!
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ организираше сопствен хуманитарен настан во Мелбурн, за да обезбеди средства за неговата фондација која го помага раниот развој на децата во Србија.
12.01.2017, 11:43

ТЕНИС
Ѓорческа успешно ја мина првата пречка во Мелбурн
Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успеа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонка која забележала победа на еден Грен слем турнир.
12.01.2017, 09:03

ТЕНИС
Ѓорческа против Викари на Аустралијан Опен
Најдобрата спортискта на Македонија за 2016 година, тенисерката Лина Ѓорческа, во четврток во раните утрински часови, ќе настапи во првото квалификациско коло на гренс слем турнирот Аустралијан Опен.
11.01.2017, 11:39

ТЕНИС
Тенисер суспендиран на седум години поради местење на натпревари
Австралискиот тенисер Ник Линдал поради местење на мечеви доби седумгодишна суспензија и парична казна од 35.000 долари.
10.01.2017, 12:19

ТЕНИС
Јотовски пред пласман во главната фаза на фјучерсот во САД
Првиот македонски рекет, Томислав Јотовски е пред пласман во главната фаза на ИТФ фјучерсот во Плантејшн, Соединетите Американски Држави. Имено нашиот ас успешно ја мина и третата квалификациска рунда и тоа убедливо без загубен гејм против Иван Калин од Русија.
09.01.2017, 11:50

ТЕНИС
Тоа е тој спортски дух: Федерер со одличен гест ја освои публиката во Австралија
Рожер Федерер по голема битка и борба доживеа пораз од младиот Александар Зверев на мечот од Хопман Купот кој се одржува во Австралија, меѓутоа резултатот од овој меч остана во сенка на одличниот спортски гест на Швајцарецот во првиот сет.
04.01.2017, 14:27

ТЕНИС
Сестрите Вилијамс лошо ја започнаа 2017 година
Сестрите Вилијамс, Серена и Венус, лошо ја започнаа новата година. Серена не успеа да се пласира во четвртфиналето на турнирот во Окланд, додека Венус поради повреда се повлече од овој турнир.
04.01.2017, 11:37

ТЕНИС
Ѓоковиќ искрен: Ми фалат мечевите со Надал
Вториот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ призна дека му фалат мечевите со неговиот голем ривал Рафаел Надал.
03.01.2017, 15:16

ОДБОЈКА
Предизвик за нашиот стратег: Миленкоски е нов селектор на Турција
Искусниот македонски стратег, Јошко Миленкоски е назначен за нов кормилар на машката сениорска репрезентација на Турција.
30.12.2016, 19:45

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Црногорец го погоди невозможното, 6+ на Сити и точно 6 голови на Атлетико, заработи 13.500 евра
Фудбалската Лига на шампиони, во вторникот, на фудбалските фанови им понуди вистински спектакл, а на...
ФУДБАЛ
Обична фотографија од соблекувалната откри чудна и мистериозна тајна на ѕвездата на Јувентус
ФУДБАЛ
Фалкао изрежира спектакуларна лоб бравура, Сити со луд пресврт го победи Монако на „Итихад"
ФУДБАЛ
Флорентино Перез го сака Меси во Реал!?
ФУДБАЛ
Може ли „росонерите" да останат без најголемиот талент: Раиола го „буши" договорот на Донарума со Милан

ВИДЕО ВЕСТИ

Алегри на нестварен начин ги погоди двете замени кои му донесоа победа на Јуве, Варди му даде живот на Лестер во Севилја
Масимлијано Алегри се најде под жесток притисок поради тоа што одлучи да го отстрани Леонардо Бонучи од тимот во пресрет на важниот дуел со Порто во Лигата на шампионите, но сепак на крајот херојт на првиот осминафинален дуел меѓу овие два тима кој се одигра на „Драгао“ е токму тренерот на Јувентус кој на нестварен начин ги погоди двете замени кои му донесоа победа од 0:2.
ФУДБАЛ
Нереално - oва го нема никаде: Замена со грб спаси погодок на гол линија, играчите „мртви-ладни“
ФУДБАЛ
Гризман се обиде да му се меша во работата на Симеоне, следеше казна и добра лекција од Аргентинецот
ФУДБАЛ
„Новиот Анри“ со два брилијантни потези го посрамоти стоперот на Гвардиола и стана топ тема на интернет

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Ракитиќ откри дека Меси му ја купил куќата на својот сосед поради бизарна причина
ФУДБАЛ
Џон Тери го доведе до совршенство необичниот трик на Озил, Давид Луиз остана воодушевен
ФУДБАЛ
Мурињо откри кон колку играчи Јунајтед ќе цели во летниот преоден рок
ФУДБАЛ
15 години подоцна: Роналдо откри што се крие зад неговата најлуда фризура која беше хит на СП
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум