АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА

ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
Овојпат се појавија информации во врска со спецификациите на најмоќната нова Nokia, којашто ќе биде најавена на MWC саемот во Барселона!
 

ТЕХНОЛОГИЈА
Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
18.01.2017, 16:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата на сексуалната содржина и бесплатно да ја користат популарната мрежа за видео хостинг.
18.01.2017, 13:30

ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30

ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45

ТЕХНОЛОГИЈА
Иднината е тука: Компанија отпушти 34 вработени и ги замени со вештачка интелигенција
Јапонска компанија отпушти 34 работници и ги замени со специјален систем за вештачка интелигенција.
16.01.2017, 17:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Apple подготвува три нови модели на iPad
Apple во текот на оваа година би можеле да претстават дури три нови модели на таблети со дијагонала на екран од 9,7 до 12,9 инчи.
14.01.2017, 12:21

ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?
Минатата година може да се каже дека беше година и на виртуелната, но и на проширената реалност, но една технологија наскоро може да стане многу попопуларна.
13.01.2017, 17:00

ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
Сервисот за пораки "WhatsApp", секогаш истакнува дека допишувањето преку таа мрежа за комуникација е шифрирано и заштитено, но сега било откриено дека не е баш така.
13.01.2017, 16:06

ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
Adobe повторно ќе им го олесни животот на дизајнерите и фотографите – претставен е концепт за гласовен асистент за уредување на фотографиите.
13.01.2017, 13:59

ТЕХНОЛОГИЈА
Моќен процесор и 6GB RAM: Со овој телефон Huawei ќе ги нападне Apple и Samsung
Huawei Р10 на пазарот би требало да се појави во текот на март или април оваа година и според експертите, токму овој телефон ќе биде директна закана за конкурентните модели на Apple и Samsung.
12.01.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Apple забрзано работи на својот производ со кој што ќе го потресе пазарот
Американски Apple веќе ги развива своите паметни очила, а се очекува дека таквите VR очила ќе бидат претставени веќе оваа година.
12.01.2017, 16:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
На саемот за потрошувачка електроника CES веќе се претставени неколку интересни уреди за идните „паметни домови“.
11.01.2017, 20:00

ОТВ-4
Мистериозно летало на САД е во орбитата веќе 600 дена: Никој не ја знае неговата мисија
Некои мислења се дека станува збор за авион во мисија да ги уништи шпионските сателити или евентуално да послужи како вселенски бомбардер.
11.01.2017, 10:34

ТЕХНОЛОГИЈА
Google Chrome апсолутно доминантен во 2016-та година
Почетокот на минатата година најави промена на трендовите, а сето тоа доби потврда по крајот на 2016-та година.
10.01.2017, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Брачен пар од Словенија заработи богатство од „Мачката која што зборува"
Едни од најбогатите Словенци, основачите и сопствениците на компанијата која што стои зад мегапопуларната игра Talking Tom, наводно ја продале својата компанија на инвеститори од Кина за една милијарда евра!
10.01.2017, 14:55

ТЕХНОЛОГИЈА
Hub Robot: Ова е домашниот помошник на иднината
Кога станарите ќе заминат на работа, тогаш „се буди“ и роботот на LG кој што ќе започне да го чисти станот, ќе ја вклучи машината за перење на алишта и ќе ја загрее печката пред станарите да се вратат дома.
09.01.2017, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Се случи и тоа: Претставена е првата паметна четка за коса
Станува збор за паметна четка за коса која што ќе ви дава информации за квалитетот на вашата коса и ќе ви дели совети.
09.01.2017, 14:43

ТЕХНОЛОГИЈА
USB стикот со најголем капацитет на светот: 2 терабајти во вашиот џеб!
Kingston ги помести границите и деновиве го претстави својот USB стик во кој што може да се сместат 70 часови на видео материјал снимен во 4К резолуција.
05.01.2017, 14:46

КИНА
Вакво нешто не сте виделе: Како Кинезите градат мост со помош на машина-чудовиште
Кинеската економија со децении наназад е во раст, а за да бележи константен раст потребно е да се обезбедат бројни предуслови. Еден од нив е инфраструктурата, односно изградбата на сообраќајници, копање на тунели и градење на мостови.
05.01.2017, 09:15

ТЕХНОЛОГИЈА
„Најдобриот лаптоп" пристигнува во хибридна верзија
Еден од најдобрите, а за некои и најдобриот преносен компјутер на светот – Dell XPS 13 пристигнува во хибридна верзија и сега ќе може да се користи и како таблет.
04.01.2017, 15:00

СЕУЛ
Џиновски робот наскоро ќе ја чуваа границата на Јужна Кореја
Џиновски робот што оди како човек ги направи првите чекори кон доминација во светот, пренесува Fox News.
04.01.2017, 09:11

ТЕХНОЛОГИЈА
Идеален производ за во Македонија: Со „паметен шал" против загадениот воздух
Wair е паметен шал кој што има вградена респираторна маска со која што „ќе го победите“ загадениот воздух во Македонија, а истовремено ќе изгледате модерно.
03.01.2017, 15:00

САМСУНГ
Јануари за некои корисници на Galaxy ќе биде одличен месец...
Најдобрите и најпопуларни телефони на јужнокорејски Самсунг – Galaxy S7 и S7 Edge на почетокот од идната година ќе станат уште подобри и помоќни.
31.12.2016, 12:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Google донесе одлука: Ќе се бришат страниците кои што го негираат холокаустот
Откако Google се соочи со сериозни критики поради резултатите од пребарувањата на кои што можат да се најдат бројни страници кои што го негираат холокаустот, интернет гигантот одлучи да реагира.
30.12.2016, 15:09

ТЕХНОЛОГИЈА
Отпорни на вода и прашина: Пристигнуваат врвни звучници кои што лебдат во воздух!
За љубителите на врвниот звук, овој корејски производител произведе звучници кои што лебдат во воздух, додека истовремено нудат врвно аудио доживување.
29.12.2016, 13:30

ТЕХНОЛОГИЈА
Не го очекуваа ова: Новата генерација на MacBook на Apple за прв пат доби негативни оценки
Откако со години наназад во своите препораки, Consumer Reports ја фалеше исклучителната долготрајност на батериите на MacBook на Apple, тоа повеќе не е случај.
28.12.2016, 15:04

ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнуваат нови геџети: Може ли Google да ги импресионира корисниците и да го „стресе" пазарот?
Google во соработка со хардверски партнери ќе претстави два паметни часовници кои што работат на оперативниот систем Android Wear.
27.12.2016, 14:27

ТЕХНОЛОГИЈА
Погледнете како изгледал интернетот пред повеќе од 40 години
Дејвид Њубери, девелопер во Art Tracks Initiative во музејот за уметност во Карнеџи, Питсбург – пронашол мапа од целиот интернет, поконкретно, онаков како што изгледал во 1973-та година.
26.12.2016, 15:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
Holo-Cam е нова технологија која што во живо прикажува 3Д холограми на луѓе во реално време со помош на евтин 3Д холограмски проектор и екранот од вашиот паметен телефон, таблет или компјутер.
23.12.2016, 14:30

ТЕХНОЛОГИЈА
Кој сака да гледа порнографија на интернет, ќе мора да плати...
Американски политичар предложи закон според кој сите компјутери и останати паметни уреди со пристап на интернет ќе мора да бидат испорачувани со софтвер кој ќе ги блокира порнографските содржини.
22.12.2016, 16:00

САМСУНГ
Не им се брза: Самсунг ќе го одложи претставувањето на Galaxy S8?
Според првичните информации, се очекуваше дека јужнокорејската компанија ќе ги претстави Galaxy S8 и Galaxy S8 Edge на самиот почеток од новата 2017-та година, но се чини дека тоа нема да се случи.
21.12.2016, 15:02

ТЕХНОЛОГИЈА
Техничкиот директор на Твитер поднесе оставка
Техничкиот директор на Твитер, Адам Месинџер, потврди поднел оставка, со што само ја потврди претходната најава за отпуштање на вработените од оваа американска социјална мрежа.
21.12.2016, 11:23

ТЕХНОЛОГИЈА
Новата верзија на WhatsApp доаѓа со две доста барани опции
Новата верзија на популарната апликација за комуникација – WhatsApp, ќе овозможи бришење на испратените пораки, фотографии и видеозаписи.
20.12.2016, 18:30

ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
“Mонструм” од телефон во вистинска смисла на зборот: Oва најмоќниот паметен телефон на сите времиња!
Компанијата Turing Robotics Industries го најави Turing Monolith Chaconne паметниот телефон, којшто според своите карактеристики ќе биде вистински змеј помеѓу мобилните уреди.
20.12.2016, 13:02

ХИКАРИ
И тоа се случи: Јапонците направија виртуелна девојка која сака крофни, цртани и подготвува пржени јајца
Хикари Азума има 20 години и висока е 158 сантиметри. Сака крофни, јапонски цртани филмови и знае да подготви пржени јајца. Не сака инсекти и нејзиниот сон е да стане хероина која им помага на луѓето. Ова делува како опис на некој сајт за запознавање, но не е. Ова е описот на холограмската машина која ја дизајнирала јапонска компанија за да ги усреќи луѓето.
20.12.2016, 11:26

ТЕХНОЛОГИЈА
Русин направил робот како од "Аватар"
Во Јужна Кореја бил тестиран робот налик на тој од филмот "Аватар". Машината поседува роботски раце и нозе и посебна кабина за лицето кое управува со целиот механизам.
19.12.2016, 16:46

ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук им објави војна на лажните вести
На социјалните мрежи се повеќе кружат лажни вести, а американските медиуми веќе во неколку наврати известуваа за многуте веб страници од Велес кои што пласирале лажни вести за време на претседателските избори во САД.
19.12.2016, 15:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Ги обожувате видео игрите? Американската армија бара искусни гејмери за управување на нивните борбени дронови
Доколку сте љубител на видео игрите, посебно на оние со акциона и воена тематика, тогаш голема е веројатноста некогаш да сте посакале да ги употребите вашите гејмерски вештини во „реалниот живот“.
15.12.2016, 14:07

ТЕХНОЛОГИЈА
Huawei P9 дебитира на македонскиот пазар во сина боја
Првиот паметен телефон во светот, ко-развиен во соработка со легендарниот бренд - Leica - Huawei P9 сега е достапен и на македонскиот пазар во уникатна сина боја.
15.12.2016, 11:43

ТЕХНОЛОГИЈА
Ова никој не го очекуваше: Google се откажува од својот голем проект...
Google, односно во овој случај главната компанија Alphabet, одлучи да ја промени стратегијата кога станува збор развојот на автономни автомобили.
14.12.2016, 21:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како звучи кога вештачка интелигенција ќе направи поп песна
Досега со помош на вештачката интелигенција беа направени џез нумери, но ова е прв пат вештачката интелигенција да направи поп песна.
14.12.2016, 15:07

ТЕХНОЛОГИЈА
Опасен Ransomware: Внимавајте на мејловите кои што ги добивате овие денови...
Корисниците чии што компјутери се заразени со овој опасен ransomware, можат бесплатно да го отклучат својот компјутер ако линкот со тој малвер несвесно го испратат на други лица.
13.12.2016, 18:00

НОКИА
Нокиа има одлична стратегија за враќање „на сцена": Првите паметни телефони ќе имаат многу ниска цена
Првите паметни телефони на Нокиа би требало да се појават на пазарот веќе идната година, пренесува Phone Arena.
13.12.2016, 15:19

ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук незапирливо да расте: Купи 68 компании и потроши над 23 милијарди долари
Фејсбук за првата компанија која што ја превзеде плати 200 илјади долари, а десетина години подоцна најголемата социјална мрежа на светот порасна толку многу, што за WhatsApp без проблем плати 19 милијарди долари.
09.12.2016, 15:16

ТЕХНОЛОГИЈА
Дали е ова причината поради која експлодираа батериите на Galaxy Note 7?
Истрагата на Самсунг во врска со проблемите со батеријата на Galaxy Note 7 и натаму траат, но експертите веруваат дека можеби веќе ја знаат причината за „експлозиите“.
09.12.2016, 12:30

ТЕХНОЛОГИЈА
Ова се најинтересните проекти на кои што работат инженерите на Фејсбук
Инженерите на Фејсбук неодамна на Марк Цукерберг му ги претставиле проектите на чиј што развој работеле во изминатите неколку месеци.
07.12.2016, 13:01

ТЕХНОЛОГИЈА
Дали ќе „настрадате" и вие? WhatsApp наскоро ќе престане да работи на постарите телефони
Ако користите стар паметен телефон и ја користите WhatsApp апликацијата за комуникација, можеби за Нова година треба да си подарите нов телефон, пренесува Daily Mail.
06.12.2016, 15:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Самсунг со VR технологијата сака да им помогне на луѓето да ги победат своите стравови
Во својата најнова кампања, јужнокорејската компанија Самсунг става фокус на два стравови: Стравот од висина и од јавните настапи.
06.12.2016, 13:55

ТЕХНОЛОГИЈА
Со новата промотивна понуда на Неотел добивате сѐ од едно место
Дали би сакале да имате пристап до сѐ од едно место на вашиот телевизор?
05.12.2016, 10:44

ТЕХНОЛОГИЈА
13 илјади телефони дневно: Малициозен софтвер упаднал во над милион Google кориснички сметки
Откриено е дека малициозниот софтвер бил програмиран да ги напаѓа Андроид паметните телефони, по што истиот упаднал во над еден милион кориснички сметки на Google.
02.12.2016, 14:44

ТЕХНОЛОГИЈА
Google вработи експерти кои што би требало да нè заштитат од вештачката интелигенција
Експертите за безбедност би требало своите досегашни знаења и искуства да ги пренесат на развојот на „безбедната“ вештачка интелигенција во DeepMind.
30.11.2016, 14:30

ТЕХНОЛОГИЈА
После надградбата на софтверот: Батеријата на Ајфоните трае прекратко и се загрева
После надградбата на iOS на верзија 10.1.1, дел од корисниците на Ајфон имаат големи проблеми со батеријата.
30.11.2016, 14:00

ТЕХНОЛОГИЈА
И натаму „се држат": 5 застарени технологии кои што и натаму се користат
Светот брзо се менува, а тоа посебно се однесува на модерната технологија која што ги пробива границите речиси секојдневно.
29.11.2016, 17:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Бројките ќе ве изненадат: Еве колку заработува Xiaomi од секој продаден телефон
„Најчесто, ние ви ги продаваме нашите телефони без никаква заработка... можеме да продадеме до десет милијарди паметни телефони, па и натаму да не оствариме ниту еден цент профит“.
29.11.2016, 14:02

ИНТЕРНЕТ
Ако сакате да исчезнете од интернет, ова е решението за вас
Сите ние имаме по неколку профили на разни сервиси и социјални мрежи на интернет, па доколку сакате да ги избришете и да „исчезнете“ од интернет, ова е решението за вас.
28.11.2016, 13:00

КОМПАНИИ
Lenovo размислува за купување на Samsung PC
Поради желбата да се подобри во фокусот на основните операции и да ги намали вложувањата на инвестициите во PC бизнисот, Samsung Electronics започна сериознa работа во преструктуирање на бизнисот во последните неколку месеци.
25.11.2016, 11:18

ТЕХНОЛОГИЈА
Селфи стиковите стануваат минато: Запознајте го мини дронот за селфи
Се очекува дека џебниот дрон за брзо време ќе ги замени селфи стиковите.
23.11.2016, 19:00

ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Од Samsung тврдат: Нашиот Galaxy S7 нема никакви проблеми со батеријата!
После бројните пријави за прегрејување и експлозии на сметка на паметниот телефон Samsung Galaxy S7, од компанијата тврдат дека нема апсолутно никаква причина за грижа!
23.11.2016, 12:19

ТЕХНОЛОГИЈА
Внимавајте: Некои од евтините Андроид телефони можеби испраќаат ваши податоци во Кина
Една американска безбедносна компанија откри дека некои од евтините телефони на Андроид можеби ги испраќаат вашите податоци во Кина, а таквиот софтвер се наоѓал на повеќе од 700 милиони паметни уреди.
17.11.2016, 14:39

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум