АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА

НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточно Вортоновиот басен во Индискиот Океан. Необичноста е во тоа што земјотресите со толку голема сила обично се случуваат на границите на тектонските плочи, а не во нив.
 

НАУКА
Како познавањето на два јазици може да ви помогне во староста?
Ново научно истражување покажува дека луѓето кои што говорат два јазици помалку ги губат способностите на мозокот во староста.
11.01.2017, 14:33

НАУКА
Научниците очајуваат: Глечер поголем од Њујорк ќе се отсече од Антарктикот, расте нивото на морето?
Големо парче мраз веројатно наскоро ќе се одвои од Антарктикот, а научниците сметаат дека тоа ќе биде едно од најголемите забележани отцепувања. Глечерот Ларсен Це моментално е споен со својот леден брег само со 20 километри мраз, а во моментот кога ќе се одвои, ќе настане глечер од околу 5000 километри квадратни.
10.01.2017, 21:00

ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
Вљубеникот во историјата, Стјуарт Вилсон од Велс, целата своја заштеда од речиси 32.000 фунти, пред 12 години ја потрошил на купување на земјиште за кое верувал дека крие вредна археолошка локација.
10.01.2017, 18:35

НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор
"2016 WF9" би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид - вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.
05.01.2017, 16:28

МИСТЕРИОЗНИ ФЕНОМЕНИ
Ја снимал поларната светлина, а потоа слушнал звук од којшто се “замрзнал”
Туристичкиот водич и фотограф, Оливер Рајт, снимил невообичаен звук на северот на Шведска, којшто наликува на бучавата којашто ја прави пиштолот од “Војна на ѕвездите”, при што тој верува дека звукот е предизвикан токму од поларната светлина.
05.01.2017, 13:07

ОРГАН
Човекот има уште еден орган за кој не се знаело
Новиот орган во човековиот организам и официјално го добил името мезентериум и се наоѓа во дигестивниот тракт.
04.01.2017, 14:13

СИБИР
Пронајдени антибиотици кои би можеле да донесат револуција
Руски биолози пронашле природни антибиотици во пештерите на Сибир. И тоа оние кои би можеле да донесат револуција во борбата против бактериите отпорни на постоечки лекови.
04.01.2017, 10:46

НАУКА
Уништени генерации: Дали е ова најголемата грешка на науката?
И покрај откритијата на атомската бомба, фосилните горива и биолошкото оружје, од етичка гледна точка, ова може да се каже дека е најголемата грешка во историјата на науката.
03.01.2017, 16:00

ПЛАНЕТА
Серијалот "Планета Земја" во 2016. година го оставил светот без здив, а сега доаѓаат тешки обвиненија
Мартин Хјуз Гамс, продуцент и водител на серијалот "Springwatch" на "BBC", но и ривал на Дејвиуд Атенборо, сценарист и водител на документарецот "Планета Земја", рекол дека тој серијал е "катастрофа за светот на дивите животни" и дека придонесува за нивното изумирање.
03.01.2017, 13:41

ЗАНИМЛИВОСТИ
10 докази дека вулканите се помеѓу најопасните оружја на природата
Ако вдишувате на пример вулканска магла или мешавина од сулфурен диоксид, честички прашина и влага подолг временски период, тоа е исто како целиот свој живот да сте пушеле по најмалку една кутија цигари на ден.
03.01.2017, 13:31

НАУКА
Зошто религиозните искуства и дрогата исто влијаат на луѓето?
Религиозните искуства делуваат на истите делови од мозокот кои што реагираат кога се се слуша музика, ќе се почувствува љубов или пак ќе се земе марихуана.
30.12.2016, 17:00

НАУКА
Големо откритие: Научници успеале да преведат комуникација на лилјаци
Со помош на напреден алгоритам, научниците успеале да ги преведат звуците кои што ги испуштаат лилјаците и да откријат многу повеќе за нивниот свет и комуникација.
29.12.2016, 14:30

НАУКА
Научниците шокирани: Мистериозен звук од утробата на Земјата го шокираше светот
Звукот снимен во Маријанскиот ров, најдлабокиот дел од светскиот океан и најдлабоко место на Земјината кора, кое се наоѓа на западот на Северниот Тихи океан
28.12.2016, 15:36

ВСЕЛЕНА
Примени се сигнали од далечно соѕвездие: Некои научници веруваат дека станува збор за вонземјани!
Од соѕвездието „Кочијаш“ кое што е оддалечено на околу три милијарди светлосни години, пристигнале шест нови мистериозни сигнали.
28.12.2016, 10:30

ПЛАНЕТА
Човечкиот животен век како секунда: Ова се видовите со најдолг животен век на Земјата
Ако некогаш сте се запрашале колку е стар најстариот организам на нашата планета Земја, одговорот е, верувале или не, 11 илјади години.
26.12.2016, 13:30

НАУКА
Голема соларна бура се приближува кон Земјата
Американската океанска и атмосферска агенција(НОАА) објави дека кон Земјата се приближува соларна бура која се очекува до Земјината атмосфера да пристигне секој момент и да предизвика бројни проблеми.
23.12.2016, 18:52

КАТАСТРОФАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ
Еве што навистина би се случило ако огромен астероид удри во Земјата
Заклучокот е дека човештвото не е подготвено за доаѓање на непоканетиот гостин.
23.12.2016, 16:30

НАУКА
Древните записи им помогнале на астрономите: Деновите стануваат сè подолги и подолги, а еве и зошто...
Кога податоците кои што ги запишале древните Кинези, Вавилонци и Грци биле внесени во компјутерски модели за соларниот систем, утврдено било дека Земјата забавува, односно дека деновите стануваат сè подолги.
22.12.2016, 17:00

НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
Австралиски научници спуштиле подводна камера низ дупка и го снимиле необичниот подводен свет.
21.12.2016, 20:31

ЗАНИМЛИВОСТИ
Денес е најкраткиот ден во годината, но и најважниот, тврдат паганите!
Токму денес, во најкраткиот ден во годината, и официјално започнува зимата.
21.12.2016, 11:51

НАУКА
Нема да има апокалипса: Се чини дека Русите најдоа лек за астероидите
Рускиот центар за планетарна заштита смисли систем за заштита на Земјата од астероид со помош на нуклеарна експлозија кој би чинел околу 5,6 милијарди долари, изјави денес директорот на центарот Анатолиј Зајцев.
20.12.2016, 16:30

НАСА
Убавината на уништувањето: Еве како изгледа „дишењето" на нашата планета
Врз основа на податоците кои што ги собрале сателитите на НАСА, изработена е 3Д анимација од движењето на јаглеород диоксидот низ Земјината атмосфера.
20.12.2016, 14:47

ЗЕМЈА
Дефиниција за Недојдија: Ова се најосамените точки на нашата планета
Сте посакале ли некогаш да побегнете „од светот“? Ви ги претставуваме трите точки на нашата планета Земја кои што се „Недојдија“ во буквалната смисла на зборот.
19.12.2016, 19:00

ЗЕМЈА
Резултатите од мерењата се крајно загрижувачки: Вакво нешто се нема случено со децении...
2016-та година е најтоплата година откако започнало мерењето на температурата на Арктикот, поради што настапило невидено топење на мразот и задоцнило формирањето на новиот мраз оваа есен.
15.12.2016, 18:00

НАУКА
На оваа планета врне дожд од рубини и сафири!
Планетата на која што буквално врнат рубини и сафири е пронајдена на оддалеченост од 1000 светлосни години од нашата планета Земја.
13.12.2016, 10:30

НАУКА
Откриен дел од диносаурус сочуван во килибар
Научниците нашле килибар во кој е сочуван 99 милиони години стар дел од опашка од пердувест диносаурус, се наведува во студијата објавена оваа седмица во американското списание Current Biology.
10.12.2016, 16:23

НАУКА
NASA откри гигантска пукнатина на Антарктик
Истражувачите на американската агенција за вселенски истражувања NASA откриле на еден од најранливите ледници на Антарктик гигантска пукнатина во должина од 112 километри. Нејзиното појавување укажува на почеток на распад на ледениот масив и формирање мега-леден брег со површина од 6.500 квадратни метри, пишува списанието Live Science.
08.12.2016, 13:51

НАУКА
Мозокот константно заспива и се буди: Делови од мозокот нон-стоп паѓаат во сон, па се будат
Кога сме во длабок сон, нашата мозочна активност расте и паѓа во големи, очигледни бранови, нешто што наликува на навивачките бранови на големите стадиони. Научниците велат дека тоа многу лесно се збележува.
07.12.2016, 15:16

РУСИЈА
Во Русија пронајден нацистички ковчег, а внатре - черепи од непознати суштества
Во Адигеа, република во јужниот дел на Русија, во текот на археолошки ископувања бил пронајден ковчег со амблемот на Третиот Рајх.
07.12.2016, 12:27

ЛОНДОН
Научниците конечно откриле што ја предизвикало мистериозната магла која убила 12.000 луѓе во Лондон во 1952. година
Можеби е малку чудно што научниците истражуваат атмосферска појава од пред 64 години, кога има многу други актуелни теми со кои треба да се занимаваат, но некогаш лекциите од минатото може да помогнат во решавање на идните проблеми.
05.12.2016, 10:41

ПЛАНЕТА
Стивен Хокинг за црната 2016 година: Ова е најопасното време за нашата планета, еве и зошто...
Славниот физичар и еден од најпознатите научници на сите времиња, Стивен Хокинг, напишал многу интересен текст за британски „Guardian”, во кој аргументира зошто смета дека живееме во многу опасни времиња за опстанок на човештвото.
03.12.2016, 17:36

GOOGLE
Google објави анимирани сателитски снимки: Еве како светот се менувал во последните 30 години
Google Earth објави анимирани timelapse сателитск снимки од Земјата направени од 1984-та година до денес.
02.12.2016, 17:00

ГРЕНЛАНД
На Гренланд снимена опасност поголема од нуклеарна војна
Многу луѓе и натаму мислат дека климатските промени не се нешто што навистина се случува, и дека не ги предизвикал човекот. Меѓутоа, има многу уверливи докази кои го докажуваат спротивното. Мразот на површината се топи, секоја година е сè потопла и сè почесто се случуваат природни катастрофи.
02.12.2016, 15:36

НАУКА
Како е откриено колку е стара нашата планета Земја?
Знаеме дека нашата планета е многу стара, но дали некој го знае точното и дали некогаш ќе ја откриеме точната „година на раѓање“ на Земјата?
01.12.2016, 14:24

МЕКСИКО
Чудо во Мексико: Урнале супермаркет, а под него откриле храм стар 650 години!
Храм стар повеќе од 650 години, за кој се верува дека е изграден во чест на богот на ветерот Ехекатл Кечалкоатл, бил пронајден во Мексико, соопштиле научниците вчера.
01.12.2016, 09:50

ПЛАНЕТА
Многу полошо од самата експлозија: Дали човештвото може да преживее нуклеарна зима?
Откако големата „печурка“ ќе исчезне, ќе остане чадот, јаглеородот диоксид и прашината насекаде низ стратосферата, по што и официјално започнува „нуклеарната зима“.
28.11.2016, 15:00

ПЛАНЕТА
Никој не знае како: Сателит после 50 години почнал да емитува мистериозен сигнал
Сателитот кој бил изгубен во вселената во 1967 година „се вратил во живот“ и почнал да испраќа сигнали за прв пат после 50 години.
25.11.2016, 18:51

АРКТИК
Нешто таму се случува: Чудни појави на Арктикот ги преплашиле научниците
Чудните случувања на Арктикот укажуваат на тоа дека таму со морскиот мраз се случува нешто загрижувачко, предупредуваат научниците.
23.11.2016, 12:05

НАУКА
Шансите ни се 1:500: Луѓето ќе изумрат во рок од една година!
Доктор Фергус Симпсон, математичар од Универзитетот во Барселона, проценил дека постојат 13 проценти шанси човештвото да не го доживее крајот на 21. век.
21.11.2016, 14:06

НАУКА
Пристигнува новиот Конкорд: Од Лондон до Њујорк за три часа!
Новиот авион би требало да се појави до 2020-та година, а се проценува дека цената за еден билет од Лондон до Њујорк би чинела околу 5 илјади долари.
17.11.2016, 19:00

МАРС
Може ли да се живее на Марс? Конечно е завршена најновата студија, еве ги резултатите
После неочекуваните резултати на неодамнешните претседателски избори во САД, Американцие започнаа да се шегуваат велејќи дека би сакале да се преселат на Марс.
17.11.2016, 13:30

НАУКА
Научник на НАСА ќе даде оставка доколку Трамп не ги прифати истражувањата за глобалното затоплување
Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии, Гавин Шмит најави дека би можел да поднесе оставка доколку новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги отфрли истражувањата во врска со климатските промени, пишува британскиот весник „Индепендент“.
17.11.2016, 10:47

ПЛАНЕТА
Ова беше најтоплата година во историјата: На Арктикот за 10 дена се стопил мраз голем колку Флорида
Топлите ветрови предизвикале топење на големи делови од Арктичкиот океан, што довело до одвојување на огромен број на ледени санти од главната маса, покажуваат податоците добиени во состав на климатското истражување на НАСА.
16.11.2016, 21:36

ФЕНОМЕНИ
Мистичната сила на природата: Таинствено светло го осветли Нов Зеланд за време на силниот земјотрес
Приказните за мистериозните светла коишто се појавуваат за време на посилни земјотреси постојат уште одамна, а до сега овој феномен бил поврзуван со НЛО или масовната хистерија, иако постојат доверливи сведоци за овие несекојдневни појави уште од 1888-та година.
16.11.2016, 12:54

МЕСЕЧИНА
„Само“ 62 години после Американците: Првиот Русин ќе слета на Месечината во 2031-ва година
Руската ракетна и вселенска компанија „Енергија“ планира да го испрати првиот Русин на Месечинта во 2031-ва година, изјави директорот на компанијата Владимир Солнцев, пренесува „ТАСС“.
15.11.2016, 19:00

МАРС
Црвената планета не е мртва: Научниците велат дека ваквите канали на Марс можат да кријат живот
Научниците неодамна темелно анализирале неколку фотографии каде што можат да се видат канали со „чуден“ изглед на површината на Марс.
15.11.2016, 18:00

КИНА
Операција на годината: На човек му пресадуваат уво од рака на глава!
По тешката сообраќајна несреќа, еден пациент од Кина останал без уво, кое сега му расте на раката, благодарение на лекарите, и сега тие се надеваат дека успешно ќе го пресадат на неговата глава.
10.11.2016, 13:12

НАУКА
Сè повеќе луѓе, сè помалку ресурси: Еве како ќе изгледа растот на популацијата до 2100-та година
Најновите проекции утврдија дека кога глобалната популација ќе го достигне врвот, тогаш ќе започне и да опаѓа.
09.11.2016, 16:11

ЗЕМЈА
Ова е филмот на оскаровецот Леонардо Ди Каприо кој што сите мора да го погледнат!
National Geographic снимаше одличен документарен филм кој го води оскаровецот и амбасадор за мир во Обединетите нации – Леонардо Ди Каприо. За само неколку дена, документарецот го погледнале речиси 11 милиони луѓе.
07.11.2016, 14:20

МИСТЕРИИ
Седум најморничави нешта забележани на Марс
И додека истражувачите на Црвената планета сè уште никако да успеат да забележат “мали зелени човечиња”, на фоторафиите и снимките сепак се овековечени повеќе чудни нешта.
07.11.2016, 13:27

ЧУДНА ПОЈАВА
Мистеријата на еден од најопасните вулкани: Научниците се изненадени, никогаш не виделе нешто слично
Активниот вулкан Света Eлена во американската држава Вашингтон во 1980 година бил одговорен за најголемата ерупција во историјата на САД.
04.11.2016, 19:38

АВСТРАЛИЈА
Археолошка сензација: Барал тоалет, а открил нешто што ќе ја промени историјата
За време на возењето низ Јужна Австралија, археологот и студент на докторски студии на универзитетот Ла Тробе, сосема случајно открил историско откритие.
04.11.2016, 14:39

НАУКА
„Лек" за слепилото: Научниците се на чекор до создавање на бионичко око
Оваа технологија може да ги замени очите, па така видот ќе може да им биде вратен на луѓето кои што загубиле око.
03.11.2016, 18:00

НАУКА
Древни записи помогнаа таму каде што науката не можеше: Откриена е страшна тајна за Хималаите
До денес се веруваше дека разорен земјотрес не може да има епицентар во самиот планински венец на Хималаите, а биографијата на еден будистички монах го промени мислењето на научниците.
03.11.2016, 12:56

НАУКА
Научниците се загрижени: Делови од јужна Европа ќе станат пустина
Глобалното затоплување ќе го поремети средоземниот регион, а делови од јужна Европа до крајот на овој век ќе станат пустина, предупредуваат научниците.
02.11.2016, 16:00

ПЛАНЕТА
Откриле прекрасно езеро под морето, но кој ќе нурне подлабоко, умира во страшни маки!
„Многу научници на ваквите откритија на Земјата гледаат како на потенцијално окружување на другите планети“, вели Кордес.
31.10.2016, 21:13

НАУКА
„Пушти ја таа песна пак": Научниците открија зошто се ежиме на некои песни
Претходните истражувања покажаа дека во моментите кога се ежиме од музиката, нашето тело лачи голема количина на допамин, а најновото истражување покажа и зошто.
31.10.2016, 18:00

ЕРУСАЛИМ
Отворен гробот на Исус по 500 години
Научниците за прв пат во последните неколку векови ја отвориле плочата за која многумина веруваат дека на неа три дена лежело телото на Исус Христос.
28.10.2016, 10:08

ХИВ
Нултиот пациент не е виновен за епидемијата на ХИВ во САД
Научниците со најновото истражување објавено во списанието "Nature" докажале дека Гаетан Дугас, стјуард во компанијата "Air Canada", оцрнет како првиот или "нулти" пациент, не предизвикал епидемија на ХИВ во САД на почетокот на 80-тите како што се мислело досега, пишува Reuters.
27.10.2016, 18:16

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум