АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ

ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
Шефот на Тесла смета дека за десет години ќе биде прилично необично да се произведуваат автомобили кои што не се целосно автономни.
 

ТЕХНОЛОГИЈА
Touch Screen Window System: Пристигнува технологија за спуштање на прозорот само со допир
Од јужнокорејски SsangYong Motor објавија дека се подготвени на пазарот да ги лансираат првите системи за отворање на прозорците со допир.
08.02.2017, 20:00

ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
Отстранувањето на снегот и мразот од ветробранското стакло на автомобилот не е омилена работа кај возачите - па затоа, инжинерите на Фолксваген се потрудија да пронајдат решение за тоа.
07.02.2017, 19:00

ТЕСЛА
Новитет од Тесла: Уште еден чекор поблиску кон целосна автономија...
Надградбата на автопилотот на Тесла претставува уште еден чекор понапред кон воведувањето на целосна автономија на нивните автомобили.
04.01.2017, 14:33

ТЕСЛА МОТОРС
Ова е "видовитиот" авто-пилот на "Тесла"
На снимката, авто-пилотот кочи за да избегне судир на автопатот, иако самиот возач сè уште не го гледа
28.12.2016, 15:14

АУДИ
Ауди го претстави автомобилот кој што „комуницира" со семафорите
Со оглед на напредокот на технологијата во автомобилската индустрија, прашање на време е кога автомобилите ќе комуницираат меѓу себе и со останатата инфраструктура со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот. Последната иновација на ова поле пристигнува од Ауди.
09.12.2016, 15:56

РЕВОЛУЦИОНЕРНИ МОДЕЛИ
Tesla S повторно ги пробива границите: 0-96 km/h за 2.4 секунди!
Илон Маск никогаш не мирува! Првиот човек на Tesla Motors најави дека новото софтверско ажурирање ќе овозможи моделот S P100D од 0 до 96 километри на час (0-60 милји на час) да забрза за само 2.4 секунди.
17.11.2016, 13:19

УЛТИМАТИВНИ МОДЕЛИ
Направен да се распадне, а сепак да го сочува животот на возачот
Во текот на вчерашните бркотници во коишто учествувале неколку возила, во Лос Анџелес е уништен еден McLaren 650S Spider, но неговиот возач минал речиси без повреди.
04.11.2016, 11:46

АВТОМОБИЛИ
Сега е вистинското време да заборавите на класичните SUV модели
Изминатиов викенд помина во знакот на Mercedes, којшто најави дека до крајот на оваа деценија ќе започне со сериско производство на моделот EQ, којшто неодамна беше претставен во облик на концепт. Исто така, германскиот бренд подготвил и неколку нови агрегати коишто би требало да го имаат своето деби кај редизајнираната S-Class.
01.11.2016, 12:44

АВТОМОБИЛИ
Audi A3 доби нов 2.0 литарски бензински мотор
Развива 16 коњски сили и 28 Nm вртежен момент повеќе од 1.8 литарскиот турбобензински мотор, односно вкупно 186 коњски сили и 299 Nm вртежен момент...
01.11.2016, 10:42

ТЕХНОЛОГИЈА
Дали се ласерските предни светла корисни или сепак претставуваат “технолошки вишок”?
Никаде нема толку иновации во развојот на автомобилите колку што денес се претставуваат во технологијата на предните светла. Иако и понатаму повеќето, дури 82 отсто од возачите и понатаму при ноќно возење се служат со помошта на традиционалните фарови, на пазарот речиси секојдневно се појавуваат многу алтернативи за осветлување на патот. А последни во низата се ласерските светла.
28.10.2016, 12:33

ТЕХНОЛОГИЈА
Како изгледа пневматикот којшто може да носи 22 тони?
Познатиот производител на пневматици за моторни возила, Goodyear, претстави “монструозен” пневматик наменет за теренски теретни возила со голема носивост.
27.10.2016, 14:58

ТЕХНОЛОГИЈА
Воланот во рацете на компјутерот: Автомобилите на Тесла ќе бидат целосно автономни
Сите нови автомобили на Тесла ќе имаат хардвер кој ќе им овозможи целосна автономија на возењето – после донесувањето на потребните регулативи и тестирањето на софтверот, воланите ќе им припаднат на компјутерите.
21.10.2016, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Дали пропадна амбициозниот проект Titan на Apple?
Apple наводно има намера целосно да ја укине програмата за развој и производство на автономни автомобили, односно се планира да биде суспендиран амбициозниот проект наречен Titan.
19.10.2016, 19:30

ТЕХНОЛОГИЈА
За да ги спасат патниците, самоуправувачките автомобили ќе удираат во пешаци?
Една од најголемите препреки во развојот на автономните возила е моралната дилема околу тоа кого ќе жртвуваат автомобилите во случај на неизбежна незгода – возачот или пешаците?
19.10.2016, 13:20

АВТОМОБИЛИ
Замислете си, личен шофер за 10.000 евра
Во иднина, Volvo како додатна опрема ќе нуди автопилот...
06.10.2016, 10:11

АВТОМОБИЛИ
Honda подготвува автоматски менувач со 11 брзини и три спојки
Менувачите со две спојки се супер популарни денес, пред се поради брзата промена на степените. Сепак, Honda планира менувач со три спојки и 11 степени на пренос, кој дополнително треба да ги забрза промените...
24.08.2016, 11:44

АВТОМОБИЛИ
Ford подготвува достапен автономен автомобил за 2021 година, нема да има педали и волан
Американскиот производител забрзано работи на автономната технологија, која ќе ја вгради во нов автономен автомобил кој ќе се користи во комерцијални апликации, како “Car Sharing”, односно делење на еден автомобил од повеќе патници...
22.08.2016, 10:17

АВТОМОБИЛИ
Volvo cars и Uber со здружени сили ќе развиваат автономни возила
Шведскиот автомобилски гигант Volvo cars и компанијата Uber, компанија за делење на превоз, ги здружија силите за развој на следанта генерација автономни возила.
19.08.2016, 14:33

ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува за пет години: Форд развива автомобил без волан и педали
За пет години некаде на Западот, кога луѓето ќе повикаат такси, ќе пристигне автомобил во кој што нема да има возач.
18.08.2016, 12:44

ТЕХНОЛОГИЈА
Новите автомобили на Ауди ќе комуницираат со семафорите
Возачите на екранот во автомобилот ќе можат да видат кога ќе се запали зеленото светло, а компјутерот исто така ќе ги предупредува кога нема да бидат во можност да „го фатат“ зеленото светло.
16.08.2016, 17:00

АВТОМОБИЛИ
Пронајден нов софтвер во 3.0 TDI моторите на VW кој лаже на мерењата за штетни гасови
Само што Volkswagen се договори со сопствениците на 2.0 TDI моторите во САД и начинот на кој ќе им компензира за штетата од аферата со издувните гасови, нови извори наведуваат дека во 3.0 TDI агрегатите е пронајден нов проблематичен софтвер...
09.08.2016, 10:22

ТЕХНОЛОГИЈА
Mercedes и сè е можно: Дали еден ден ќе се возиме во автобуси без возачи?
Mercedes тестираше футуристички автобус на специјална траса долга 20 километри во Амстердам, а возилото на зададената рута се движело самостојно, без интервенција на возач.
19.07.2016, 13:44

АВТОМОБИЛИ
И Jaguar влезе во трендот на самовозечките возила
Со 100 самовозечки автомобили, Jaguar Land Rover му се приклучува на новиот тренд кој налага возилата да возат самостојно...
19.07.2016, 10:22

ТЕХНОЛОГИЈА
Зошто компјутерот не ги активирал сопирачките? Загинал човек со вклучен автопилот на Тесла
Оваа несреќа за многумина е „повик за освестуање“ и сигнал дека технологијата можеби и не е толку напредна и подготвена за користење во така комплексни ситуации.
02.07.2016, 14:17

ТЕХНОЛОГИЈА
RearVision: „Паметна" регистарска табличка која ќе ги уништи сензорите за паркирање
Поранешни инжинери на Apple основаа нова компанија и го претставија првиот уред кој ќе ја зголеми безбедноста во сообраќајот и секако, ќе го олесни паркирањето.
24.06.2016, 13:30

ВЕЧНА ДИЛЕМА
Погон на предни или задни тркала?
Често пати слушаме дискусии за тоа кој погон бил најдобар, а кој најлош. Но овие дискусии најчесто се водат без факти и техничко објаснување. Прочитајте кои се предностите, а кои недостатоци на овие типови на погон, за наредниот пат да дискутирате со соговорникот на едно повисоко ниво!
11.06.2016, 13:12

АВТОМОБИЛИ
Што е DI кај бензински мотори и дали се исплати?
Купувам 2-3 години стар бензинец. Поминувам 12.000 километри годишно и слушам дека бил поефтин за одржување. Дали е подобро класичното од DI вбризгувањето и како работи?
09.06.2016, 10:13

АВТОМОБИЛИ
Изумот на Fiat завладеа во светот на дизелите
Common-rail системот за директно вбизгување, во сите модерни дизел-мотори...
03.06.2016, 16:11

ТЕХНОЛОГИЈА
Фолксваген најави доминација на пазарот на електрични автомобили
Најголемиот европски производител на автомобили е способен уште во овој момент да произведе електричен автомобил со кој не само што ќе влезе во тесна борба со конкурентите, туку и ќе ги победи.
11.05.2016, 13:43

GOOGLE
Нема запирање: Google подготвува 100 нови автономни автомобили
Google во соработка со Fiat Chrysler подготвува 100 нови автономни автомобили базирани на моделот Pacifica Hybrid.
06.05.2016, 15:10

АВТО-ИНДУСТРИЈА
Ford го купи Tesla Model X
За што побрзо да започне со тестирање на конкуренцијата, Ford го преплати автомобилот за цели 55.000 долари...
23.04.2016, 14:44

АВТОМОБИЛИ
Нов технолошки подвиг на Волво: Самоуправувачки автомобили на патиштата
Светски познатиот автомобилски бренд Волво ќе направи тест возење во Кина, каде локалните жители ќе се возат во автомобили кои се самоуправуваат, најавуваат од компанијата "Волво карс".
13.04.2016, 12:15

ВОЛВО
Со цел да се спасат човечки животи: Волво продолжува со тестовите на напредната технологија за автономни автомобили
Своите тестирања на автономните автомобили кои се спроведуваат на улиците на Гетеборг, Волво после деталните анализи, ќе ја смени локацијата и тестовите ќе ги пресели во Кина.
11.04.2016, 17:30

АВТОМОБИЛИ
Opel Adam сега нуди и безжично полнење на мобилниот телефон
Наполнете го вашиот телефон во Opel ADAM на крајно едноставен начин – по безжичен пат...
11.04.2016, 10:45

АВТОМОБИЛИ
Toyota го патентираше новиот HUD систем
Го прилагодува аголот на приказ според начинот на возење и положбата на возачот...
31.03.2016, 16:33

ТЕХНОЛОГИЈА
Дали ова е решението за уморните возачи?
Неколку компании развиваат технологија која ќе го следи изразот на лицето на возачот за време на возењето, па ако возачот е заморен, апликацијата ќе го сопре автомобилот.
28.03.2016, 14:30

АВТОМОБИЛИ
Ford има нови светла кои не заслепуваат
Паметниот состав динамички ги менува насоките на светлосниот сноп...
28.03.2016, 10:45

АВТОМОБИЛИ
ФБИ предупредува: Хакерите би можеле да ги нападнат и автомобилите!
Од ФБИ ги предупредуваат возачите и производителите на автомобили на опасност од хакерски напади.
21.03.2016, 18:30

АВТОМОБИЛИ
Автономниот автомобил на Ford, на снег
Технолошките компоненти кои се дел од самовозачкиот состав на автомобилот воглавно се за тестирање во одговарачки временски услови.
17.03.2016, 10:42

ТЕХНОЛОГИЈА
Автомобилските гуми во иднина веројатно не ги замислувате вака: Еве што предлага Goodyear!
Автомобилската индустрија секојдневно трага по нови решенија и технологии коишто ќе најдат практична примена во иднина. Така Goodyear осмисли сферни пневматици под називот Eagle-360 коишто донесуваат вистинска револуција во индустријата на автомобилските пневматици.
14.03.2016, 13:04

АВТОМОБИЛИ
Parking Pilot во новата Е-Класа
Паркирајте го вашиот автомобил преку мобилниот телефон...
14.03.2016, 10:44

ТЕХНОЛОГИЈА
Откриена строго чувана тајна: Вака се произведуваат новите Tesla автомобили
Компанијата Tesla Motors за прв пат објави видео од својата фабрика кое прикажува како изгледа дел од производството на електричните автомобили...
25.02.2016, 10:09

АВТОМОБИЛИ
Еве како никогаш повеќе да не погодите дупка на патот
Оштетувањата на патот го носат злобниот назив – "ударни дупки", а се еден од најголемите проблеми на кои возачите во Македонија најчесто се жалат.
24.02.2016, 16:58

АВТОМОБИЛИ
Волво ќе произведува автомобил без клуч
Групацијата "Волво карс", од наредната година, ќе биде првиот производител на автомобил без клуч.
22.02.2016, 14:57

АВТОМОБИЛИ
Хибридната технологија од i8 се преселува во останатите модели на BMW
И најинтересно од се, ќе се вика iPerformance, што значи дека оваа хибридна технологија ќе биде насочена кон добивање повисоки перформанси, без пенали на потрошувачката и емисијата на издувни гасови...
17.02.2016, 10:49

АВТОМОБИЛИ
Паркирање без гледање низ стаклото на автомобилот?
Можете ли да го паркирате вашиот автомобил без да погледнете низ прозорците или на ретровизорите?
04.02.2016, 17:00

АВТОМОБИЛИ
Со овој уред, вашиот акумулатор повеќе никогаш нема да биде празен
Доколку ви е неопходен универзален полнач за акумулатор, а притоа истиот да е и компактен, Cars-Pro EBC 4000 е идеално решение...
01.02.2016, 10:43

БМВ
BMW претставува: AirTouch овозможува контрола на функции во возилото само со движење на раката
Следниот месец, BMW на саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас ќе го претстави Vision Car системот кој ја претставува нивната визија за „нов стандард во ентериерот и командната табла на иднината“.
28.12.2015, 16:10

ТОЈОТА
Иднината на автомобилите: Тојота најави нов систем за мапирање на патиштата ширум светот
Тојота на предстојнот саем за потрошувачка електроника во Лас Вегас кој се одржува од 6-ти до 9-ти јануари, ќе претстави нов систем на мапирање кој ќе стане една од основите на идните автомобили со вграден автопилот.
25.12.2015, 14:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Соработка на Google и Ford: Автономните автомобили пристигнуваат многу порано од очекуваното
Официјална потврда за големата соработка на Google и Ford се очекува да пристигне во јануари, на најголемиот саем за потрошувачка електроника – CES.
23.12.2015, 14:15

ТЕХНОЛОГИЈА
Летечките автомобили пристигнуваат порано од очекуваното
Летечките автомобили секогаш беа дел од научно-фантастичните филмови, а иако сме на прагот на 2016-та година, нив се уште ги нема. Но, не за уште долго...
21.12.2015, 12:11

ТЕХНОЛОГИЈА
Загрижувачки експеримент: Јапонски професор хакираше Toyota Corolla со својот паметен телефон
Автомобилите кои се опремени со уреди кои што се поврзани на интернет можат да бидат хакирани дури и преку обичен паметен телефон – докажа експериментот на професор по информатика од Универзитетот Хирошима Сити.
17.12.2015, 13:47

NISSAN
Nissan открива: Еве како ќе изгледаат бензинските станици во иднина
Како ќе изгледаат бензинските станици во иднина се обидоа да „ни објаснат“ од Nissan. Оваа компанија го откри неколку детали од својот најнов проект кој официјално ќе биде претставен идната година.
12.12.2015, 12:30

АВТОМОБИЛИ
Кинески научници развиваат технологија преку која возилата ќе се управуваат со мисли
Со сигнали од мозокот возачите ќе можат да го контролираат забрзувањето, кочењето и другите основни функции на автомобилот...
10.12.2015, 12:20

АВТОМОБИЛИ
Афера "дизелгејт" - Volkswagen претстави решение за 1.6 и 2.0 TDI агрегатите
Volkswagen го претстави своето техничко решение за проблемот од т.н. "дизелгејт" скандал, кој се однесува на 4-цилиндричните TDI ЕА 189 мотори со зафатнина од 1,6 и 2,0 литри...
27.11.2015, 17:01

АВТОМОБИЛИ
Volvo Concept 26: Што сè може да прави возачот додека компјутерот управува со автомобилот...
Волво веќе подолго време активно развива технологија за автономно возење, а резултатите од нивните истражувања дефинитивно потврдија дека се на добар пат да воведат револуционерни стандарди кога се во прашање автономните автомобили.
20.11.2015, 12:43

ТЕХНОЛОГИЈА
Првиот автомобил произведен со 3Д принтер ќе се вози идната година
Американската компанија Local Motors најави дека веќе идната година на пролет ќе започне да прима нарачки за 3Д испринтан автомобил. Тоа ќе биде првата светска сериска линија на автомобили произведени со помош на 3Д принтер.
09.11.2015, 11:10

ТЕХНОЛОГИЈА
Сè уште не е време за револуција: Автопилотот на Tesla вози пребрзо и опасно
Автомобилите без возачи сигурно се иднина, но до таа „иднина“ уште многу работи мора да се поправат и унапредат.
24.10.2015, 13:14

APPLE
За развојот на електричниот автомобил, Apple гази сè пред себе
Apple на својот пат кон развивање на електричен автомобил буквално ги гази конкурентните компании.
21.10.2015, 19:10

123
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претст...
БУГАТИ
Bugatti Chiron: Погледнете каде и како се произведува еден од најбрзите автомобили на светот
АВТОМОБИЛИ
Имате 10 милиони евра? Ова е автомобилот за вас!
ТЕХНОЛОГИЈА
Еве како Илон Маск го замислува автомобилскиот пазар за 10 години
АВТОМОБИЛИ
За сите Off-road фанатици: Погледете ги овие преработки на легендарниот Wrangler

ВИДЕО ВЕСТИ

Освежен е RS 3 Sportback: Најголемата новост не е видлива, но е брутално моќна
Ауди објави неколку службени фотографии и информации од освежениот RS 3 Sportback кој ќе биде претставен на Саемот за автомобили во Женева.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали Лексус има моќ за да полета?
РУСИЈА
Ова е рускиот Бетмобил: Ќе го возат специјалците од ФСБ

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАНИМЛИВОСТИ
Еве како би изреагирал Никола Тесла кога би седнал зад управувачот на Tesla
ФОЛКСВАГЕН
Ве нервира чистењето на замрзнатото ветробранско стакло? Фолксваген има револуционерно решение
ЗАНИМЛИВОСТИ
Збогување со стил: Престанува производството на Rolls-Royce Phantom VII, ова е последниот примерок
НОВИТЕТИ
Конкуренцијата треба да се плаши: Најбрзиот сериски Форд во напад на Ферари и Мекларен
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум