АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
Некој снимил многу чудесна фотка од облаци во необична формација: Теоретичарите на заговори многу се вознемириле
11.01.2017 | 20:15
Извор: Точка
Прочитано: 8642 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Многумина се уверени дека ова е уште еден доказ за „chemtrails“.

Патникот Илја Катсман од австралискиот град Аделаида од авион успеал да сними феноменална глетка од облаците. „Оваа уникатна формација од облаци ја снимив на летот од Перт до Аделаида“, напишал Катсман во описот на фотографиите кои ги објавил на Инстаграм. Набрзо фотографиите на својот профил на Фејсбук ги споделила австралиската авиокомпанија Virgin, со која летал Катсман кога ги снимил облаците, пишува Business Insider.


Под нив е објавен овој коментар: „Летот над облаци никогаш не изгледал толку добро“. Фотографиите во рекорден рок привлекле многу теоретичари на заговори кои сметаат дека тие се доказ за „chemtrails“.„Chemtrails“ се траги кои ги оставаат авионите зад себе, а според теоретичарите на заговори, содржат хемиски и биолошки агенси, намерно распрскан по небото.


„Одличен пример за геоинженеринг“

„Не гледам облаци, туку само „chemtrails“, одличен пример за геоинженеринг. Неверојатно е тоа како постојат луѓе кои се` уште сметаат дека „chemtrails“ се обична теорија на заговор. Погледнете ги овие фотографии“, е само еден од коментарите под фотографијата.

„Луѓето поминале над „chemtrails“, а мислеле дека летаат низ прекрасна формација на облаци. Никогаш повеќе нема да летам со Virgin. Ги повикувам останатите да ми се придружат“, напишала Деб Ленјон.


Како настанува „Morning glory“

Но, се чини дека коментаторите сепак не биле во право. Катсман всушност, како што објаснуваат некои, го снимил природниот австралиски феномен кој се нарекува Morning glory. „На фотографиите гледаме формација на облаци која секоја пролет може да се види во заливот Карпентариа. Првата таква формација ја пријавил во 1870 година еден капетан. Не знам како поборниците за „chemtrails“ можат да го објаснат овој факт“, напишал Текс Батл. Заливот Карпентарија се наоѓа во Квинсленд. Ваквите формации на облаци најчесто настануваат во пролет кога температурата на океанот е ладна, а температурата на почвата е топла.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
ЗАНИМЛИВОСТИ
Руски град на мртовци: Легендата вели дека од ова место никој не излегува жив
Даргавс во Северна Осетија – Аланија се нарекува рускиот град на мртовци, бидејќи крие некропола со стотици стари гробници во кои се закопани луѓе со сите свои овоземски добра.
17.01.2017, 17:52


БРАЗИЛ
Каков среќник: Вложил илјадници долари на својот среќен број - и добил милиони!
Бразилскиот милијардер Педро Гренден Бартел, е еден од најбогатите луѓе во својата земја, а неодамна станал побогат за три и пол милиони долари.
17.01.2017, 16:10


ЕПСКА БОРБА
Огромно гризли одлучило да се пресмета со глутница гладни волци - Уследила епска битка
Моментот кога огромното гризли одлучило да се пресмета со глутница гладни волци и да им го украде само што уловениот плен, го забележал Британецот Том Литлџоунс на американските Карпести планини во Монтана, а фотографиите од оваа сцена ќе ве остават без здив.
17.01.2017, 15:19


ИНДИЈА
Како се превоспитуваат крадци: Кој краде, добива стап на сред улица!
Индиската полиција има брутален начин на пресметка со крадците, а секој што го фаќаат дека краде, ги памети до крајот на својот живот.
17.01.2017, 12:19


ЛУКСУЗЕН НАСТАН
Забава за елитата: Картите ги плаќаат и по 500.000 евра!
Супербогатите, светски лидери и селебрити оваа недела се состануваат во Давос на годишната „прослава на капитализмот“.
16.01.2017, 17:52

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Испливале нови докази за смртта на Хитлер: Не се убил, побегнал низ таен премин и одлетал
Безбедносните експерти ја истражувале можноста Адолф Хитлер да побегнал неповреден од својот берлинс...
ЛУКСУЗЕН НАСТАН
Забава за елитата: Картите ги плаќаат и по 500.000 евра!
РУСИЈА
Кога Русин дознава дека девојката го изневерува: "Му набила рогови", а тој се одмаздил вака
НЕВЕРОЈАТНО ЕФИКАСНО
Вака се чисти снегот: Руските камиони за отстранување на снег се хит на интернет
ЗАНИМЛИВОСТИ
Убавина: Фотографии од вселената на кои Земјата изгледа прекрасно

ВИДЕО ВЕСТИ

Каков среќник: Вложил илјадници долари на својот среќен број - и добил милиони!
Бразилскиот милијардер Педро Гренден Бартел, е еден од најбогатите луѓе во својата земја, а неодамна станал побогат за три и пол милиони долари.
НЕСЕКОЈДНЕВНО
Невообичаен миленик: Овие руси чуваат рис во својот стан!
ИНДИЈА
Како се превоспитуваат крадци: Кој краде, добива стап на сред улица!
НЕВЕРОЈАТНО ЕФИКАСНО
Вака се чисти снегот: Руските камиони за отстранување на снег се хит на интернет

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЗАБАВА
Прочитајте га дневник на кумановца у Канаду!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Тој е жив Хулк: Има 432 кг, запира трактор, дневно јаде 36 јајца, 3 кг месо и тоа не е сè...
ЏИНОВСКИ ЖИВОТНИ
Крокодил од 5.5 и рак од 4 метри – Тие навистина постојат
СТАРИ ФОТОГРАФИИ
Денес е „крал на Инстаграм“, но кога ќе видите како изгледал пред 10 години...
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: