АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЗАНИМЛИВОСТИИНТЕРЕСНОИГРИ
На овој тест по интелигенција паѓаат околу 80 отсто од луѓето: Можете ли да го решите вие?
05.01.2017 | 13:22
Извор: Точка
Прочитано: 6375 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Кога се говори за интелигенцијата, поголемиот дел од луѓето на тоа мислат како на единствена особина којашто одредува дали и колку е некој паметен или не, но постојат дури девет различни типови на интелигенција, тврди психологот Хауард Гарднер.

Личностите коишто се “силни” на зборови, брзо и лесно учат јазици, добро пишуваат и расправаат, ги одликува лингвистичка интелигенција. Луѓето пак кои учат и размислуваат преку слики, се просторно интелигентни. Тие подобро и полесно ги запомнуваат лицата отколку имињата, со цртање ги изразуваат идеите и ги сакаат најразличните видови на уметности.


Способноста и можноста за една личност да се занимава со длабоки прашања во врска со човечката егзистенција и значењето на животот се снак за егзистенцијалистичка интелигенција.

Тие пак коишто ја сакаат музиката и имаат чувство за ритам и мелодија и лесно ги запомнуваат и притоа ги разликуваат инструментите и свират на дел од нив, или пак пејат, се музички интелигентни.

Најчесто се мери природната и логичко-математичката интелигенција

Најочигледен знак за природна интелигенција е забележувањето на деталите околу себе. Таквите луѓе добро ги помнат местата, луѓето, животните и билките, добро се снаоѓаат во најразлични ситуации и на различни места, при што таквата интелигенција се смета за вродена.

Луѓето со логичко-математичка интелигенција ги воочуваат односите, причините и последиците и знаат да решаваат загатки, а посебно добро се служат со логиката при решавањето на проблемите.

Некои од фотографиите во видео записот пак се таканаречени “трик” прашања коишто се користат при тестирање на интелигенцијата, а покажуваат илузии коишто лесно го измамуваат човечкиот мозок.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
ЗАНИМЛИВОСТИ
Ема вели дека добила отказ бидејќи е премногу убава и атрактивна
24 – годишна Ема Хулс тврди дека дошла на работа во локалната телевизија, за да ја одработи својата осумчасовна смена, но ѝ рекле да си оди дома и ѝ порачале: „Би требало да бидеш на модните писти“.
20.02.2017, 18:31


ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Сите знаеме дека не ја сакаше: Принцот Чарлс се оженил со Дијана под притисок и закани само поради ова
За се е виновен принцот Филип?
20.02.2017, 16:37


ПОКРЕВАЊЕ СВЕСТ
Желка во агонија поради загадувањето на океаните со пластика
Во ова видео, можете да видите како голема морска желка страда од пластична сламка која и се заглавила во нејзината малечка ноздрва.
20.02.2017, 16:13


САД
Меланија не заслужува ваков третман: Уште еден потег на Трамп кој го разбесни светот!
Не е новост дека американскиот претседател Доналд Трамп и не е некој голем џентлмен, но она што тој ѝ го направи на Меланија го разбесни светот.
20.02.2017, 16:11


ФРАНЦИЈА
Француските претседатели и нивните љубовници: Секс, измами и скандали во Елисејската палата
Секс-скандалите во владејачките кругови од секогаш биле нормална појава во Франција, а и во дневшно време речиси ништо не може да се сокрие - всушност се смета дека папараците во центарот на француската политика ги воведе Никола Саркози во времето кога тој беше шеф на државата.
20.02.2017, 15:42

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Го обиколи целиот свет, но тука не сакал ни да стапне: Зошто Тито го избегнувал овој српски град?
И тоа не само Тито, туку и останатите државници ретко го посетувале овој град..
САД
Хоуп Шарлот Хикс е жената без која Трамп не може: Измислил ново работно место за неа?
ТЕТОВО
Крволочни миленичиња: Семејство од Тетово живее со волци! "Тие ни се како деца, луѓето се поопасни"
САД
Меланија не заслужува ваков третман: Уште еден потег на Трамп кој го разбесни светот!
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Сите знаеме дека не ја сакаше: Принцот Чарлс се оженил со Дијана под притисок и закани само поради ова

ВИДЕО ВЕСТИ

Желка во агонија поради загадувањето на океаните со пластика
Во ова видео, можете да видите како голема морска желка страда од пластична сламка која и се заглавила во нејзината малечка ноздрва.
САД
Меланија не заслужува ваков третман: Уште еден потег на Трамп кој го разбесни светот!
ТЕТОВО
Крволочни миленичиња: Семејство од Тетово живее со волци! "Тие ни се како деца, луѓето се поопасни"
РУСИЈА
Погледнете како руските војници си играат со тенкови!

ФОТО  
30 фотографии кои покажуваат колку всушност беше луда и откачена клубската сцена во 90-тите

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ШПАНИЈА
Камерман станал хит: Наместо лицето, ги снимал градите на натпреварувачката
ИСПОВЕД
Дрогирање и оргии под палубите – Еве како изгледа животот на работниците на крузери
РЕАКЦИЈА
Во текот на церемонијата во Кремљ се чула силна бука – Путиновото лице јасно покажува колку е спремен на сè
ЗАНИМЛИВОСТИ
Заработува 223.000 евра годишно како домар: Сите се чуделе како е тоа можно, додека не ја дознале неговатa тајна
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: