АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
Верижен судир на повеќе од 100 возила поради снег и невнимание од страна на возачите
11.01.2017 | 12:28
Извор: Точка
Прочитано: 4821 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Речиси 100 возила и камиони учествувале во масовниот верижен судир на еден автопат во близина на Торонто.

Иако поради специфичните климатски услови возачите во Канада имаат доста искуство во возењето по снег и воопшто во зимски услови, дури и во оваа земја се случуваат масовни сообраќајни незгоди во зима, помеѓу останатото и поради невнимание од страна на возачите.

Во еден таков верижен судир на автопат оштетени се речиси 100 возила, после што биле стопирани автомобилите во сите три сообраќајни ленти.

За среќа, во овој верижен судир немало ниту една жртва, а неколку луѓе завршиле во болница само поради полесни повреди.Временските прилики во Македонија во првата половина на месец јануари во новата 2017-та година се слични како состојбата којашто ја гледаме на овој видео запис, такашто видео записот може да ни послужи и како опомена и корисна лекција. Совети за прилагодување на брзината и одржувањето на растојание, во зависност од моменталните услови кои владеат на патот, често слушаме овие денови. А примерите како овој од Канада се доказ дека не се работи само за празна приказна.

Всушност колку и со право да се жалиме на (не)одржувањето на сообраќајниците во текот на снежните врнежи и на службите чијашто задача е токму тоа, на крајот од нас самите, како возачи, во голема мера зависи дали безбедно ќе пристигнеме онаму каде што сме тргнале.

Ако веќе сме се нашле во ситуација да возиме по снег и во услови на намалена видливост, потребно е добро да се фокусираме на патот, да забавиме до безбедна брзина и да оставиме доволно место помеѓу нашиот и автомобилот пред нас, како би можеле безбедно да го запреме возилото во случај на непредвидени околности.


Во случај на намалена видливост на автопат и застој, потребно е на оние коишто се движат зад нас да им дадеме до знаење дека сообраќајот е забавен или потполно стопиран. Кога тоа ќе се случи неочекувано, корисно е да се вклучат сите 4 трепкачи и по можност да се помести возилото во лево или десно, како би избегнале евентуален директен судир од задната страна од други возила кои не успеале на време да застанат.

Во услови на магла или намалена видливост поради снежни врнежи, на автопат и при возење надвор од градската средина, многу помага задното светло за магла. Сепак, не заборавајте да го исклучите кога видливоста на патот ќе биде доволно подобрена, како не би ги заслепувале возачите зад вас и би ризикувале да добиете казна.

Исто така, поради вашата, но и безбедноста на другите возачи во сообраќајот, исчистете го во потполност автомобилот од снег пред да тргнете на пат. На тој начин на себе си ќе си обезбедите подобра прегледност, а другите учесници во сообраќајот ќе ги поштедите од снежни наноси коишто паѓаат од вашиот автомобил додека истиот е во движење.

Среќен пат!

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
Откако направи вистинска сензација и зад себе ги остави суперавтомобилите како што се LaFerrari, Porsche 918 Spyder и P1 на McLaren, хрватскиот суперавтомобил Concept One на Rimac ги одмери силите и со Bugatti Veyron.
16.01.2017, 18:00


ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
Секогаш кога времето е лошо, возачите како по автоматизам да престануваат да мислат на тоа дека треба да го исчистат својот автомобил, сметајќи дека тој зафат едноставно не се исплати, бидејќи автомобилот веќе следниот ден ќе биде повторно нечист. Но, тоа мислење е потполно погрешно. Еве и зошто...
16.01.2017, 14:26


ПАРИЗ
Покрената истрага против Renault
Обвинителството во Париз покрена судска истрага против автомобилската компанија Renault, заради можно мамење на тестовите за емисија на штетни гасови.
14.01.2017, 16:08


ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
Влечењето на јаже се практикувало и во далечното минато, едно време дури било и Олимписки спорт каде што на многу едноставен начин се докажува „кој е појак“.
13.01.2017, 18:00


НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари
Еден 24-годишник од Мичиген е казнет со 128 долари затоа што го оставил своето возило со стартуван мотор пред својата куќа, како автомобилот би се згреал.
13.01.2017, 13:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
Изминативе денови ни донесоа температури во “дебел минус”, при што возачите најдобро знаат како си п...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
ЗАНИМЛИВОСТИ
Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron

ВИДЕО ВЕСТИ

Трка „еден на еден": Хрватскиот суперавтомобил го победи и моќниот Bugatti Veyron
Откако направи вистинска сензација и зад себе ги остави суперавтомобилите како што се LaFerrari, Porsche 918 Spyder и P1 на McLaren, хрватскиот суперавтомобил Concept One на Rimac ги одмери силите и со Bugatti Veyron.
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој е појак? Audi Q7 и Toyota Hilux влечат јаже...
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ВИСТИНСКИ КАРАМБОЛ
Верижен судир на повеќе од 100 возила поради снег и невнимание од страна на возачите

ФОТО  
Моќниот концепт на Audi Q8

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
АВТОМОБИЛИ
Што ќе се случи ако го притиснете копчето старт/стоп за време на возење?
ИНТЕРЕСНО
Тоа се нарекува ладен старт: Како стартуваат автомобилите на -40 степени Целзиусови?!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Корисни совети: Зимска нега на вашето возило – перењето токму сега е најважно!
НЕСЕКОЈДНЕВНО
Го загревал автомобилот пред својата куќа – сега мора да плати казна од 128 долари
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: