АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНОВИТЕТИТЕХНОЛОГИЈАЗАНИМЛИВОСТИ
BMW повлекува 200.000 возила
26.12.2016 | 11:18
Извор: Макфакс
Прочитано: 3133 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Произведувачот на луксузните автомобили BMW ќе повлече речиси 200.000 возила од Кина, поради неисправни воздушни перничиња.

„Ќе бидат отповикани 168.680 возила произведени во периодот од декември 2005 година до истиот месец 2011 година, како и 24,750 возила произведени во Кина меѓу јули 2005 и декември 2011 година“, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на кинеската Општа управа за надзор на квалитетот, инспекција и излолација (ASDIQ).

ASDIQ наведува дека генераторот за гас во неисправните воздушни перничиња може одеднаш да експлодира, испалувајќи делчиња кои претставуваат опасност за возачот, пренесоа светските агенции.

Компанијата бесплатно ќе ги замени неисправните генератори за гас во воздушните перничиња.

Компанијата BMW Кина порано овој месец соопшти дека ќе отповика 22.540 увезени BMW и Rolls-Royce поради тој дефект.

„Воздушните перничиња во некои увезени BMW и Rolls-Royce автомобили произведени меѓу 2011 и 2012 година не може правилно да се надуваат поради грешка во програмирањето“, наведе компанијата.

НАЈНОВО ОД ЗАНИМЛИВОСТИ  
ЗАНИМЛИВОСТИ
Дали знаете колку заработува Порше од еден продаден автомобил?
Мал е бројот на спортските автомобили, а затоа многу вредат. Исто така, на производителите им носат огромна заработка.
23.03.2017, 21:00


АВТОМОБИЛИ
Опасно е да се користат зимските гуми во лето!
На 15 март истекува законската обврска за поседување на зимска опрема во возилата. Но најголемата грешка што ја прават возачите е што продолжуваат да ги користат возилата со зимските гуми.
22.03.2017, 15:09


ЗАНИМЛИВОСТИ
За сите љубители на Порше: Ова се 5-те најдобри концепти, од кабриолетот Cayenne, до спектакуларниот Mission E
На YouTube каналот на Порше се претставени некои навистина уникатни концептни студии на автомобили, меѓу кои се најде Cayenne во кабриолет издание, како и Mission E.
20.03.2017, 18:00


АВТОМОБИЛИ
Почина креаторот на лада Нива: “Возилото не е како коњак и не станува подобро со годините”
Неколку седмици пред 40-тиот јубилеј, на еден од најуспешните советски автомобили на сите времиња ВАЗ-2121( лада Нива), почина неговиот главен конструктор Пјотр Михајловиќ Прусов, објавија во понеделникот од Волжката фабрика за автомобили.
20.03.2017, 11:12


ЗАНИМЛИВОСТИ
Сето ова го возел последниот руски цар: Николај Втори имал повеќе од 20 автомобили и сите ги обожувал
Последниот руски император, царот Николај Втори, бил страствен љубител на автомобили, па не е за чудење што го имал најголемиот возен парк од сите европски монарси.
18.03.2017, 12:26

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Опасно е да се користат зимските гуми во лето!
На 15 март истекува законската обврска за поседување на зимска опрема во возилата. Но најголемата гр...
НОВИТЕТИ
Шеста генерација на Поло: Што ќе донесе овој автомобил кој успешно се продава веќе 42 години?
ЗАНИМЛИВОСТИ
Сето ова го возел последниот руски цар: Николај Втори имал повеќе од 20 автомобили и сите ги обожувал
ЗАНИМЛИВОСТИ
Првиот човек на Ферари: Многу луѓе купуваат Ламборџини затоа што не можат да ги купат нашите автомобили
НОВИТЕТИ
Суперавтомобил во вистинска смисла на зборот: Ова е McLaren 720S

ВИДЕО ВЕСТИ

Швеѓаните ги "истркалаа" автономните камиони без шофери на најбезбедните патишта во светот
Во некои гранки на технологијата, иднината веќе е "сега". Шведска, чии патишта се едни од најбезбедните во светот, моментално е зафатена со тестирање на автономните камиони без шофери за кои се тврди дека се побезбедни од оние управувани од луѓе.
ЗАНИМЛИВОСТИ
За сите љубители на Порше: Ова се 5-те најдобри концепти, од кабриолетот Cayenne, до спектакуларниот Mission E
ЗАНИМЛИВОСТИ
Сето ова го возел последниот руски цар: Николај Втори имал повеќе од 20 автомобили и сите ги обожувал
НОВИТЕТИ
Пристигнува во 2020-та година: Концептот на SsangYong нема да ве остави рамнодушни

ФОТО  
30 автомобили кои зимата ги претвори во уметнички дела

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
АВТОМОБИЛИ
Опасно е да се користат зимските гуми во лето!
ЗАНИМЛИВОСТИ
Кој ви се допаѓа најмногу? Ова се трите финалисти за наградата најдобар автомобил на светот за 2017-та година
АВТОМОБИЛИ
Претставен е наследникот на "Passat CC": Фолксваген со Артеон ќе ги напаѓа БМВ 4 и Ауди А5
НОВИТЕТИ
Шеста генерација на Поло: Што ќе донесе овој автомобил кој успешно се продава веќе 42 години?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: