АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Создадено за уживање: Отворено е првото IMAX VR кино во светот
17.02.2017 | 18:00
Извор: Точка
Прочитано: 3887 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Првиот чекор е направен во Лос Анџелес, меѓутоа IMAX не планира да сопре тука и има во план да отвори многу повеќе кино сали со виртуелна реалност ширум светот.

Станува збор за поинакви кина од „стандардните“ IMAX кино сали. IMAX кино салите со технологија за виртуелна реалност ниту ќе имаат огромно платно на ѕидот, ниту пак ќе бидат толку големи.

Кино салите ќе бидат опремени со удобни седишта и моќни кациги за виртуелна реалност, па така просечните корисници кои што не можат да си дозволат таква технологија, а сакаат да уживаат во неа, ќе можат тоа да го сторат во IMAX кино салите специјализирани за виртуелна технологија.


Првото IMAX VR кино кое што е веќе отворено во Лос Анџелес ќе понуди миск на Starbreeze StarVR и HTC Vive кацигата за виртуелна реалност.

Овие кациги ќе бидат потавени на 14 изолирани места кои што исто така ќе имаат и Dbox кино седишта, физички контролори и вибрирачки Subpac за посебно доживување.

IMAX VR кино салите ќе понудат разни VR игри и филмови кои што ги вклучуваат Eagle Flight, The Walk, Star Wars: Trials on Tatooine и слично. Како што соопштија од кино салата во Лос Анџелес, во следните неколку месеци ќе бидат достапни повеќе содржини, а во меѓувреме IMAX ќе отвори повеќе кино сали ширум САД.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
21.02.2017, 18:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Можеби изгледа морничаво, но го нарекуваат робот-поштар на иднината
Agility Robotics го претстави својот најнов робот за кој што тврдат дека за околу две години би можел да ги замени поштарите ширум светот.
21.02.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Дали меилот кој ви стигна е "фејк"? 5 совети како да ги препознаете и избегнете сајбер-криминалците
Вашиот е-меил содржи повеќе лични податоци отколку што мислите, а еве како да ги чувате безбедни.
21.02.2017, 13:12


ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
20.02.2017, 19:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Цукерберг ќе лови терористи со помош на вештачка интелигенција
Како што објави првиот човек на најголемата социјална мрежа на светот, Фејсбук во иднина ќе ги открива терористите со помош на вештачка интелигенција.
20.02.2017, 16:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
НАСА
НАСА утре претставува големо откритие "надвор од нашиот Сончев систем"
ТЕХНОЛОГИЈА
Можеби изгледа морничаво, но го нарекуваат робот-поштар на иднината
ТЕХНОЛОГИЈА
Дали меилот кој ви стигна е "фејк"? 5 совети како да ги препознаете и избегнете сајбер-криминалците
НАУКА
Научници од Велика Британија наскоро ќе можат да изведуваат медицински експерименти во вселената на нулта гравитација

ВИДЕО ВЕСТИ

Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: