АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Се случи и тоа: Претставена е првата паметна четка за коса
09.01.2017 | 14:43
Извор: Точка
Прочитано: 2017 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Станува збор за паметна четка за коса која што ќе ви дава информации за квалитетот на вашата коса и ќе ви дели совети.

Козметичкиот гигант L’Oreal на саемот за технологиja CES во Лас Вегас претстави паметна четка за коса која што е опремена со сензори кои што на корисниците ќе им овозможат да ги подобрат техниките за чешлање и одржување на својата коса.


Четката со назив The Hair Coach е само еден од козметичките геџети кои што се најавени на овогодишниот CES. Паметната четка е опремена со низа на сензори, микрофон, жироскоп и акцелометар и ќе вибрира ако премногу ја оптеретувате вашата коса.

Микрофонот во четката го снима звукот од кршењето на косата, а другите сензори е користат за на корисникот да му се овозможи да го добие посакуваниот изглед на фризура. Собраните податоци четката ги испраќа до апликација на вашиот паметен телефон со кој што е поврзана преку интернет или Bluetooth, а софтверот ги користи информациите за проценка на квалитетот на косата, ги следи учиноците од различните рутини од нејзиното одржување и препорачува соодветни производи.


Од L’Oreal велат дека поради пресилно четкање често пукаат врвовите и косата, а на развојот на оваа паметна четка работеле заедно со компаниите Kerastase и Withings цели 18 месеци.

„Ќе се изненадите колку многу жени ширум светот се загрижени поради пукањето на врвовите“, изјави потпретседателот на одделот за истражувања и иновации на L’Oreal, Гив Балох кој додаде дека „еден од главните предизвици при четкањето е да не се четка премногу и да се сочуваат влакната“.

Четката би требало да биде пуштена во продажба кон крајот на годината, а истата ќе се продава по цена од 200 долари.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
Овојпат се појавија информации во врска со спецификациите на најмоќната нова Nokia, којашто ќе биде најавена на MWC саемот во Барселона!
19.01.2017, 16:21


ТЕХНОЛОГИЈА
Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
18.01.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата на сексуалната содржина и бесплатно да ја користат популарната мрежа за видео хостинг.
18.01.2017, 13:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: