АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
USB стикот со најголем капацитет на светот: 2 терабајти во вашиот џеб!
05.01.2017 | 14:46
Извор: Точка
Прочитано: 4455 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Kingston ги помести границите и деновиве го претстави својот USB стик во кој што може да се сместат 70 часови на видео материјал снимен во 4К резолуција.


Во пресрет на најголемиот саем на потрошувачка електроника на светот – Consumer Electronic Show – CES кој што се одржува во Лас Вегас, бројни компании се пофалија со разни новитети со кои што оваа година ќе се обидат да ги освојат корисниците.

Меѓу бројните досега претставени геџети и компјутери, еден од најинтересните уреди кој што привлече големо внимание, секако е DataTraveler Ultimate GT USB стикот на Kingston, при што кратенката GT во името значи Generation Terabyte.

„Ние во Kingston ги поместуваме границите на возможното“, коментираа од оваа компанија при претставувањето на USB стикот кој што ќе биде пуштен во продажба во текот на следниот месец и тоа во две верзии – една со 1 терабајт и другата со дури 2 терабајти меморија, што значи дека сопствениците на овој USB стик во џеб ќе можат да носат и до 70 часа видео материјал снимен со 4К резолуција.


Димензиите на DataTraveler Ultimate GT USB стикот на Kingston изнсуваат 72мм х 26,94мм х 21мм, работи на температура од -25 до 60 степени Целзиусови, а со оглед на тоа што станува збор за USB 3.1 уред, за поврзување со модерните преносни компјутери кои што имаат само USB-C приклучок, ќе биде потребен посебен адаптер.

Купувачите на DataTraveler Ultimate GT USB стикот ќе добијат гаранција од 5 години од Kingston, а тоа што најмногу ги интересира луѓето – цената на овој USB стик засега не е позната. Сепак, како што велат на The Verge, голема е веројатноста USB стикот со најголем капацитет, исто така да има и најголема цена на пазарот.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
Овојпат се појавија информации во врска со спецификациите на најмоќната нова Nokia, којашто ќе биде најавена на MWC саемот во Барселона!
19.01.2017, 16:21


ТЕХНОЛОГИЈА
Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
18.01.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата на сексуалната содржина и бесплатно да ја користат популарната мрежа за видео хостинг.
18.01.2017, 13:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: