АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
„Најдобриот лаптоп" пристигнува во хибридна верзија
04.01.2017 | 15:00
Извор: Точка
Прочитано: 3406 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Еден од најдобрите, а за некои и најдобриот преносен компјутер на светот – Dell XPS 13 пристигнува во хибридна верзија и сега ќе може да се користи и како таблет.

Еден од најголемите трендови на компјутерскиот пазар во последно време се 2-во-1 компјуерите, хибриди кои што се комбинција на лаптоп компјутери и таблети, па на корисниците им го нудат „најдоброто од двата светови“.


Токму ваков хибрид деновиве претстави Dell – оваа компанија врз темел на нивниот добро познат преносен компјутер XPS 13, сега го „претвори“ во 2-во-1 хибриден модел чиј што екран може да се користи како таблет.


Како и класичниот лаптоп, хибридот исто така е изработен од комбинација на алуминиум и карбонски влакна и доаѓа со 13,3-инчен екран со резолуција од 3,200х1,800 пиксели, односно 1920х1080 пиксели, кој што секако е чувствителен на допир.

Корисниците можат да изберат помеѓу 3,2 GHz Intel Core i5-7Y54 процесор или 3,6 GHz Intel Core i7-7Y75 процесор (Kaby Lake генерација на процесори), достапни се модели со 4, 8 и 16 GB RAM меморија, како и SSD со капацитет од 128 GB до 1 TB.Од Dell велат дека батеријата на хибридот може да издржи и до 15 часа користење (моделот со Full HD екран), односно околу 9 часа ако на него гледате само филмови или сурфате на интернет. Од останатите опции треба да се издвои и вградениот читач на отпечатоци на прстите, Thunderbolt 3 приклучокот и читачот за microSD мемориска картичка.

Почетната цена на овој хибрид на пазарот во Соединетите Американски Држави ќе изнесува илјада долари (што е за околу 200 долари поскапо во однос на класичниот XPS 13 преносен компјутер), но корисниците кои што ќе сакаат помоќен компјутер, односно i7 процесор, 1 TB SSD меморија и 16 GB RAM меморија ќе мора да издвојат многу повеќе. Продажбата во САД започнува оваа седмица.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
Овојпат се појавија информации во врска со спецификациите на најмоќната нова Nokia, којашто ќе биде најавена на MWC саемот во Барселона!
19.01.2017, 16:21


ТЕХНОЛОГИЈА
Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
18.01.2017, 16:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата на сексуалната содржина и бесплатно да ја користат популарната мрежа за видео хостинг.
18.01.2017, 13:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Ќе може ли да им се спротистави на PlayStation и XBOX? Легендарниот производител откри кога ќе пристигне нивната нова конзола на пазарот
Од компанијата Nintendo соопштија дека својата долгоочекувана нова конзола наречена Nintendo Switch 3 ќе ја пушти во продажба на 3-ти март оваа година.
17.01.2017, 20:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
Еден од најпознатите инвеститори во Силиконската долина смета дека времето на Apple завршило, додека професор од Универзитетот Стенфорд вели дека Apple, кога се во прашање иновациите – се готови.
17.01.2017, 17:45

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
Благодарение на една едноставна финта, пиратите им овозможија на луѓето да ја заобиколат контролата ...
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ЗАГРОЗЕНА ПРИВАТНОСТ
Голем скандал: Мислевте дека никој не може да ги прочита вашите шифрирани пораки од "WhatsApp"? Се лажете...
ТЕХНОЛОГИЈА
Заврши времето на Apple...
ТЕХНОЛОГИЈА
Нов поглед на светот: Дали проширената реалност ќе доминира оваа година?

ВИДЕО ВЕСТИ

Icaros - Фитнес справата на иднината
Во иднина можеме да очекувме се повеќе уреди и справи кои што ќе го комбинираат фитнесот со модерната технологија, а токму Icaros.
ТЕХНОЛОГИЈА
Што ако имате гласовен асистент за уредување на фотографиите?
ТЕХНОЛОГИЈА
Паметна канта за ѓубре? Тоа е возможно со овој уред!
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
ТЕХНОЛОГИЈА
Пристигнува 3Д холограмска порнографија: Како евтино и едноставно да „повикате" девојка во вашата соба?
НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: