АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Пронајдени антибиотици кои би можеле да донесат револуција
04.01.2017 | 10:46
Извор: Точка
Прочитано: 7843 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Руски биолози пронашле природни антибиотици во пештерите на Сибир. И тоа оние кои би можеле да донесат револуција во борбата против бактериите отпорни на постоечки лекови.


Во сибирските пештери, во близина на Бајкалското езеро се крие богатство. Не дијаманти, не злато - туку бактерии, извор на природни антибиотици.

"Многу пештери на ова подрачје се постари од Бајкалското езеро, постари од 30 милиони години. Нашето истражување е посветено на тоа како настанала бактеријата, како е зачувана 30-40 милиони години и што произведува", рекол биологот Денис Аксенов-Грибанов.Пронајдените бактерии синтетизираат антибиотици, што би можело да помогне во развивањето на антибиотици за таканаречени супербактерии отпорни на сè, а се проценува дека токму тие би можеле да убиваат 10 милиони луѓе секоја година.

"Бајкал е единствен еко-состав во кој можеме да најдеме многу организми кои имаат единствени својства, а кои можат да се користат за создавање на нови технологии или да имаат биотехнолошка примена", рекол биологот Максим Тимофејев, пренесува news.webmarked.net

Пештерите во Сибир се недопрени оази. Руските научници веќе некое време го истражуваат Месечинското млеко, како што ја нарекуваа откриената супстанца.


"Сега наша цел е да го зголемиме бројот на антибиотици за практична примена. Собравме многу примероци, но мораме да се сконцентрираме за да не трошиме ресурсите, а да добиеме антибиотик кој може да се користи", вели Денис Аксенов-Грибанов, биолог.

Низа антибиотици се во завршна фаза на истражувањето. Некои од нив веќе се користат во живинарски фарми, а конечната цел е антибиотик за луѓе.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
Маријанската бразда во северниот Пацифик е најдлабокиот дел од светскиот океан, место толку непристапно што секој би помислил дека е недопрено и имуно на човечка активност. Но, Маријанската бразда е загадена.
17.02.2017, 18:00


ПЛАНЕТА 9
Потребни сте ѝ на НАСА: Можете ли од фотелја да ја пронајдете Планетата 9?
НАСА финансира веб страна која овозможува јавна потрага по нови неоткриени светови на работ на нашиот соларен систем и во соседниот меѓуѕвезден простор.
17.02.2017, 15:51


ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
16.02.2017, 16:34


НАУКА
Откриено мислењето на Винстон Черчил на тема "вонземјани" од загубен есеј
Новооткриен есеј напишан од Винстон Черчил открива дека тој верувал во можноста за живот на други планети.
16.02.2017, 10:32


ИСТРАЖУВАЊЕ
Револуционерен пробив: Лекарите ќе ги спасуваат своите пациенти со замрзнување
Со замрзнување на телото може да се спаси ⅕ од луѓето кои смртно настрадуваат.
15.02.2017, 16:22

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
ТЕХНОЛОГИЈА
Откриен е најголемиот новитет на новиот Ајфон
МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
ЧОВЕК-КИБОРГ
Решение за големата закана? "Човекот мора да стане киборг"
ТЕХНОЛОГИЈА
Создадено за уживање: Отворено е првото IMAX VR кино во светот

ВИДЕО ВЕСТИ

Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога точно ќе пристигне, што ќе донесе и колку ќе чини новиот Galaxy S8?
НАУКА
Кинеската вселенска програма: Лансирањето на првото карго-вселенско летало се планира за aприл

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕХНОЛОГИЈА
Порно филмови тајно сокриени на YouTube: Пиратите го надмудрија Google со многу едноставна финта
НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ
Nokia P1: 6 GB RAM, Snapdragon 835, моќна и скапа!
НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: