АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Најкреативните начини за украсување на велигденските јајца
29.04.2013 | 17:10
Извор: Tочка
Прочитано: 12156 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Полека се одбројуваат и последните денови пред најголемиот христијански празник Велигден, воскресението Господово, па веројатно сите семејства веќе размислуваат што да подготват за празничната трпеза, на која што пак неизоставен дел се фарбаните велигденски јајца.

Иако традицијата вели дека велигденското јајце треба да биде обоено во црвена темна боја, која што е симбол на Христовата крв, денес голем број на домаќинки практикуваат јајцата да ги украсуваат на најразлични начини, па се почесто, велигденските јајца претставуваат и своевидна уметничка креација.

Така, Велигден е празник на кој секоја жена може да ја покаже својата креативност и да го развие својот талент, па токму затоа, во продолжение погледнете неколку исклучително креативни и единствени идеи за тоа како да ги украсите велигденските јајца и на тој начин да ги израдувате и воодушевите вашите најблиски.

НАЈНОВО ОД ДИЗАЈН  
ДИЗАЈН
Фасцинантно: Градот-капра во срцето на мароканската пустина
Пустината Сахара наскоро ќе добие оригинален и единствен град. Француските компании "Manal Rachdi Oxo" и "Nicolas Laisne Associes" ќе изградат импозантна градба која ќе личи на огромна карпа, и ќе ја краси пустината во срцето на Мароко.
25.04.2015, 19:09


ДИЗАЈН
"La Guingueta", опуштен бар на плажа во Барселона
Удобно уредениот бар-ресторан "La Guingueta" на плажата Барселонета во Барселона, Шпанија, е дело на студиото "Sandra Tarruella Interioristas", кое специјализира во секторот за дизајн на ресторани, кафулиња и барови.
24.04.2015, 16:16


НЕВЕРОЈАТНИ ГРАДБИ
Овие градби ќе го променат светот: Каква иднина не очекува?
Зградите кои наскоро ќе бидат завршени ќе ве натераат да размислите за тоа колку човештвото ја довело архитектурата на друго ниво.
24.04.2015, 11:02


ДИЗАЈН
Млад пар уметници ја напуштиле својата работа за да ја изработат оваа целосно стаклена куќичка во шума
Семјуел Џонсон еднаш строго осуди дека секој кој е уморен од Лондон е уморен од животот. Но неговото време е Лондон во 18-тиот век во времето на просветлувањето, а не Лондон во 21-ви век во канџите на студена клима и иритирачки транспорт.
24.04.2015, 10:37


ДИЗАЈН
"The Vicious Cycle", моќен партнер за велосипедски авантури
Велосипедот со моќен и современ изглед е мало ремек-дело, плод од соработката помеѓу Данкан Мекентајер, реномиран поранешен изработувач на рамки за велосипеди, и Антон Декер, технички експерт што произведува специјално изработени елементи за брендови како "Порше", "Ламборџини" и "Ферари".
23.04.2015, 16:28

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Благодарение на нејзиниот татко престанала да јаде пица и станала неверојатно секси
23-годишната Амелија Мортон изгубила повеќе од половина од својата телесна тежина, откако престанала...
ЗАДОВОЛНИ СО ИЗГЛЕДОТ
Ѕвезди кои одбиваат диета: Прекрасни сме и задоволни со својот изглед!
ЉУБОВ И СЕКС
Шест совети кои ќе ви помогнат да му го дадете најдобриот орален секс на вашиот партнер
ЉУБОВ И СЕКС
Еве зошто жените со облини се одлични во кревет
ПАТУВАЊЕ
Град во вулкан, село во пустина: Ова се најмагичните населби во светот

ВИДЕО ВЕСТИ

Сајмон Бејкер на велосипед низ Париз го промовира новиот парфем на Живанши
Луксузниот бренд Живанши го најде своето идеално олицетворение на современиот маж во ликот на актерот Сајмон Бејкер кој повторно го избра за заштитно лице на новата мирисна нота од линијата Gentlemen Only, насловена Casual Chic.
ДИЗАЈН
Млад пар уметници ја напуштиле својата работа за да ја изработат оваа целосно стаклена куќичка во шума
СМРТОНОСНИ ТАБЛЕТИ
Девојка „изгорела” одвнатре и умрела од таблети за слабеење
ЗДРАВЈЕ
Шокантен видео запис од болница во Кина: Излекување на ракот за помалку од 3 минути!

ФОТО  
Моќни фотографии кои ги покажуваат застрашувачките последици од пренаселеноста

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТОЧКА ЕДИТОРИЈАЛ
Еден од 10-те најсекси мажи кај нас: Јаде пица, а изгледа вака
МАКЕДОНИЈА
Мекиците од Стража одлучија да откријат дел од нивната волшебна тајна!
ПАТУВАЊЕ
Оваа река е вистински страв и трепет: Oднадвор е сосема вообичаена, но ако стапнете во неа, дефинитивно тешко е дека ќе преживеете!
СИБИР
Никој не знае кој го направил овој остров, ниту зошто го напуштил
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: