АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
27
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Дури и Роман Абрамович e "љубоморен" поради оваа јахта
07.04.2013 | 11:35
Извор: Тoчка
Прочитано: 16078 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Роман Абрамович, еден од најбогатите луѓе во светот, добро познат е и како сопственик на најголемата јахта во светот, чудото "Eclipse", меѓутоа отсега оваа негова титула заминува во историјата затоа што од синоќа во светот постои нова најголема јахта со нови нејзини сопственици!

Имено, светот синоќа ја доби новата најголема приватна јахта во светот. "Azzam" е супер јахта долга 180 метри, а истата вреди 470 милиони долари. Овој "ѕвер" помеѓу јахтите ќе му припадне на член од саудиското кралско семејство Алвалид Бин Талал Алсауди.

Овој супер луксузен брод веројатно ќе го направи љубоморен дури и рускиот тајкун Роман Абрамович, познат како голем љубител на јахтите, затоа што неговата јахта "Eclipse" ќе остане во сенката на "Azzam" затоа што е и 17 метри пократка од неа.


Новиот рекордер синоќа бил претставен во Германија и по сите свои карактеристики, оваа јахта ги надминува сите свои конкуренти.

Покрај тоа што е "Azzam" е најдолгата јахта, таа е и најбрзата во светот. Со 94.000 коњски сили, јахтата достигнува брзина од 30 јазли или 56 километри на час.

Германската компанија "Nauta Yachts", производителот на оваа јахта чие што име на арапски значи "посветеност", потврдила дека станува збор за "најсложената и најкомплицираната јахта која некогаш била изградена". "Ова навистина е голем момент во историјата на создавање на јахти", изјавил Питер Лурсен, претставник на производителот.


За внатрешноста на "Azzam" не е познато многу, освен дека е неопходен екипаж од 50 луѓе. Според сите предвидувања, внатрешноста на јахтата би требало да биде барем за една класа подобра од онаа на Роман Абрамович, односно да има луксузни апартмани, два базени, два хелиодроми, спортски сали, кино, мини-подморница, па дури и сопствени ракети за одбрана.

За разлика до Роман Абрамович, јахтите кои што ги имаат саудиските принцови најчесто немаат големи палуби на кои што се одржуваат лудите забави. "Никогаш не сум видел на некоја од јахтите на Арапите да има големи забави на кои што девојките во бикини се сончаат покрај базенот, каков што е случајот со Русите. Тие се грижат само за престижот, односно кој ќе има поголема јахта", изјавил Питер Сејферт од магазинот "YachtPhoto".

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПРЕКРАСНА МАКЕДОНИЈА
Десетте најубави фотографии од Македонија на Wiki Loves Earth 2015 натпреварот
Еве ги најдобрите фотографии од Македонија, кои учествуваа на натпреварот на Wikipedia, Wiki Loves Earth 2015. „Еднаш ја нарековме Македонија земја на езера. А, победничките фотографии покажаа дека сме имале право. Еве ги петте езера и останати природни убавини кои се најдоа на листата на најдобри фотографии од оваа земја за WLE 2015 натпреварот“, пишува на веб страницата.
01.08.2015, 14:39


ПАТУВАЊЕ
Никогаш разјаснетите пирамиди и други најчувани тајни на Мексико
Мексиканскиот брег е прекрасен, но дали знаевте дека и континенталниот дел исто така има многу што да понуди? Откако ќе одлучите да ги истражите оние делови на Мексико кои не се појавуваат често во туристичките водичи, ќе откриете дека постојат прекрасни градови, магични пејзажи и уште многу тајни за истражување.
01.08.2015, 13:30


ПАТУВАЊЕ
Ова село не постои, но во него сепак живеат луѓе: Добредојдовте во најголемата мистерија на Италија!
Тука некогаш одамна била подигната мала населба со само неколку куќи без централен плоштад. За ова место не се знаело речиси ништо, а откако поминало времето на поморските разбојници, градоначалникот решил за местото Фуроре да дознае и остатокот од светот.
01.08.2015, 12:20


ПАТУВАЊЕ
Ова се најлуксузните и најубавите светски градови покрај езера
Славните и богатите луѓе најчесто избираат бајковити места на кои што ќе изградат свои куќи. А бидејќи во последно време се во мода куќите покрај езера, тогаш може да се обложите и дека многу од нив имаат куќи токму покрај некои од овие дизајнерски чуда на мајка природа.
31.07.2015, 18:42


ПАТУВАЊЕ
Ставангер: Искусете ја преубавата Норвешка во нејзиниот изворен облик
Овој норвешки пристанишен град е опкружен со фјордови, планини и со километри долги песочни брегови, кои едноставно ве предизвикуваат да ги истражите. Самиот град е познат по својата историја која што ја одбележале Викинзите, како и чудните дрвени згради. А уште кога ќе ја видите природата...
30.07.2015, 20:33

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Плачете за нив, иако тоа не го знаете: Запознајте ги седумте најубави европски плажи
Плажите на европското Средоземје со години кај туристите и туристичките агенци се водат како најубав...
ПАТУВАЊЕ
Седум величенствени: Тие се убави, непознати и едноставно мора да ги доживеете!
ИЗГУБЕНА ЦИВИЛИЗАЦИЈА
Патување низ Мачу Пикчу преку фотографии: Еве зошто треба да го посетите Загубениот град на Инките
ПАТУВАЊЕ
Како да поминете луди 48 часа во фантастичната Братислава
ПАТУВАЊЕ
Ова село не постои, но во него сепак живеат луѓе: Добредојдовте во најголемата мистерија на Италија!

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова село не постои, но во него сепак живеат луѓе: Добредојдовте во најголемата мистерија на Италија!
Тука некогаш одамна била подигната мала населба со само неколку куќи без централен плоштад. За ова место не се знаело речиси ништо, а откако поминало времето на поморските разбојници, градоначалникот решил за местото Фуроре да дознае и остатокот од светот.
МОДА И УБАВИНА
Совршени гради, сигурни сте? Овој невидлив градник прави чуда...
ПЕТА
Вознемирувачко видео: Убиваат крокодили за Биркин чанти!
ДИЗАЈН
Еко-караван со зелен покрив и соларни панели

ФОТО  
Нов Зеланд - Јужниот Остров Рајот На Земјата

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЖИВОТНИ ПРИКАЗНИ
Чувајте се: Саша добила рак со само 23 години и ве моли да запомните како ѝ се случило тоа!
УБАВИНА
Топлес, во хулахопки и капут на плажа: Таа изгледа секси што и да облече!
БРВЕНИЦА
Македонскиот ресторан Бакал - еден од најдобрите ресторани од Истанбул до Скандинавија
БАВНА СМРТ
Вознемирувачка содржина: Еве што радијацијата му прави на човечкото тело
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: