АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Се мачите со мозолчиња, а не сте тинејџер? На овој начин засекогаш ќе се ослободите од нив
13.03.2017 | 19:40
Извор: Точка
Прочитано: 3815 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Поголеми се шансите да имате акни како тинејџер, но тоа им се случува и на постари жени поради природата на месечните хормони.

Мозолчињата и акните можат да бидат вистински проблем, но за среќа постојат решенија кои можат да ви помогнат, без разлика дали сте тинејџер или сте повозрасни.

1. За почеток, што се овие црвени точки на лицето? Тие настануваат поради таложењето на маста која се наоѓа во порите. Мртвите клетки обично ја блокираат маснотијата да излезе од порите, каде што после тоа можат да се размножат бактерии и да доведат до создавање на мозолчиња.

2. Митесерите се она од кое лесно можат да настанат мозолчиња. Кога кожата не може да ја издржи акумулацијата на бактерии, порите се шират и создаваат мозолчиња. Понекогаш, тоа може да доведе и до создавање на цисти.


3. Поголеми се шансите да имате акни како тинејџер, но тоа им се случува и на постари жени поради природата на месечните хормони.

4. Понекогаш, акните зависат од генетиката. Ако вашите родители имале акни кога биле млади, веројатно и вие ќе го наследите тој ген.

5. Ако имате сува кожа, тоа не значи дека ќе ги избегнете акните. Сите типови на кожа имаат потенцијал за формирање на акни, но ако вашата кожа е помрсна, тогаш акните почесто се појавуваат.

6. Една од главните работие да и` дозволите на кожата да дише и да носите соодветна облека, бидејќи акните не се појавуваат само на лицето, туку и на телото, најчесто на грбот.


7. Ако забележите дека кожата на вашето лице се менува, проверете кои лекови сте ги земале неодамна, бидејќи постои можност некој од нив да го предизвика овој проблем.

8. Многу луѓе мислат дека ќе ги избегнат акните ако не јадат мрсна храна како што е пицата или помфритот. Всушност, дерматолозите велат дека мрсните раце го предизвикуваат овој проблем и поради тоа веднаш измијте ги откако ќе јадете и не го допирајте лицето.

9. Храната која содржи шеќери и јаглехидрати, дури и млечните производи, можат да предизвикаат акни.

10. Стресот е еден од водечките проблеми генерално, па поради него настануваат акните и многу други здравствени проблеми.

11. По вежбањето во теретана, потта може да се задржи во порите. Поради тоа, треба да се миете и така ќе го избегнете создавањето на акни.

12. Многу производи за хигиена обично содржат антибактериски компоненти кои ги чистат порите. Редовно правете пилинг на лицето, мачкајте се со благи креми и ќе ги намалите акните.


13. Имајте трпение. За третирање на акните е потребно време за да се избалансира маснотијата во кожата.

14. Соодветната крема за лице може да направи чуда за вашата кожа, особено ако имате мрсна кожа.

15. Важно е секој пат да ги перете четките за шминкање, за да ја намалите појавата на бактерии кои би се пренеле на вашето лице.

16. Најважно од сè е да избегнувате допирање на акните и нивно цедење, за да избегнете лузни и дамки кои би можеле да се задржат на вашето лице.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: