АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Дали водата со лимон навистина може да направи чудо? Оваа жена пробала и открила!
07.03.2017 | 17:53
Извор: Точка
Прочитано: 5971 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Две недели секој ден пиела по две чаши вода со лимон и на крајот го споделила своето искуство.

Уште одамна луѓето експериментираат со различни природни пијалоци и трагаат по „фонтаната на младоста и здравјето“. Многумина веруваат дека тоа е обична вода со лимон.

Водата со лимон се препорачува дури и од страна на лекари, кои тврдат дека таа го подобрува здравјето, го зајакнува имунитетот, ги чисти токсините и масните наслаги од телото, и генерално добро влијае врз целиот организам. Се верува и дека го подобрува варењето, здравјето на црниот дроб, ги брише трагите од стареење од кожата, го забрзува метаболизмот, помага при депресија и анксиозност и ги регулира воспалителните процеси во телото.

Исто така, овој пијалок е многу евтин, па и тоа е една од причините зошто луѓето најчесто се одлучуваат за водата со лимон.

Но, како да знаеме дали овој пијалок навистина може да направи чуда? Една жена решила да проба и да открие! Две недели секој ден пиела по две чаши вода со лимон и на крајот го споделила своето искуство на порталот Prevention.


Совршена кожа?

„Лимонот е овошје богато со антиоксиданси кои го спречуваат оштетувањето на клетките и ги уништуваат слободните радикали, вклучувајќи ги и оние кои создаваат брчки, како и други соединенија поврзани со создавањето знаци на стареење. Поради тоа, разни креми за подмладување содржат антиоксиданси како витамин Ц, и поради тоа дерматолозите за здрава кожа препорачуваат исхрана со повеќе антиоксиданси. Не очекував чуда и не ни ги добив. Но, после две недели, почнав да забележувам мали позитивни промени. Неколку критични точки се исчистија, лицето ми е помалку отечено и блеска“, открила жената.

Рамен стомак?

„Сите мои пријатели зборуваат дека водата со лимон, особено топлата вода, може да го поправи варењето на храната и да ја намали подуеноста. Исто велат и експертите – лимонската киселина од лимонот заедно со киселината од желудникот помагаат за подобро варење на храната. Научив и дека водата со лимон е одличен извор на калиум, минерал кој го одржува добро нивото на сол. Поради тоа мислам дека водата со лимон може да спречи задржување на течностите во телото предизвикани од големите количини на сол кои се внесени во организмот. На почетокот не бев сигурна дека ова навистина може да се случи, но после неколку дена забележав дека стомакот ми е порамен“, вели таа.


Лекува настинки?

„Цитрусите како лимонот се богати со витамин Ц, антиоксиданс за кој истражувањата покажале дека може да го намали воспалението во телото и да го забзра процесот на лекување на настинка. Јас не се разболев во текот на овој двонеделен експеримент“, истакнала жената.

Го забрзува стареењето?

„Студијата на Магазинот за клиничка биохемија и исхрана открила дека полифенолите од лимоновата кора спречуваат дебелеење кај глувците, ако се внесуваат 12 недели. За две недели изгубив околу половина килограм, што може, но и не мора да биде поради водата со лимон. Попрво ќе биде затоа што бев повеќе мотивирана за вежбање бидејќи почнав да правам нешто здраво, како што е пиењето на вода со лимон. Имав поголема волја за тренинг, јадев поздрава храна и се откажав од засладени пијалоци“, раскажала таа.

Го подобрува расположението?

„Кога станува збор за бенефитите за психата, водата со лимон се смета за вистински еликсир за кревање на духот – навистина, мојот скептичен дух исчезна. Дали е во прашање тоа што малку ослабев или поради самодовербата која ја стекнав поради двонеделниот здрав живот, не знам, но едно нешто е сигурно – за време на експериментот се чувствував подобро.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: