АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Еве зошто лезбејките имаат почести оргазми од хетеросексуалните жени
02.03.2017 | 20:45
Извор: Точка
Прочитано: 6310 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Не е случајно тоа што 61.6 отсто од хетеросексуалните жени велат дека доживуваат оргазми често или секогаш, а 74.7 отсто од лезбејките го тврдат истото.

Психологот Џоан Бегшоу објаснила во стручниот магазин „Psychology Today“ дека лезбејките доживуваат многу почесто оргазам за време на сексуалниот однос отколку хетеросексуалните жени, едноставно затоа што нивниот секс трае подолго.

А, зошто сексот на лезбејките трае подолго? Според истражување чии резултати ги објави магазинот „The Journal of Sexual Medicine“ во август 2014 година, 61.6 отсто од хетеросексуалните жени велат дека доживуваат оргазми „често“ или „секогаш“ за време на сексуалниот однос.


Наспроти тоа, своето сексуално задоволство вака го опишале дури 74.7 отсто лезбејки, а бисексуалните жени во 58 отсто од случаите одговориле дека доживуваат оргазам „често“ или „секогаш“. Истражувањето било спроведено на 6.151 полнолетна личност од двата пола, од сите возрасти и од различни сексуални ориентации. За мажите се испоставило дека успеваат да доживеат оргазам многу почесто отколку жените: 85,5 отсто од хетеросексуалните, 84,7 отсто од хомосексуалните и 77,6 отсто од бисексуалните мажи.

Од вкупниот број на испитаници, 2.850 од нив биле сингл, а сексуалните искуства за кои ги испитувале се однесувале на последните 12 месеци. Разликите во одговорите покажале уште нешто – дека хетеросексуалните жени со своите машки партнери имаат односи кои во просек траат помеѓу 15 и 30 минути, додека кај лезбејките по правило сексот трае помеѓу 30 и 45 минути. Една студија во 2013 година на која се повикува Бегшоу, навела дури дека женскиот истополов сексуален однос во просек трае 57 минути.


Тоа првенствено значи разлика во траењето на сексуалната предигра и користење на оралниот секс во лезбејскиот и геј сексуалниот однос во споредба со хетеросексуалниот однос, објаснува Бегшоу. Исто така, таа заклучила дека жените во истополов сексуален однос многу повеќе се грижат за тоа и двете партнерки да доживеат оргазам, отколку што тоа е случај во хетеросексуалниот однос.

НАЈНОВО ОД ЉУБОВ И СЕКС  
ЉУБОВ И СЕКС
Ова се најчестите манипулации со чија помош мажите ги одведуваат жените во кревет
На секоја жена барем еднаш во животот и` се случило да заврши во кревет со некој маж непланирано, само затоа што мажите всушност се добри манипулатори кога станува збор за одведување на жените во кревет!
21.03.2017, 21:00


ЉУБОВ И СЕКС
Егзотика во кревет: Поза со која ќе имате незаборавен секс
Доколку ви здодејаа мисионерската поза, каубојката, доги стајл и останатите познати секс пози, еве една егзотична која целосно ќе го освежи вашиот сексуален живот.
20.03.2017, 21:04


ЉУБОВ И СЕКС
Дами, внимавајте! И науката потврдила дека овие мажи повеќе изневеруваат
Не е дека научниците ни открија топла вода, но навистина постои едноставен фактор на ризик кој им е заеднички на Бред Пит, Рајан Гослинг и останатите убавци од Холивуд.
18.03.2017, 11:20


ЉУБОВ И СЕКС
Сè што отсекогаш сте сакале да дознаете за оргазмот, но ви било срам да прашате
Чиј оргазам е подолг, кој го доживува почесто и дали игра важна улога сексуалната ориентација?
17.03.2017, 21:01


ЉУБОВ И СЕКС
Стара љубовна техника: Притиснете ја оваа точка на телото и ќе искусите незаборавен секс!
Оваа стара кинеска еротска техника гарантира незаборавно сексуално искуство, допринесува за растот на сензуалноста, сексапилот, а помага и при импотенција.
16.03.2017, 21:03

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: