АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
7 совети како да го одржите крзното на вашето куче сјајно и здраво
02.03.2017 | 14:51
Извор: Точка
Прочитано: 1510 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Сјајно крзно е знак за здраво куче. Како можете да му помогнете на вашиот најдобар пријател да има сјајно крзно?

Кучињата кои се здрави и среќни имаат сјајно крзно до од коренот се до неоштетените врвови.

Па, што значи ако крзното на вашето куче изгледа досадно и беживотно? И како можете да му помогнете да се пофали со својот изглед.

1. Туна, сардини и лосос: Сите тие се полни со здрави омега-3 масни киселини кои помагаат вашето куче да има посјајно крзно - плус, тие се ултра вкусни за вашето куче. Додадете во неговата исхрана и дел од нив секогаш кога можете.


2. Четкајте го редовно: Редовното чешлање на вашето куче му ја стимулира кожата и фоликулите на влакната, со што се зголемува природното производство на масла кои го прават крзното поздраво и посјајно. Четкајте го вашето куче барем еднаш секој втор ден.


3. Мијте го редовно: Но не премногу. Колку често ќе го бањате зависи од вашето куче, должината на неговото крзно и колку се валка. Сепак, капењето еднаш месечно е одлична општа насока - најчесто тоа е сосема доволно за да го одржувате крзното на вашиот пријател здраво, чисто и сјајно. Употребувајте шампон за кучиња кој нема да му ја иритира кожата. Размислете и да додадете природен балсам после капење - некој што содржи витамин Е. Некои сопственици употребуваат кокосово млеко за крзното на нивните кучиња неколку минути пред да ги бањаат.


4. Малку масло: Измешајте една супена лажица масло во оброкот на вашето куче за да го одржите неговото крзно здраво и мазно. Можете да употребите масло од ленено семе, маслиново, сончогледово, кокосово - какво и да имате, но не му давајте премногу - не сакате да му предизвикате дијареа. Кокосовото малсо може да помогне и при иритации на кожата.


5. Хербални лекови: Можете да му дадете суплементи од конско опавче бидејќи е полно со силициум - што е од суштинско значење за одржување на силна и здрава кожа, коски и крзно. Спирулината е уште една природна состојка која содржи протеини, Б витамини и каротеноиди. Бидете внимателни и не користете премногу од нив. Консултирајте се со вашиот ветеринар.


6. Заштита: Кучињата кои ги чувате на отворено и немаат засолниште од надворешните влијание имаат посуво крзно едноставно бидејќи обезбедуваат природна заштита. За постудентите зимски месеци обезбедете му топло засолниште за да поттикнете да си го зачува крзното.


7. Миење со овес: Кучињата кои имаат проретчено крзно, суво и грубо на допир најчесто имаат и проблеми со кожата. Бања со овес ќе им помогне да ја смират кожата, чешањето и ќе добијат меко и сјајно крзно. Овесот содржи витамин Е па делува како природен омекнувач. Едноставно сомелете една голема чаша овесни снегулки, ставете ја во легенче со топла вода и мешајте за да се растопи - откако ќе завршите со капењето, пред да го исушите истурете му ја оваа смеса врз грбот и главата на вашето куче но внимавајте на очите - масирајте 15 минути, истуширајте го и радувајте им се на последиците заедно со него.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: