АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Најдобриот рецепт за совршена домашна пица!
27.02.2017 | 16:36
Извор: Точка
Прочитано: 3090 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Пицата е секогаш практично и вкусно јадење на кое ретко можеме да одолееме. Тоа е одлично решение ако немаме многу време за готвење, непланирано нѝ дојдат гости или едноставно сакаме да се почестиме со вкусна утеха за крајот на работниот ден.

Колку е пицата омилена, потврдува и модната библија – Vogue, кои успејаа да најдат совршен рецепт за пица според славниот готвач Simone Falco, од познатиот ресторан Rossopomodoro.


Главната состојка за доброто тесто, според Falco, е обична вода: тестото за пица треба да содржи околу 50% вода.

На квалитетот на пицата влијае и самата тава во која пицата се пече. Simone Falco препорачува печење на пицата на камена плоча, а доколку немате таква, овој њујоршки готвач има решение за Вас – превртете го тавчето во кое обично печете наопаку, а потоа загрејте го во рерна околу цел час. Пред печењето, загрејте ја рерната до максимум и задолжително користете хартија за печење.

Импресионирајте ги гостите со различни состојки како кавијар, црни тафтури или моцарела.

Состојки за тесто:

● 650 гр. брашно
● 350 мл. вода
● 18 гр. сол
● 5 гр. квасец

Подготовка:

Ставете ја солта во водата и оставете да се растопи. Потоа, додајте го квасецот и 4/5 од брашното. Мешајте околу три минути, додајте го преостанатото брашно и потоа мешајте уште 15 минути. Прекријте ја смесата и оставете да отстои околу половина час. Simone Falco вели дека тестото го дели на четири еднакви дела, а потоа го остава да отстои 8 часа, прекриено со влажна крпа или во пластична фолија. Вака, ќе имате тесто за четири пици.


Состојки за филот:

● 400 гр. сос од домати или излупени домати
● 1 топче моцарела
● сол, маслиново масло и неколку листови босилек

Загрејте ја рерната на 280 степени, а потоа размесете го тестото. Излупените домати иситнете ги и наредете ги врз тестото. Потоа, додајте ја моцарелата, исечкана на тенки кругови и додатете малку сол, маслиново масло и листови босилек. Вака приготвената пица печете ја 3 минути.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: