АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Намирници кои ги „голтаат“ калориите: Со овие шест трикови ќе почнете да ги губите вишокот килограми
15.02.2017 | 17:46
Извор: Точка
Прочитано: 4504 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

За да симнете неколку килограми кои повеќе нема да се вратат, нема потреба да држите строги диети. Се` што треба да направите е да замените некои намирници со други – тие ќе го намалат бројот на калории кои ги внесувате во организмот, а притоа многу се вкусни!

1. Суви сливи наместо путер

Можеби звучи необично, но сувите сливи се одличен сојузник за здрав десерт. Ако во рецептот ви пишува намирници како путер или масло, вие заменете ги со сечкани и исчистени суви сливи.

2. Свежо посно сирење наместо намаз од сирење

Иако намазот од сирење изгледа како „лајт“ варијанта која ќе го збогати вашиот сендвич или колач, тој всушност е многу помрсен од свежо обезмастеното сирење. Направете замена која е подеднакво вкусна.


3. Јаболка и јогурт наместо путер и масло

Ако во вашиот рецепт пишува растително масло, путер или маргарин, вие заменете ги со мешавина од пире од јаболко и јогурт. Половина шолја путер содржи 900 калории 92 грама масти, додека пирето од јаболка има околу 50 калории и нема масти. Во рецептот намалете ја количината на шеќер, бидејќи јаболкото е доволно благо.

4. Мелена мисиркино наместо мелено говедско месо

Оваа замена можете да ја направите во оброците кои вклучуваат мелено месо. Мелените мисиркини гради полесно се варат од говедското месо, а еднакво се вкусни. Побрзо сварената храна не предизвикува надуеност, па поради тоа ќе избегнете дуење на вашиот стомак.


5. Лајт јогурт и посно сирење наместо павлака

Ако во вашиот рецепт пишува павлака, вие искористете мешавина од јогурт и посно сирење. На тој начин ќе намалите значителен број на калории во вашето јадење, а вкусот ќе остане непроменет.

6. Чоколадни парчиња наместо прелив

Наместо тортата да ја прелиете со чоколада, особено млечна, во тестото насекаде втиснете парчиња црна чоколада. На тој начин секое парче од тортата ќе остане вкусно и чоколадно, а вие ќе потрошите двојно помалку чоколада, а со самото тоа, тортата ќе има помалку калории.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00


ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: